yugoslav kara dalgası

 • bazılarınca yugoslav yeni dalgası dense de kendisinin yeni dalga estetiğiyle değil, üçüncü dalga veya no wave( veya yeni sinema) denilen latin amerika ve afrika çıkışlı militan akımla bağları çok daha kuvvetlidir. genelde belgesel sinema kökeninden gelen yugoslav yönetmenlerin belgesel tarzı vertovcu dahi denilebilecek bir gerçekçilikle goddard'a, brecht'e, varda'ya öykünen bir yabancılaşma hissiyatını karıştırmak çabasında oldukları söylenebilir. oldukça sıradışı filmler çıkaran bu akımın en uslu çocuğu olan milos forman sürgün yedikten sonra amerikaya taşınıp uslu çocuk olmaya devam etmiş ve one flew over the cuckoo'yu çekmiş meşhur olmuştur, yaramaz çocuklarından dusan ise, orda burda gezmiş, fransa'da, kanada'da amerika'da filmler yapmış, kimseyi de memnun edememiştir.

  babac, pavlovic ve petrovic gibi pek çok önemli yugoslav yönetmen de ya ölmüş ya da sovyet rejimini eleştirdiği için tutsak edilmiştir.

  ha bi de bu akımın bir diğer güzel özelliği, stalin döneminden beri sovyet entellektüel hayatı üzerinde kara bulut gibi dolaşan resmi anlayışa şiddetle karşı çıkmaları ve sovyet tektipini, dogmatizmini eleştirmeleridir.

  eğer ilgiliyseniz, petrovic'in "mutlu çingenelere bile rastladım"ını veya makavejev'in zeka dolu eseri " muhafaza edilmemiş masumiyet"ini başlangıç eserleri olarak tavsiye edebilirim.

  ayrıca ilerde doldurulmak üzere:

  (bkz: üçüncü dalga)

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -