en beğenilen 20 entry


... tümü ...
 • lolcü kız: Allah var ve belasını vermiş. o çatalları açınca daha çok seksi olmuyorsun abla

 • Sınavından çıkıp evine gelmişsindir. Sınavın güzel geçmiştir ve pc karşısında vakit öldürmek ve sigara içmek için en güzel saatlerdir. işte o anda ev arkadaşın da sınavından çıkıp eve ilk adımlarımını atmıştır. Ayak kokusunu kapı kapanma sesinden daha hızlı hissetmişsinizdir. Uzun uzun detaylandırmaya gerek yok. Allah belanı versin eren. Git ayaklarını yıka

 • ambulanstan önce, yayın yasağının geldiği patlamadır. devletimiz çalışıyor, helal olsun.

 • 2002 yılında, Wall Street'te bir borsacı 800 dolar gibi bir miktarla hisse senedi alım-satımı ile ilgilenmektedir.
  Hikayenin başlangıcı gayet normal gibi gelebilir, ancak Andrew Carlssin ismindeki bu borsacıyı diğerlerinden farklı kılan, bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde parasını yüz binlerce kat artıracak olmasıyd!
  2003 yılına gelindiğinde, Calrssin borsadan 350 milyon dolar kazanmıştı. Bu neredeyse imkansıza yakın gibi görünüyordu, ama olmuştu. Peki nasıl?

  Andrew Carlssin zamanda yolculuk yaptığını iddia eden kişilerden.
  Tabii ki böylesine büyük bir başarının ardından sermaye piyasasını kontrol eden bir ABD kuruluşu olan SEC'in incelemesi başladı, ve Carlssin bir yıl sonra, 2003'te tutuklanmıştı.
  içeriden bilgi aldığı iddialarına karşı yanıtı ise kimsenin beklemediği şekilde geldi;
  'Ben 2256 yılından geliyorum, bu ekonomik kriz ortamını ve yaşanacakları biliyordum'

  Borsada 126 çok riskli işlem ve neredeyse sıfır hata
  Yetkililer, 800 doların 350 milyon dolar oluş macerasını detaylı bir şekilde inceledi. Carlssin'in, 126 çok riskli borsa işlemi yaptığı, ve neredeyse tüm işlemlerinde başarı sağladığı saptandı.
  Bunun yetkililere göre tek mantıklı açıklaması, firmalardan bilgi almaktı ki bu büyük bir suç sayılmaktadır. Ancak şöyle bir gerçek de var ki, içeriden bilgi dahi alıyor olsa bu ivmede bir kazanç yine de çok zordu.
  Andrew Carlssin, tutuklandıktan sonra şunu söyledi;
  "Dikkat çekmemek için bazen kasıtlı olarak başarısız işlemler de yapıyordum..."

  Sermaye piyasası kurumu, Carlssin'in içeriden bilgi aldığına neredeyse emin
  28 Ocak'ta tarihinde, 800 dolar gibi bir tutarı 300 milyon dolara çıkartmasının, içeriden bilgi alma dışında bir açıklaması olmayacağı görüşünün ağırlık basması üzerine, Wall Street'in çılgın adamı Andrew Carlssin tutuklanmıştır.
  Sermaye piyasasını kontrol eden SEC'in bir çalışanı Carlssin için şöyle diyordu;
  Bu adamın palavralarına inanmıyoruz, ya delinin teki ya da patolojik bir yalan söyleme vakası. Ancak bir de şöyle bir gerçek var elimizde: Adam 800$lık bir yatırım ile başlamış ve 2 hafta içinde sahip olduğu portföy 350 milyon doların üzerinde! Borsa üzerinden gerçekleştirdiği tüm alışlar ve satışlar beklenmedik gelişmelerin bilgisine dayanıyor, bunu şans faktörü ile açıklamak mümkün değil.

  'Usame Bin Ladin ve AiDS'in çözümü ile ilgili bilgiler verebilirim'
  2256 yılından zaman yolculuğu ile geldiğini iddia eden Carlssin, dünyanın en büyük belalarından biri olan AiDS ile ilgili gerçekleri açıklayabileceğini söyledi, ve ayrıca 9/11 saldırılarının ardından o dönem küresel terörü engellemeye yönelik bir numaralı hedef olan Usame Bin Ladin'in akıbetini de bildiğini ifade etti.
  Ama bunun için kısa bir zaman yolculuğu yapması gerekiyordu, ve bunun için onu rahat bırakmalılardı. Bunun için beklediğini söyledi, herhangi bir bilgi vermeyeceğini söyledi çünkü bu gücün kötü niyetli insanların eline geçmesinden korkuyordu.

  Andrew Carlssin diye birisi kayıtlarda yok!
  işin en ilginç taraflarından birisi de, bir SEC yetkilisinin itirafı...
  O dönem basında ismi sık geçen bir isim olan Andrew Carlssin için, 2002 yılı Aralık ayı öncesinde herhangi bir kayıt bulunamadığı öne sürüldü.
  edit: otisabimsi yazmış, aslında benim de aklıma back to the future, part 2'deki olay aklıma gelmiştir. orada da bir bahis oyunları söz konusu idi.

 • Bırakın bedeli, ben direkt vicdani retten yanayım. insan haklarından bir haber devletler ve insanlar topluluğu ne demek istediğimi anlayamazlar tabi. Vurun lan eksiyi ahahah

 • lta: hepiniz cahilsiniz.
  yaziyla bir: evet, cahilsiniz.
  mihrilugat: yazar müsveddeleri
  son sigaram la valla bak: "tanım: ..."
  redo: seni de sikerim, onu da sikerim, hepinizi sikerim!
  lolcü kız: türbanlı bacımız, götünü sallaya sallaya yürüyordu.
  suyumbike: siktir olun gidin bu memleketten!
  ersan kuneri: vurduyordur
  boss: sevdamıza kimse engel olamaz!
  rasim kütah ozanyalı: bende bir taştaş var, nah aha böyle beş kilo kadar
  seymsderler: hadissiz olmaz hocam, yanlış yoldasın.
  asli diye biri: seks ulan seks!

 • Konu islam değil, insanlardır. Milyarlarca inananı olan bir dinin tek bir yorumu olacağını size kim söyledi? Ben bir müslüman olarak kadına şiddet uygulamıyorum, kafa kesmiyorum, recme karşıyım, gelecekte çok eşli bir hayat düşünmüyorum vs. Siz zannediyor musunuz ki her dinin tek bir yorumu ve yolu vardır? Unutmayın, Allah'a ulaşmanın, insan sayısı kadar yolu vardır. Mesele, bireylerin iyi ve doğru olmasıdır.

 • bu buluşma için bu mesajı onlarca kişiye gönderdim. şimdiden belirtmek isterim; bu mesaj yanlış anlaşılmasın lütfen.

  --- spoiler ---

  "selam :) 14 şubat pazar günü saat 19:00'da türkiş hatır kahvesinde omü sözlük yazarları olarak bir araya geliyoruz. gelir misin? :)"

  --- spoiler ---

 • toplumun genel yapısını gösteren bir gerçekliktir. tüketim olsun, entelektüelizm olsun, bilgi paylaşımı olsun, iletişim ve diyalog olsun... insanın olduğu her eylemde bunu görmek mümkündür.

  televizyon programları ile olayı ele alalım; sabahları, içerisinde onlarca hurafe barındıran sağlık programları ile yeni güne merhaba dersiniz. şifa bulduktan sonra öğleden akşama kadar bir evlendirme programıyla saatlerinizi harcarsınız; akşam olur, haber seyretmek istersiniz, günün sabahında bir meydan bombalanmıştır ama ana haber bültenlerinde bunu göremezsiniz çünkü devletin size izin verdiği ile yetinmek zorundasınızdır ve bu duruma en ufak bir ses bile çıkartamazsınız, haberlerde pazara giden bir muhabirin haberini, sonrasında nesilleri tükenmek üzere olan pandaların çiftleşmesini büyük bir mutluluk ile izlersiniz; haberler bitmiştir, günün "stresini" atmak için açarsınız acun'un kanalını, ya bir futbol maçı vardır ya da survivor, "burası sörviyvor beyleeeeer! burada her şey gerçek!" naraları ile olayın gerçekliğine kendinizi kaptırmışsınızdır ya da yaşınız biraz daha genç ise şayet, açarsınız bir tane kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan bir gençlik dizisini, artık güneşi mi görürsünüz ayı mı tutarsınız orasını bilmem.

  olay sadece tv ile de bitmez ki. misal pop şarkıları vardır. toplasan içerisinde 10 satır olmayan saçma sapan şarkılar eşliğinde ya neşelenir ya da kederlenirsiniz. o saçma sapan şarkıları milyonlarca kez ben dinlemiyorum youtube'da, biraz kendinizi sorgulayın. her neyse...

  kitap konusuna gelince; allah var, kitap okunuyor memlekette. okunmuyor diyen yalan söyler ama kardeşim saçma sapan kitaplar okumak neden? talep olmadığından dolayı bu ülkede doğru düzgün ekonomi kitapları türkçe'ye çevrilmiyor. amerika'da bile best sellere giren daron acemoğlu'nun ulusların düşüşü isimli kitabı bile yıllar sonra türkçe'ye çevrildi. burada kaç baskı yapıldı?.. artık fırsatı olan yazarlarımız bile öncelikli olarak kitaplarını ingilizce yazmaya başladırlar. (bkz: mustafa akyol) (bkz: islam without extremes) artık yazarlar da bilincinde türkiye'deki nitelikli pazarın ne kadar kısıtlı olduğu konusunda.

  gelelim sözlüğe; geçen hafta sözlükte en çok entry girilen başlıklara bir göz atmakta fayda olduğunu düşünüyorum.
  (bkz: bir üstteki yazar ile ilgili bir entry gir)
  (bkz: ejderhanız olsa ona vericeğiniz isim ne olurdu)
  (bkz: şu an dinlenen şarkıdan bir cümle)
  (bkz: seri artı oy veren melek)
  (bkz: ruh halinizi anlatan futbol terimi)
  (bkz: maymundan geldiysek niye ağaca çıkamıyorum)
  (bkz: yazarların profil fotoğraflarından analiz yapmak)
  (bkz: erkeği tahrik eden en ince ayrıntılar)
  (bkz: ormanda kurt ile karşılaşsanız ne yaparsınız)
  (bkz: karşı cins olsaydınız hangi nicki alırdınız sorunsalı)
  (bkz: otomatik vites araba kullanan erkek)
  (bkz: omü sözlük tinychat zirvesi)

  sözlük olarak da işin sadece goygoyundayız galiba. bunun sebebi de, yazacak argüman aktaracak bilgi kısıtlı olunca doğal olarak olayı goygoya çevirme ve daha fazla eğlenme güdüsü ile bu şekilde hareket ediyoruz.

  şuraya onlarca argüman kullanarak, bir çoğunuzun bilmediği (evet "bilmediği") entryler giriyoruz, karşındaki adam "siktir git bu ülkeden" yazarak hem zihinsel orgazmını gerçekleştiriyor hem de karşısındaki fikrin altında kalmadığını düşünüyor. oysa ne kadar geri zekalı bir duruma düştüğünün farkında olmuyor.

  bu entryde kişileri değil, toplum/sözlük genelini anlatmaya çalıştım. amacım hakaret etmek ya da "ben biliyorum, siz bilmiyorsunuz" da demek değil. dediğim gibi, sadece durum tespiti.

  son olarak; sözlüğün geneli vasat insanlardan değil de, ortalamanın daha çok üzerinde olsaydı, lolcu kiz bu kadar prim yapamazdı. kadın, sizlerin vasat nefreti üzerinden prim yapıyor resmen. (istediğini yazsın, gram umrumda değil. zaten o yazdıkça siz nefretle doluyorsunuz, ben ise onun cahilliğine gülüyorum.)

  edit: aslında bu konu tam da güncel siyaset üzerinden konuşulabilecek bir konu lakin vasatlık-popülizm-siyaset üçgeni burada yazmakla bitmez. daha sonra, geniş bir zaman diliminde bu konuyu da detaylı bir şekilde ele alacağım. ukde olsun.

 • Bu tarz olaylara mülkiyetçi yaklaşmak en doğrusu. Benim çocuğum yetişkin bir birey olduğunu hissedene kadar benim mülkiyetimdir ve onu istediğim şekilde yetiştirme hakkına sahibimdir. Aksini iddia eden varsa, aksini iddia eden kişinin çocuğunu dilediğim şekilde yetiştirme hakkına sahibimdir.

 • Ben yazdığımda bu kadar mantıklı bulmamıştınız hainler

 • ikidir görüyorum, bazı insanlar hesabı açar açmaz direkt olarak yazar olabiliyorlar/başlık açabiliyorlar. (bkz: scourge of god) üstelik bu yazar ilk entrysini "kendi açtığı" attila başlığına yazmış.

  artık, yazar olabilmek için sadece kayıt olmak mı gerekiyor, yoksa işin içinde "başka" şeyler mi var? hayır, kayıt olur olmaz direkt yazar olunmuyorsa, bu durumu "birileri" bize açıklasın.

  bir de yeni gelen arkadaşın ilk entrysi/başlığı türklük ile alakalı olunca, ister istemez insan "bazı şeylerden" şüphelenmiyor değil hani...

 • kemal kılıçdaroğlu, göte göt demiştir. siyasi emelleriniz uğruna, grup toplantısında sarf edilen bu sözü eleştireceğinize, gidin de 45 çocuğun tecavüz hadisesinin hesabını sorun. hayatımda ilk defa, kılıçdaroğlu'na sempati besledim bu sözünden dolayı. helal olsun!

 • 14 Şubat 2016 sözlük yazarları buluşması olayı sonrasında kanaat getirilen durum. Tam 22 kişi söz vermişken, kimisi ya ya bu akşam gelemeyeceğini belirtti, ya da hiç bir şey söylemeden satış koydu. Ben 14 Şubat günü, zar zor hatır kahvesinde masa ayarlamışım zaten. Beni burada bu şekilde rezil etmenye hakkınız yok. Söz verip de gelmeyen herkesin amk! Size güvenip iş yapanda kabahat zaten. Verdiğiniz sözlere ne kadar sadık olduğunuzu çok iyi şekilde görmüş oldum.

... tümü ...

bizi takip edin