yazan baytar

ikinci nesil yazar

Çok deiğişik bir Mekteb-i Baytariye'lidir. ;)son 20 entry

 • parası yoktur alamamıstır herşey olabilir

  2
 • babamın prezervatiflerini balon yapıp amcama bu balon neden bu kadar kalın diye sormak

 • Lab adam gibi hacı şakirle yıkanın miss gibi ohh

  1
 • Sadece vize final zamanları hatırlanan yerdir...Bütlere kalanlar yazsın nasıl doluluk oranı?

 • Günlük düzenli 2-3 saat ders yapın her türlü işleve vaktini kazlır..Gezersin tozarsın bütlere kalmazsın havan olur

  1
 • Biraz zorlarsak bu şarkıyı "Atina Da Derleris Sekis" diye Yunanistan'a kakalayabiliriz.

  1
 • diğer kişilerin şaşkın bakışlarına denk gelecek erkektir. olsun. gelenek ve göreneklerine bağlıdır.

 • iyi modem suyuna çorba yaparlar artık. yav fakir adamın evinde bi,lgisayar akıllı telefon yok ne yapacak interneti. ekmek ver sen boş ver interneti.

  1
 • yağmur da şemsiye kullanmayın mantara dönüyorsunuz

 • NASA’nın insansız uzay aracı MAVEN'in gezegene ulaşmasıyla uluslararası Mars istilası başladı.
  Mars giderek kalabalıklaşıyor: NASA’nın yeni uydusu 21 Eylül'de Mars’a ulaştı. Onu, Hindistan’ın ilk gezegenler arası uzay aracı izledi. Şimdi sırada Mars’a yönelik yeni uzay yarışına adım atmayı bekleyen bir dolu ülke var.
  NASA’nın Mars Atmosphere ve Volatile EvolutioN misyonu (MAVEN), 10 ay süren yolculuğunun ardından planladığı gibi Mars yörüngesine girdi. 671 milyon dolarlık misyon, NASA’nın iki robotik yüzey aracını, Mars çevresinde yörüngeye oturtulacak iki yörünge aracını ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express yörünge aracını bir araya getiriyor.

  2
 • Satürn'ün uydusu Enceladus, uzayda yaşam arayışında giderek daha ilginç bir hâle geliyor. Buzla kaplı okyanusundan püsküren tanecikler, Dünya’da biyolojik yaşamı hızla başlatan kimyanın aynısına işaret ediyor olabilir.
  Satürn’ün buzla kaplı uydusu Enceladus, yaşamın mümkün olabileceği bir yer olarak (teoride) bilim insanlarını umutlandırıyordu. Ancak uydunun buz kabuğunun altında sıcak su kaynaklarının olduğuna dair güçlü kanıtların ortaya çıkmasıyla bu ihtimal şimdi daha da güçlendi.
  Geçtiğimiz hafta Nature dergisinde yayımlanan bir yazıya göre bu kanıt, uydunun donuk kabuğunun altındaki okyanustan püsküren buzlu ve tuzlu toz taneciklerden kaynaklanıyor. Fransa’daki Nantes Üniversitesi’nden Gabriel Tobie, bu taneciklerin kimyasal doğasının “Dünya’daki ilk canlı organizmaların doğum yeriyle” aynı türden bir ortamın varlığına işaret ediyor olabileceğini yazdı.

 • Biraz interneti karıştırıp, birkaç kitap okuduktan sonra beni şaşırtan bir bilgiyle karşılaştım. Tarihte kayıt altına alınan ilk isim ne bir asker, ne de şairdi... Aradığım kişi bir muhasebeciden başkası değildi. Yuval Noah Harari, Sapiens: A Brief History of Humankind kitabında Mezopotamya’da bulunmuş, iÖ 33. yüzyıla ait 5.000 yaşındaki bir tabletten bahsediyor. Tabletin üstünde pay ifade eden çizgiler, delikler, oyma desenler bulunuyor ve ticari bir anlaşmanın kayıtları olduğu ortaya çıkıyor.Bir arpa sevkiyatının makbuzu niteliğinde. Ve basitçe şunu söylüyor:
  29.086 birim arpa 37 ay Kushim
  “Yani şunu ifade ediyor,” diyor Harari, “29.086 birim arpa 37 ay içinde teslim alındı. imza, Kushim.”

  1
 • Kızarmış kanarya, erik turşusu, çiğ baykuş yumurtası... insanlık tarihi alkol tüketmeye başladığından beri akşamdan kalma hissinin çaresini arıyor. Konjener, alkolün fermentasyon sürecinde ortaya çıkan kimyasallara verilen ad. Ve temel kural, içki ne kadar koyu renkse konjenerlerin o yadar yoğun olduğu yolunda. Burbon ve viski konjener açısından zengin olduğundan, billur gibi votka ve cine kıyasla çok daha zorlu bir ertesi gün deneyimine yol açıyor. Kırmızı şarap ise chardonnay'e göre insanı daha çok yere serip şikayet ettiriyor. Akşamdan kalma durumuna yol açan şey her neyse, ülke ekonomilerinin iyiliği için çaresinin bulunması gerekiyor. ABD’de, çakırkeyif, kafası karışık, perişan ve/veya işe gelemeyen çalışanların ekonomide yol açtığı kayıp yılda 220 milyar dolara çıkabiliyor. Akşamdan kalmaya karşı elimizdeki en iyi çare, çoğu araştırmacının da hemfikir olduğu gibi alkol içmemek. Ya da en azından aşırıya kaçmadan içmek

 • ister göz alabildiğine uzanan el değmemiş doğaya, ister bahçedeki tek bir ağaca bakalım, fark etmiyor. Doğayla kurduğumuz her temasta aşırı stres yüklü beynimize iyilik yapıyoruz. araştırmalara dayanarak insanların kendilerini daha iyi hissetmelerinin nedenini anlamak zor. Temiz havadan mı? Belirli renkler ve benzer ögelerin oluşturduğu şekiller görsel korteksimizdeki nörokimyasalları mı tetikliyor? Ya da yeşil semtlerde yaşayanlar parklarda daha çok mu spor yapıyor? iskoçya’daki Glasgow Üniversitesi’nde sağlık araştırma yöntembilim uzmanı Richard Mitchell başlangıçta böyle düşünmüş. “Kuşkularım vardı,” diyor. Ama daha sonra geniş ölçekli bir araştırma yapmış ve parklara ya da yeşil alanlara yakın yaşayanlar arasında –buraları kullanmasalar da– ölüm ve hastalık oranının daha düşük olduğunu ortaya çıkarmış. “Sadece kendi yaptığımız araştırmalar değil, farklı araştırmalar da yürüyüşe çıksanız da çıkmasanız da yeşil alanlara yakın olmanın aynı iyileştirici etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor,” diyor. Dahası, en büyük kazancı aslında düşük gelirli insanlar elde ediyor. Mitchell, kentte doğaya yakın yaşamanın sosyal bir dengeleyici olduğunu saptamış.

 • Yemek festivalleri, ana teması yemek ya da yerel bir ürün olan ve her yıl aynı zaman diliminde gerçekleştirilen festivallerdir. Yemek festivallerinin binlerce yıllık tarihine bakıldığında ana amacının bereketli geçen hasat zamanını, sonbahar ekinoksunu ve toprak ananın verdiklerini kutlamak ve şükretmek olduğu görülür.

 • Türkleri tarihinde haya perest kahman yaratmak olmayabilir...Bakın Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Basrbaros Hayrettin Paşa...sırala da gitsin bunu...40 kişiyle saray basmış bir milletin hayalcilikten kahramana ihtiyacı olmaz.

 • gidiyorum gidemiyorum
  sevdim terk edemiyorum
  sevdiğimin mermerleşmesi istediğim gibi ama gönlünü edemiyorum...bunun gibi bişey işte

 • Bilgi, suje ile obje arasındaki ilişkiden doğan her türlü üründür. Felsefede; bilginin doğası, kökenleri ve boyutları ile ilgilenen dala epistemoloji adı verilir.

  1

... tümü ...

bizi takip edin