en beğenilen 20 entry


... tümü ...
 • Biten mayonez kabının ortadan kesildiğini 1 dakika önce öğrenmek.

 • Rûhumun senden, ilâhi, şudur ancak emeli;

  Değmesin mabedimin göğsüne na-mahrem eli!

  Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli,

  Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

  edit:bir de türkçü olacak sığır!
  edit2:ezan yalnızca namaz saatlerini belirlemez,ezan ciddi bir semboldür.Beldenin islam beldesi olduğunu haykırır.

 • sözlüğün en büyük problemlerinden biridir.Bir sürü anket formatında başlık açılıyor herkes birşeyler yazıyor.Güzel,güncel okunası başlıklar zaten kolay kolay olmuyor olduğunda ise kimse birşey yazmadığından aşağı doğru inip kayboluyor.Şimdi yandaki başlıklara bakın, lan bir tane bile aha şu başlık güzel okuyayım ,yazayım birşeyler denilebilecek başlık yok.
  Peşin edit:begenmiyorsan çek git diyenler olacaktır.Gitmem,neden gideyim ki?eleştirmek en doğal hakkım.
  Normal edit:halkın hepsi deliler ırmağından suyu içti bu durumda ben de içiyorum yaşasın forumumsu omüsözlük!!

 • Argo kullanımı bir yetenektir ,cılkını çıkarmadığınız sürece gerekli yerlerde kullanıldığında cuk oturabilir, ancak kesinlikle noktalama işareti değildir.Noktalama işareti gibi kullanılması doğru değildir.Küfür etmeyen erkek beceriksiz veya ılık değil prensip sahibidir.

 • --- spoiler ---

  1936'da petrol bulunmasına kadar ekonomisi Mekke ve Medine'yi ziyarete gelen hacılara ve hurma dışsatımına bağımlı olan Suudi Arabistan'ın, bu gelirleri günümüzde de sürmekle birlikte, ekonomisinin temeli petrole dayanır. Hükümet, petrolden elde edilen gelirleri Suudi Arabistan'ı çok çeşitli bir sanayi ülkesine dönüştürmek için gerekli altyapıyı oluşturmak için kullanmıştır. Ham petrol ve petrol ürünlerinin, devlet gelirlerinin %90'dan çoğunu oluşturduğu ülkede, petrolün büyük bölümünü çıkaran ARAMCO şirketinde Suudi ailesinin payı 1973'te %25 iken, 1974'te %60'a, 1980'de de %100'e yükselmiştir.
  --- spoiler ---
  Devlet gelirlerinin %90 ı petrole dayanan bir ülkenin hacılar sayesinde gökdelen yaptığını sanan bir adet mal içeren başlıktır.insan birşey sallamadan önce bir bakar işin aslı astarı nedir diye.

 • artık oluşturulması gerekendir.Ben kendi adıma konuşmak istersem format denilen şeyin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.daha doğrusu omü sözlüğe göre format nedir onu bilmiyorum.bu zıkkım öyle bir şey ki kimsenin bildiği yok . Daha önceden sözlük tecrübesi olan yazarlar ise daha önce veya hali hazırda üyesi bulundukları başka bir sözlüğün formatına uyuyorlar. burada problem cogito/ihl/dünya gibi bir yerden gelen ile inci gibi bir yerden gelen elemanın dili elbette aynı olmuyor.Ekşici ise arada kalıyor.

  Ortada 4 farklı ekol var zannımca:
  1-Ekşi ekolü
  2-inci ekolü
  3-ihl/cogito/dünya ekolü
  4-kardeş ben hiç anlamam yardırırım ekolü
  4 farklı ekolün mensupları hangi ekolden olduğunu bilmediğim modlar tarafından değerlendiriliyor.incici formatı ihlal etmediğini söylese de aslında ekşiciye göre formatın ırzına geçilmiş.

  Burası dünya sözlük değil ,burası inci de değil ve dahi ekşi de değil.Burası omü sözlük burası hepsinden farklı ,sözlüklerin harman olduğu yer bir nevi.
  Bu durumda kendi format tanımımızı kendimiz oluşturmamız gerekiyor.Ney doğru ney yanlış en başından format tanımını yazmak gerekiyor.

  Hali hazırdaki format chie shih shuai tarafından yazılmış yanılmıyorsam.Ki bu arkadaşımız dünya sözlük ve uludağ sözlük yazarı ve aynı zamanda modluk yapmış birisi.bu arkadaşımızın format tanımı 2 ve 4 numaralı ekollerimizin mensuplarına ters düşüyor ve bunlar ayaklanıyor.

  Çözüm bir başlık açılır ör:omü sözlük yazarlarına göre format vb. buna herkes formatın nasıl olması gerektiği ile ilgili döktürür.yönetim okur,değerlendirir bir karar verir .Olan bitenden duyuru yapılır ,yeni hazırlanan format yürürlüğe konulur.

  peşin edit: komisyon derken bir zümreyi kastetmedim, bana göre komisyonda tüm yazarlar olmalı ve herkes fikrini sunmalıdır.

  7
 • https://pbs.twimg.com/media/CdcfFhNXIAEQcR4.jpg:large


  sadece abd büyükelçiliği değil, 4 mart günü askeri istihbarat da uyarmış.


  Edit:Sağlık bakanı:34 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.

  7
 • Son günlerde rejime ve rusya'ya ait hava güçlerinin yoğun bombardımanına tepki göstermek ve durumu dünyaya duyurmak için açılmış tag.
  Ayrıca (bkz: #aleppolsburning)

  http://galeri.omusozluk.com/k/3541/ + #halepyanıyor

  ihh'nın gıda yardımlarının bölgeye ulaştığı gelen haberler arasında.Ancak bu yeterli değil zira son günlerdeki sosyal mecralara düşen fotoğraflar çok kötü ,enkaz altında kalmış ufacık çocuklar,parçalanmış ,eli yüzü kan,toz,toprak içerisinde ...

  Edit: ben buraya çocuklar ölüyor yazıyorum birileri gelmiş isidcilerin sonu budur diyor. Ahmak adam halep ahalisini isidin destekçisi mi sanıyorsun . Burada sivil katliamdan bahsediyorum. Elinde silah olmayanların vurulduğundan bahsediyorum.Hava bombardımanından bahsediyorum.

  Bir de rejim insanlık insanlık diye haykırıyormuş!!! el-insaf be !

  7
 • Büyük düşünür,filozof majorman kaldırılması gerektiğini düşünüyor.Hükümet en kısa zamanda bu işi çözecektir.

 • (bkz: yurtiçi kargo'nun müşterilerini evde bulamaması)
  Evet açık ara evde bulamama konusunda birinci ama kargo şirketi olarak bakarsak hiç iyi değil.Adamlar gelecek diye evde oturuyorum adamlar geliyor zile basmaya tenezzül etmeyip dış kapıya, geldik yoktunuz yazan yapışkanlı kağıdı asıp arazi oluyorlar. Lan gelmişken versenize kargoyu da.
  Tanım:Açık ara birinci olamayan kargo şirketidir.

  6
 • “Yılbaşından bu yana kaç şehit verdik?” diye sor, bilen çıkmaz.
  “Arda son maçta kaç asist yaptı?” diye sor, en az iki kişiden biri bilir.

  *

  “1128 akademisyenin imzaladığı bildiriden, üç tane akademisyenin ismini sayabilir misiniz” diye anket yapsak, kaç kişi sayabilir?
  Sinem Kobal’ın yüzüğünden istisnasız herkesin haberi var.

  *

  “Türkiye bölünüyor mu?” diye manşet at, kimsenin umurunda değil.
  “Ünlü çift ayrılıyor mu?” haberini tek sütuna koy, hücuma uğrasın.

  *

  Bu yüzden… Çok okunan gazetelerin internet sayfalarını yöneten arkadaşlara rica ettim, tıklanma rakamlarını sordum.

  *

  “istanbul’da okullara kar tatili var mı?” haberi, “Kilis’te okula katyuşa füzesi düştü” haberinin üç misli okunmuş iyi mi… Tarihimizde ilk defa, hem de çocuklar dersteyken okula füze yağıyor, lütfedip merak etmiyor, kendi çocuğunun okuduğu okula kar yağacak mı, meraktan delirecek, valilik açıklayana kadar elli defa aynı haberi tıklıyor.

  *

  “Prenses Kate Middleton’ın kızkardeşi Pippa, yeni sevgilisiyle ayrı eve taşınıyor” haberi, “Hakkari ve Şırnak şehir merkezleri, Cizre ve Yüksekova’ya taşınıyor” haberinin on misli okundu.

  *

  “işte Acun’un Survivor’a götüreceği sürpriz isimler”i okuyanların sayısı, “işte Chp’nin parti meclisi listesi”ni okuyanların yirmi misli.

  *

  “Tuğçe Kazaz canlı yayında herkesi saygı duruşuna davet etti” haberini okuyanların sayısı, “Davutoğlu’ndan Londra’da çok kritik açıklamalar” haberinin otuz misli.

  *

  “Bir günde altı şehit” haberi eften püften sayıda tıklanırken, en çok hangi haber okundu, rekor kırdı biliyor musunuz? “Çorabınıza soğan dilimi koyun” haberi… Odanıza soğan koyarsanız, solunum yollarınızı açıyormuş, göğsünüzü soğanla ovarsanız, balgam söktürüyormuş, çorabınıza soğan dilimi koyarsanız, romatizmaya iyi geliyormuş.

  *

  Bu ülkenin şuurlu, duyarlı yurttaşlarını tenzih ederim…
  Gerisinin kıçına sarımsak bile sürsek, nafile kardeşim.
  Adamı severiz sevmeyiz o ayrı ancak herkesten alınacak bir ders vardır.Adam haklı beyler.

 • (bkz: zihnen özgürleşmek için kimlikten din ibaresini sildirmek)hiç düşünmemiştim demek o yüzden zihnim özgür değildi zihnimi kurtardın sana minnettarım.Yarın ilk işim nüfus müdürlüğüne gidip.... bir dakika ne yazdırmalıyım oraya özgür düşünmek için ?Ne yazdırınca özgür düşünmeye başlıyoruz?Veya oradan o ibare kaldırılsa özgür mü düşüneceğim ,orada dininin yazılmış olması(hangisine mensupsan artık) sana ne gibi kısıtlamalar getirdi özgür düşünce adına ?(bkz: Laik Rusya'nın ayasofyanın Ortodoks kilisesine teslimini istemesi) Laik kavramı oturmamış sende, laikliğin ne olduğunu öğren de gel bebe.
  Edit:imla

 • (bkz: gösterişten uzak olması gerektiğini bildiği için)
  Güldürdünüz be tamam uzun boyluydu da bu kadar da değildi. Gören de sanacak devrimleri yapan mustafa kemal değil başka biriydi.Lan bari bu işlerle uğraşmazdı yobaz değildi de.#73181 bu nedir şimdi biri bana bunu açıklasın.

 • Bir dahaki sefer chp 'ye oy vereceğim diye düşünüyorlar.Çünkü chp tek çıkar yol.Bizi karanlıktan aydınlığa çıkaracak her zaman yaptığı gibi.artik bomba çok oldu istifa gerek istifa ederseler güzel olur çünkü batıda öyle ,saray israftı ilk fırsatta yıkılıp yerine ağaç dikilsin.
  Sokakta kopek pisliği olmasın.Evler yıkılsın mağarada yasayalım,çadır da olur.dağlar çok yüksek kırpılsın.Bu millet cahil eğitim şart.eğitim olursa beyin göçü olur.

 • Altındaki yorumlar ile üniversite öğrencilerinin de içinde bir haber sitesinin altına yorum döşeyen dayı olduğunu fark ettiğim ankettir.

  6
 • Mecelle bilenler için malumdur ki hadis ile amel edilir.Günümüzde kimi modernistler konuyla alakalı marjinal açıklamalar yapsa dahi kabul görülmemiş ,aksine gerekli delillerle cevap verilerek açıklamaların hatalı ,yanlış olduğu belirtilmiştir.


  Hadis bilmeyen insanların düşündüğünün aksine fazlasıyla kuvvetli ve sağlam temele oturtulmuştur.(bkz: hadis senetleri)
  Aynı zamanda uydurma hadisler de alimler tarafından ayıklanarak mevzu hadis kitaplarında toplanmıştır.Senet bakımından zayıf olanlara ise kütüb-i sitte'de yer verilmemiştir.


  Hadis usulü dersi almamış okumamış kimsenin konuyu kavraması oldukça güçtür. hadis senetleri ve hadis ravilerinin seçimi hakkında bilgi sahibi olan kimse kolay kolay hadis ile amel etmek ,hareket etmek konusunda şüpheye düşmez.Elbette hadis ile amel edilir demekte bir sakınca görmez.


  Hadis inkarı insanı fıkhın inkarına götürür.Hadis inkar edildiğinde fıkıhta bozulma başlar.Kişi farklı bir tarz ile hareket eder.Müslüman fıtratından uzaklaşmaya başlar.Peygamber namaz kılmasına rağmen kendi namaz kılmaz .peygamberin yaptıklarını yapmaz vs.  Bu mesele uzar gider.Konuşmaya kalksak günler yetmez.Yıllarca tartışılmış konular bunlar.Biz gelip burada çözemeyiz hoş.Ama merak edenler için yeterli olacağını düşünüyorum bu yazının.
  Selametle...

  6
... tümü ...

bizi takip edin