üç silahşörler

 • * Alexandre Dumas tarafından yazılmış olan tarihi macera romanıdır.

  --- spoiler ---

  Fransa’da XIII. Louis döneminde kralın muhafız birliğinde görev yapan Athos, Porthos ve Aramis adlı üç silahşöre katılmak üzere Paris’e giden d'Artagnan (Dartanyan) adlı gencin maceralarını konu alır. Roman kahramanlarının, kralı düşürmek isteyen Kardinal Richelieu’nun komplolarından kralı korumak için giriştikleri maceralar anlatılır.

  --- spoiler ---

  sloganları ise dillere düşmüştür. birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!
  * Romanın kahramanı d'Artagnan’ın hikayesi, Dumas’nın “Yirmi Yıl Sonra” ve “Bragelonne ve Vikont: On Yıl Sonra” adlı eserlerinde devam eder.
  * yazarın bu kitabı da filme konu olan kitaplarındandır.

  şahsen kitap olarak değil de bir film olarak tanımış idim ben bu romanı. Şimdi ise "keşke kitap olarak tanısaydım" diyorum. Eğlenceli bir kitap

  3
 • filmi vasat kelimesinin tanımı olan dumas eseri. leonardo di kapriyo dartanyandı bir de jerar depardiyö ile ceremi ayrıns oynuyodu. hatırladıklarım bu kadar.

  1
 • türkçe ismi: üç silâhşörler, özgün adı: les trois mousquetaires

  alexandre dumas'nın fransız ihtilâli sonrası fransa tarihini konu edinen fantastik roman serisinin temelini oluşturan ve dünya klasikleri arasında gösterilen başyapıtıdır. tiyatro, dizi, anime, sinema, opera, bale gibi nümayişe hitabeden alanlarda birçok yorumu vardır.

  seride, üç silâhşörler (athos, porthos ve aramis) hâlihazırda oldukça meşhur ve büyük savaşçılardır. d'artagnan ise bu üçlüye yeni katılan, onlar gibi büyük ve ünlü bir savaşçı olmak isteyen genç bir isimdir. kurgunun ismi her ne kadar üç silâhşörler olsa da, üç silâhşörler mecaralarında genellikle d'artagnan ile birlikte dört kişidir. ayrıca, silâhşörler genellikle kılıçla savaşır, pek misket tüfek kullanmazlar.

  dumas'nın bu kurgusu fransız devrim savaşları'nı, napolyon'un yükseliş döneminin öncesini konu edinir. kurguda daima erkin olmayan bir kralın karşısında fransa'nın yönetimini ele geçirmek isteyen iç ve dış güçler vardır. fransa'yı ne kral korur, ne de devlet adamları korur. fransa'yı daima üç silâhşörler, yani askerler korur. üç silâhşörler bazen kralın emri olan çeşitli görevleri yerine getirirler, bazense kralı ve devrimi, ama temelde daima fransa'nın çıkarlarını korurlar.

  "birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" kurguda silâhşörlerin kullandığı slogandır.

  ayrıca bakınız: demir maskeli adam

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -