zeki demirkubuz

 • insan ruhu üzerine film çektiğini söyleyen usta yönetmenimiz. bugünlerde hoca diyince başkasını anlıyor herkes fakat asıl hoca zeki hocadır. sevenleri ve öğrencileri kendisine hocam der. koyu beşiktaşlıdır maçlara gider bağırır. doğal ve samimi bir kişiliktir fakat sert yanı da vardır. bu sert yanı çalıştığı oyuncularla pek çok sorun yaşamasına sebep olmuştur. filmlerinde kadının erkeği aldatması, çaresiz ızdırap, başa çıkılamayan ikilemler, bireyin kendiyle kavgaları ve tabiki insanın acınası ruhu fazlaca irdelenir. dostoyevski hayranıdır zaten.

  son filmi kor'un ilk gösteriminde bizimle beraber filmi izledi zeki hoca. filmden önce, genel olarak uzun filmler çekmediği için, 145 dakika ama hiç anlamayacaksınız merak etmeyin demiştir. "uzun uzun bakışlar da var ama başkasına benzemiyor." diyerek de nbc'a giydirmeyi ihmal etmemiştir. filmin ardından da "sırtımdan terler aktı vallahi. hiç dediğim gibi olmadı." diyerek şaka yapmıştır. kor, zeki demirkubuz'un en iyi filmi olmasa da iyi bir film olarak gözümde yerini aldı. kendine özgün tarzı ve konuları ele alması ve bu konuların beni de çekmesi bunda etkili tabi. evet, masumiyet, kader, yeraltı gibi filmleri çok ayrıdır fakat yönetmenin bu filmi çekmeyi deneyip yarıda bıraktığını da unutmamak gerekir.

  kor ile ilgili bir diğer önemli nokta da, nuri bilge ceylan ile zeki demirkubuz'un aralarının bozulmasına yol açan meselenin merkezinde olmasıdır. nbc'nin üç maymun filminin demirkubuz'dan çalıntı olduğu kulislerde uzun zamandır konuşulan ve muhtemelen gerçeklik payı olan bir konuydu. zira filmler karakter profili ve tema yönüyle büyük oranda aynıdır. demirkubuz filmi çekerek birnevi içinde kalan ukteyi dışa vurmuş olabilir.

  2
 • kpss denemeleri sayesinde tanistigim yonetmen. cok yetenekliymis ama kendisi gundelik yasama dair sorunlara deginmiyormus.

  1
 • anlayamadığım şekilde filmlerinde bir boynuzlamadır gidiyor hep kocasını aldatan bir kadın var ona bir soru sorma hakkım olsa neden bu konuyu işlediğini sorardım

 • edebiyatçı olamayınca bari sinemacı oliyim demiş ama olamamış biri.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -