viggo mortensen

 • 1958 doğumlu danimarka asıllı birleşik amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusudur. aynı zamanda yayımladığı fotoğraf ve müzik albümleri, şiir kitapları ve galerilere gönderdiği yağlıboya resimleri vardır.

  yeni zelandalı sinema yönetmeni peter jackson'ın j. r. r. tolkien'in aynı adı taşıyan epik başyapıtından sinemaya uyarladığı, dünyanın gelmiş-geçmiş en gözde yapımlarından birisi olan (bkz: yüzüklerin efendisi) serisindeki aragorn rolü ile tanınır. endişeli ve melankolik durumlardaki başarılı surat ifadesiyle ve binicilik yetenekleriyle tam da rolünün oyuncusudur. ayrıca, seride birlikte oynadığı aktrislere “ona âşık olmamak için ne yapabileceğimizi bilmiyoruz” dedirtecek kadar yakışlıdır.

  ilk filmiyle 2001 yılında vizyona giren yüzüklerin efendisi'nden önce, 1991'de vizyona giren the indian runner filmindeki frank robert başrolüyle başarı yakalamıştır. 1999 senesi yapımı a walk on the moon ve 2000 senesi yapımı 28 days vasat, ama başrol oyunculuğu yaptığı adı anılabilir diğer filmleridir.

  yüzüklerin efendisi'nden sonra ise, kanadalı sinema yapımcısı david cronenberg'in 2005 yapımı a history of violence, 2007 yapımı eastern promises ve 2011 yılı yapımı a dangerous method filmlerindeki başrol oyunculuklarıyla başarısını sürdürdü. cronenberg ile birlikte sinemada başarılı işlere imza attı.

  2009 yılında vizyona giren post-apocalyptic drama filmi the road ve 2016 yılında vizyona giren son filmi captain fantastic'te ebeveyn rolüyle akıllara kazındı.

  başrol oyunculuğu yaptığı en beğendim yapımlarından biri de (bkz: loin des hommes) adlı 2014 yapımı fransız filmidir.

  ayrıca, 2004'te vizyona giren hidalgo adlı ve 2006'da vizyona giren alatriste adlı iki tarihî filmin başrolünde yer almıştır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -