uzun ince bir yoldayım

 • âşık veysel şatıroğlu'nun sivas yöresine ait bir türküsüdür.
  hikayesi ise şöyledir;
  Anadolunun bir köyünde sakin bir akşam karı koca uyumak için yatağa girerler.. Kadının gözüne bir türlü uyku girmez, çünkü o gece özeldir. O gece kocasını terkedecektir. Hemde sevgilisi ile köyden kaçarak.
  Kocasının uyumasından epey bir zaman sonra pencerede beklediği taşın sesini duyar kadın. Ayakkabılarını giyip, önceden hazırladığı eşyalarını alıp bahçede bekleyen sevgilisinin yanına gider ve koşarak oradan kaçarlar.. Koşarlarken kadının ayağını bişey rahatsız eder, ayakkabısının içinde birşey vardır ama kadın mecburdur koşmaya ayağını rahatsız eden şey için durma lüksü yoktur.. Anadoludur burası. Töredir, cinayettir geride bıraktıkları.. Belli bir mesafe uzaklaştıktan sonra nefeslenmek için dururlar.
  Kadın duraksamayı fırsat bilip nefes nefese derki; ''Evden çıktığımdan beri ayakkabımın içinde birşey var beni rahatsız ediyor'' çıkartıp bakar. Oda ne? Ayakkabısının içinde bir tomar para! Kocası herşeyin farkında.. Biliyorki gidecek. ''Beni terkedecek ama bunca yıl çorbasını içtim, çamaşırımı yıkadı, ütüledi bana emeği geçti namerde muhtaç olmasın..''
  O yoksul köylü, bütün parasını kendisini başka bir adam için terk eden karısının, giderek kendisinden uzaklaşan adımları attığı ayakkabısının içine koymuştur.

  bu hikayedeki koca Âşık veysel'dir.

  "Uykuda Dahi Yürüyom
  Kalmaya Sebep Arıyom
  Gidenleri Hep Görüyom
  Gidiyorum Gündüz Gece"


  Âşık veysel'iN SESiNDEN: link
  tarkan'ın yorumu: link

  2
 • aşık veysel'in kimlik kartı niteliğindeki eseridir:

  cahit berkay katkılı, barış abi - cem baba düeti için:

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -