ürdün kralı birinci abdullah

 • 1982 senesinde, osmanlı imparatorluğu'na bağlı hicaz/mekke emiri hüseyin bin ali'nin (nam-ı diğer şerif hüseyin) oğlu olarak dünyaya gelmiş ve abdullah (seyid abdullah bin hüseyin) ismini almıştır. arap yarımadasında hakimiyet kuran ingilizler'in desteğini alarak, kardeşi faysal (faysal bin hüseyin) ile birlikte osmanlı'ya karşı birçok faaliyette bulunmuş, arap ayaklanmalarına öncülük etmişlerdir. ingilizler, kendisini 1921 senesinde osmanlı'dan kopan mavera-i ürdün emirliği'nin başına, kardeşi faysal'ı da, ırak emiri birinci faysal olarak ırak emirliği'nin başına geçirmişlerdir. devam eden senelerde, filistin, ürdün, suriye ve ırak topraklarında kendisine bağlı askerî birlikler örgütleyerek kerkük-hayfa petrol boru hattının güvenliğini sağlamıştır.

  ikinci dünya harbi esnasında, kendisinin ürdün'de mutlak otorite yapılması karşılığında ingilizlerle anlaşmış ve ortak çıkarları doğrultusunda ırak'ta çıkan ayaklanmaları bastırmak için müdahalede bulunmuştur. (tam eminde değilim ama, zannedersem bu ayaklanmalar kardeşi faysal'ın oğlu olan ırak emiri ıı. faysal'a karşı çıkmıştır.) daha sonra ingilizler, manda yönetimine son vermiş ve ürdün krallığı'nın bağımsızlığını onaylamışlardır. seyyid abdullah bin hüseyin, "ürdün kralı birinci abdullah" unvanıyla taç giymiştir.

  abdullah, ikinci dünya harbi sonrasında ise israil devleti'nin kurulması için ingilizlerle birlikte uğraş vermiştir. suriye'yi ve lübnan'ı içerisine alacak bir devlet kurmaya çalışırken, 1951 senesinde kudüs ziyaretinde filistinli bir genç tarafından gerçekleştirilen süikast girişimi sonucu öldürülmüştür.

  --- spoiler ---

  ingilizler istediklerini almışlardır, ama birinci abdullah sonunda babayı almıştır.

  --- spoiler ---

  5

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -