westworld

 • Aynı isimli filmi de bulunan yeni hbo dizisi. Diziye daha çok varken, filmini bir şekilde bulup izleyebilirsiniz. Dizinin de fragmanını gördükten sonra; "inletmeye geliyoruz." der gibiydi.

  Unutmayalım; (bkz: yul brynner)

  2
 • westworld (türkçesi: batı dünyası) jonathan nolan'ın eşiyle birlikte abd'nin hbo (home box office) isimli televizyon kanalı için michael crichton tarafından 1973 yılında yazılıp yönetilen aynı adlı sinema filminden uyarladıkları 2016 yılı abd yapımı bilim kurgu ve gerilim dizisidir. dizinin ana yapımcıları arasında jonathan nolan ve lisa joy ikilisinin yanı sıra j. j. abrams ve bryan burk ikilisi de yer alıyor. uzak batı'nın sahip olduğu bilimsel ve teknolojik ilerlemeyi gözümüze gözüme soktuğu dizidir.

  dizinin konusu ise, kurmaca bir vahşi batı dünyasında kullanılan yapay zekânın kendi iradesiyle hareket edebilen bir düzeye evrilmesi üzerinedir. dr. robert ford karakteriyle anthony hopkins, gizemli kötü adam karakteriyle ed harris ve dr. bernard lowe karakteriyle jeffrey wright dizi oyuncuları arasında ön plana çıkan ilk isimler. dolores karakteriyle evan rachel wood, madame millay karakteriyle thandie newton ve teddy flood karakteriyle james paul marsden ön plana çıkan diğer dizi oyuncuları.

  2 kasım 2016 tarihinde yayınlanan pilot bölümü geride kalan dizide olaylar westworld adı verilen bir western temalı parkta geçiyor. batı dünyası olarak adlandırılan bu kurmaca vahşi batı bölgesinde kabaca "ev sahipleri" ve "ziyaretçiler" olarak adlandırılan iki farklı grup bulunuyor;

  ev sahipleri, bir genel merkez tarafından üretilen ve izlenen yapay zakâlı plastik insanlardan, westworld park'ta kendilerine yüklenen farklı hikâyeleri periyodik olarak oynamakla yükümlü, genel kurgunun dışına çıkmamak kaydıyla doğaçlama hareket özelliklerine de sahip yapay organizmalardan oluşuyor.

  ziyaretçiler ise dışardan gelip ücret karşılığı westworld park'ta ev sahiplerinin oynadıkları hikâyelere katılan, vahşi batı temalı kurmaca maceralarda bulunmak isteyen varlıklı insanlardan oluşuyor.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -