van gölü

 • doğu yarısı van ilinin, batı yarısı bitlis ilinin sınırları içinde bulunan ve kapladığı alanın genişliği ( yaklaşık 3700 km² ) bakımından yöre sakinleri tarafından "deniz" olarak da adlandırılan türkiye'nin en büyük (doğal) gölüdür.

  göldeki en büyük kara parçaları yaka adası, çapanak adası ve akdamar adası (ahtamar) dır. van gölü'nde bulunan adalar, suların daha sığ olduğu doğu kesimindedir. gölün başlıca girintileri ise kuzeyde erciş körfezi ile doğuda van, güneyde gevaş, batıda tatvan koylarıdır.

  jeolojik bakımdan van gölü'nün oluşumuyla sönmüş bir yanardağ nemrut dağı'nın oluşumu birbiriyle bağlantılıdır. van gölü, eskiden sularını dışarıya akıtan bir çöküntü alanının doğu kesiminde, nemrut yanardağından püsküren lavların önüne set çekmesi sonucu biriken sularla oluşmuştur. dışa akışı bulunmadığından göl suları sodalı ve tuzludur. gölü besleyen akarsuların bulunduğu kıyılarda göl sularının tuzluluk oranı daha azdır. tuzluluk oranının daha az olduğu bu kıyılarda inci kefali yaşar. gölü besleyen akarsuların taşıdığı alüvyonlarda oluşan küçük delta özelliğindeki sulak alanlarda çok sayıda farklı kuş türü yaşar.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -