favorilere eklediği son 20 entry


... tümü ...
 • kaptan jack sparrow; disney firmasının karayip korsanları isimli sinema serisinde birleşik amerikalı aktör johnny depp'in canlandırdığı kurgusal ana kahramandır. siyah inci gemisinin kaptanı ve gizemli pusulanın sahibi olan jack sparrow, seride zaman zaman "yedi denizin en büyük korsanı" olarak anılmaktadır. lâkin seride onu genellikle atlantik okyanusu üzerindeki denizlerde görürüz. (bkz: pirates of the caribbean)

  sinema serisinin yapımcılarının verdiği demeçlere göre, kaptan jack sparrow karakteri başlangıçta kurgunun ana kahraman olarak tasarlanmamıştı. aslında yapımcılar ilk kurgunun büyük sükse yapacağından da emin değillerdi. ilk filmin ardından johnny depp'in başarılı oyunculuğu, makyajı, olağanüstü jest ve mimikleriyle karizmatik bir korsan kahraman hâline gelen jack sparrow, devam eden hikâyelerde seriyi taşıyan başlıca unsur oldu. birleşik amerikalı aktör johnny depp, jack sparrow karakteriyle bir bütün hâline geldi, birçok ödül aldı ve oyunculuk kariyerinin altın çağına "ünlü korsan jack sparrow" olarak ulaştı.

  karayip korsanları serisinin kurgusal ana kahramanı olan jack sparrow'u başlangıçta saygınlığını kaybetmiş ünlü bir korsan gemisi kaptanı olarak görürüz. kendisi kaptan teague sparrow'un oğludur. seride geçmişine yönelik fazla bilgiye yer verilmez. nedendir bilinmez, serinin işleniş biçimi zaman zaman bizlere onun hüzünlü bir geçmişi olduğunu hissettirmeye çalışır. jack sparrow ise aksine, hayatı gelişigüzel yaşamaya çalışan ve gamı kederi kafaya takmayan, bencil ve egoist, ama bir o kadar da tuhaf ve etkileyici bir kişilik olarak kendini gösterir. zaten çevresinde gelişen maceralarda kıvrak zekasıyla planları yapan, başkalarını yönlendiren ve olayları biçimlendiren genel olarak kendisidir. "bunda şeytan tüyü var" dedirten kişiliklerden biridir. bir korsan olarak ideallerinin peşinden gitmekten kendini alamaz. en büyük korsan denizci olmak, nam salmak, şu dünyanın anasını satmak, bu dünyaya kazık çakmak gibi şeyler istemektedir.

  en büyük aşkı denizdir. soyismi olan sparrow, "serçe" anlamına gelmektedir. tabii bize göre bir "barbaros hayrettin" değildir.

  --- spoiler ---

  egosu da tadından yenmez:

  “this is the day you will always remember as the day you almost caught japtain jack sparrow.”

  “beyler, bugünü neredeyse kaptan jack sparrow'u yakalıyorduk diyebildiğiniz gün olarak hep hatırlayın.”

  --- spoiler ---

  2
 • 16 mayıs 1990 tarihinde çıkarılan bir yasayla batman şehri merkez olmak üzere, eskiden kendisi gibi siirt iline bağlı bulunan sason, beşiri ve kozluk ilçeleri ile mardin iline bağlı bulunan hasankeyf ve gercüş ilçelerini de içine alarak kurulan türkiye'nin 72. ilidir. 1940'lı yıllarda il civarında bulunan petrol, 1950'li yıllarda işletilmeye başlanmıştır. bu sayede şehrin sanayisi giderek gelişmiş ve nüfusu artmıştır. petrol sanayiinin yanı sıra, son yıllarda yapılan yatırımlarla inşaat sektörünün de gelişmesiyle il ekonomisi biraz daha büyümüştür.

  dicle nehri'nin aktığı topraklar üzerinde bulunan batman, batman şehrinin güneydoğusunda bulunan, bünyesinde barındırdığı mağaraları ve tarihî yapıları ile dicle ırmağı'nın her iki yakasına yayılan ve orta çağ'dan kalma tarihî bir köprü ile birbirine bağlanan antik dönem kenti hasankeyf ilçesi ile ünlüdür. fakat, tarihî ve doğal yapısı bakımından önemli bir turizm merkezi olan hasankeyf, dicle nehri üzerinde inşa edilmesi planlanan ılısu baraj gölü ve hidroelektrik santrali nedeniyle sular altında kalma ve tüm kültürel hazinesini yitirme olasılığıyla karşı karşıyadır. bu nedenle, ılısu barajı'nın suları altında kalması olası olan hasankeyf’te kurtarma kazıları ve tarihî eserlerin taşınmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

  ayrıca batman şehri, gapgenç festivali'ne 2010 yılında ilk ev sahipliği yapan güneydoğu anadolu şehridir.

  3
 • Hakkında değerlendirme yaparken acur pardon acun öncesi ve acun sonrası diye ayrım yapılması gereken kanal.

  1
 • şimdi adını hatırlamadığım bir yazar, bir romanında ( yabancı bir yazar bu, boris vian olabilir) bir kar yağışı tanımı yapıyor, bu tanımı yaparken, ne karın görüntüsü övdüğü ne de şehrin ve/ veya sokakların beyazlığı. karın sesini anlatıyor. karın sesinin çarpıcılığını. derinden gelen, örneğin bir yağmurun ki gibi, apaçık duyulmayan, duyulmak için özverili bir bağlılık bekleyen bir ses bu....


  işte geçmiş denilen şeyi düşünürken aklıma bu tasvir gelir, şimdiye kadar bu tasviri kim yapmıştır, nedir, necidir, kimin nesidir hatırlamak nasip olmadı. şimdi düşününce bu kelimede miş'li geçmiş zaman var olm. geçmişin hüzünsüz dahi olsa kelimenin kendisi, aritmetiği hüzünlü lan sözlük.

  1
 • --- spoiler ---

  Bahçede hanımeli
  Sen ettin beni deli
  Gel gülüm gel
  Sen ettin beni deli
  Gel Gülüm Gel

  Zorla güzellik olmaz
  Sevmeli sevdirmeli
  Gel gülüm gel
  Sevmeli sevdirmeli

  --- spoiler ---

  1
 • başta barış manço olmak üzere bir çok vokalden dinlediğimiz, anonim bir türkü. o kadar isimden dinledim bir barış abi'nin, bir de ayşenur kolivar'ın yorumlarının üstüne çıkanı görmedim benim görüşüme göre. bilmem siz ne dersiniz bu işe?

  barış manço yorumu
  ayşenur kolivar yorumu

  3
 • euro 2016 d grubu final maçı: türkiye 2 - 0 çek cumhuriyeti

  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3703/ + geceye bir caps bırak

  3
 • Morenica: ayşe.

  Edit:

  Oas: kendisi melek gibi biri oldugundan isminin de melek oldugunu düşünüyorum veya ona yakın bir şey olabilir

  4
 • Sevimli hukukçu. Gerçektede böyle midir diye düşündürüyor insanı.

  1
 • Eskiden lolcü kıza sinirlenmezdim %20 lik bir tespiti vardı %80 i islamı ve türbanlıları alaya alan saçma sapan trollükten ibaretti. Ortaokul bitirdikten sonra imam hatibe sınavsız geçiş diye bir şey yok her türlü sınava giriyosun hee puanları düşüktür o ayrı. imam hatip ortaokuluna sınavsız geçersin ya da imam hatip lisesi mezunu olduktan sonra 2 yıllık ilahiyata sınavsız geçersin o da bi zahmet olsun o kadar meslek dersi ve ezber görüyosun. ilahiyata geçsen bile orda bitmiyor imam olmak için yeterlilik, mbts vs kaç tane daha sınava giriyosun ve bunları artık diyanet degil ösym hazırlıyor yani baya zorlaştı eskiye nazaran.
  Senin çevrendeki imam hatip lisesi iyi egitim vermiyor ve o liseliler kaşar, sevgilisi var vb diye bütün hepsini aynı kefeye koyamazsın git samsun ihl'ye söke söke ezberlettiriyorlar sıkıyosa ezberlemeden geç. Hele o meslek dersi hocaları yaşı ilerlemiş kimselerse iş daha da zor oluyor. 4 seneyi herkes boş geçirmiyor anlayacagın. O dört sene içinde kur'an ve arapça dışında fıkıh, hadis, kelam, siyer, islam tarihi, karşılaşmalı dinler tarihi, akaid, hitabet ve daha nice dersler var. Bunlar islam egitimi olmuyor da ne oluyor?
  Evet diyanet denilen (sözde) dini temsil eden (!) Kurumda torpil denilen olay cirit attıgı için ilahiyat mezunlarını alakasız alakasız yerde görebiliyoruz. istanbul'un bir ilçe müftüsü bu sela ve ölü yıkamalardan alınan paralar için pazarlık yapılıyor fazla fazla isteyin demişti. Şaşırttı mı? Hayır. Bu olaya sırf para için bakıyorsan o paranın bir faydasını göremezsin zaten, şayet benim çevremdekiler öyle. imamlık mesleginin düştügü haller gözler önünde. Tabi bu görevi hakkıyla yapanlar istisna.
  O aile danışmanı denilen olay gerçekten varsa haksızlık ulan o kadar çalışıp pdr, psikoloji okuyalım ilahiyat okuyanla aynı yerde çalışalım. Bakanlıkların saçma uygulamaları bitmek bilmiyor bu da şaşırtmaz eger olursa.

  8
 • (bkz: kalemsiz kral)
  Nicki çok hoşuma giden, yazıları da nicki gibi güzel olan yazarımız.

  2
 • yargı için recep, yasama için tayyip, yürütme için erdoğan modeli düşünülebilir

 • Bana hiç bi zaman çocuğun olmayacağını söyleyip benden ayrılmak istediginde bunun hiç bir şekilde ilişkimizi engel olamayacağını anlatana kadr canım çıktı.psikoljin bozuldu, gözümün önünde intihara kalkıştın yine yanında oldum sen uzuldun sen sıkıldın bende üzüldüm, sıkıldım.sonra topladın kendini düzeldin yeniden hayaller kurmaya basladık seninle ama sen yaptın yapacagını yine.ben senin için neleri kimleri karşıma aldım hiç aldırış etmeyip gittin.bu yaptığın için sana yazıklar olsun o gün ilk seni sonrada kendimi öldürmedigim içinde bana yazıklar olsun.sonrada pişman olup dönmeye çalıştın senin ben aklına tüküreyim.

  2
 • Çok özür dileyerekten kendisini görmeden önce bayan yazar olarak düşünüyordum lakin adam pala çıktı.

 • Sözlükte dogru düzgün yazan yazarlardan biridir. Severek takip ederim, kız oldugunu da sonradan ögrendim kendisi hukukçularımızdan biri sanırsam ki.

  5
 • bir marvel süperkahranıdır. 2003 de başrolünü ben affleck'in oynadığı bir filmi vizyona girmiştir. günümüzde ise netflix'te dizisi yayınlanmakta. 1. sezonu biten dizinin 2. sezonu 18 martta başlıyor. çoğu eleştirmen ve siteye göre 2015 yılının en iyi dizisi. sahneleri, oyunculukları olsun övgüyü hak ediyor. dizide baş rolleri charlie cox, deborah ann woll, elden henson paylaşıyor.
  (bkz: netflix)

  hikayesi için;

  --- spoiler ---
  Matt Murdock, küçükken bir trafik kazası geçirmiş, gözlerine radyoaktif madde dökülmüştür. görme yeteneğini kaybetmiş ama çeviklik kazanmış ve diğer duyularının kuvvetlenmesiyle radar gibi özellikler edinmiştir. boksör olan babası, dövüş çıkışında öldürülür. babasız kalan murdock, büyüyüp başarılı bir avukat olur ve güçlerini kullanarak suça karşı savaşır.
  --- spoiler ---

  dizinin en mükemmel sahnelerinden birisi şu dövüş sahnesi; tek kamera ile çekilen bu dövüş sahnesi, düşmanların bir vuruşta ölmemesi, kalkıp yeniden savaşması ve matt'in yaralanması ile diziyi diğer süper kahraman dizilerin ayıran bir detay.
  https://www.youtube.com/watch?v=B66feInucFY

  2
 • sözlüğün antipatik dörtlüsünden kız isteme performansı

  her şey, benim liberty thus anarchy'nin kedisi kapitol'ü gezintiye çıkarmamla başladı. daha evden çıkıp 10-15 metre kadar yürümüştük ki, yan komşunun güzel kızı "ayy, ne salak şey o!" diye haykırarak koştu yanımıza. geldi, kapitol'ü aldı kucağına. seve seve bitiremedi. yalnız, neden "ne salak şey" dediğini anlamamakla birlikte, bunu söylerken kediyi mi yoksa beni mi kastetti, orası meçhuldür. neyse efendim, bu şekilde kendisiyle tanışmış da olduk. derken, sık sık buluşup, sohbet, muhabbet...

  sinan özen - evlere şenlik

  sonra, nasıl oldu bilemiyorum ama evlenmeye karar verdim onunla. hatun, güzel olmasına güzeldi, ama ben evlenecek adam değildim doğrusu. artık, başımı döndüren efsun kendisinden kaynaklı mıydı, yoksa işin içinde dahilî büyü-müyü işi var mıydı, bilemeyeceğim. ciddi olduğumuz için, kız evine haber gönderildi tabii; evlere şenlik kızınız var, bizim de onda gözümüz var. belki biraz da nazınız var; almaya geleceğiz vallahi...

  ben, ersan kuneri, liberty thus anarchy, turgut azal ve çaycı hasan abi biraraya gelerek, bu kız isteme durumu ile alâkalı strateji ve eylem planı yaptık. turgut azal, evin babası başta olmak üzere ev ahalisinin politik duruşunu sınayacaktı. buna göre ebeveynlere yalakalık yapılıp ortam ısıtılacaktı. turgut azal performansı sonrası, liberty thus anarchy devreye girecekti. duruma göre bir-iki tez/hipotez ortaya atacak ve kız babası başta olmak üzere ev ahalisinin beyin fonksiyonlarını yakacaktı. bu şekilde kız babasının iradesi elinden alındıktan sonra, kendisi de kızını evlendirmiş olan ve gerek kız babası psikolojisini, gerekse kız isteme ritüelini çok iyi bilen hasan abi de kızı isteyerek son noktayı koyacaktı. bunun dışında ben esas oğlandım, ersan da yancıydı. nasıl plan ama?

  kız istemeye gidildiğinde, genel strateji planı ortaya konur. turgut azal, laf lafı açarken mevzuyu politikaya getirir. evin babasının akp seçmeni olduğu öğrenilir. bunun üzerine turgut azal, daha kızı istememiş olmamıza rağmen sübliminal bir-iki mesajla evin babasına üç çocuk vaadi gönderir. tabii bu bir manipülasyondur. yoksa, benim evlenip hat-trick yapacağımdan falan değil. ortam ısıtıldıktan, kız babasının gözüne hafiften girildikten sonra, lta devreye girer. "oğlumuz ne işle meşgül acaba" gibi kız isteme ritüelinin olmazsa olmaz soruları karşısında, insan kaynakları tarihinden başlayarak, günümüzde alan uzmanlığının önemine kadar bir dizi tezi peşpeşe sıralar. bu tezlerin ardından, aile bireyleri üzerinde hafif dozda alınmış uyuşturucu semptomları ortaya çıkar. işler planlandığı gibi gitmektedir.

  plana göre, lta'nın ikinci, duruma göre üçüncü ayarı vermesinin ardından çaycı hasan abi'nin son hamleyi yapması beklenirken, ersan kuneri'nin bir ara gaza gelip kızı istemesi üzerine her şey alt-üst oldur. ersan tabii, eğlence dünyası mensubu insan. piyasanın içerisinde. biz onun konuşma şeklini, üslubunu biliyoruz. ama, kız isterken sarf ettiği "...kızınız da gördüğüm kadarıyla daha önce hiç vurdurmamış. ben piyasada ne hatunlar gördüm, çoğu eline su dökemez maaşallah" gibi sözleri üzerine, evin babası, kızının evlenmek için değil, sermaye piyasası için istendiğini düşündü hâliyle...

  kız babası, kalp krizi geçirdi. allah'tan bir şey olmadı. lâkin, ona bir şey olmaması, bizim polis tarafından tutuklanmamamız için de geçerli bir sebep olmadı. normalde en fazla bir gece yatarımız vardı. ama, liberty thus anarchy'nin isminden kıllanan polis memuru arkadaşlar, bizi bir-iki gece daha misafir ettiler sağolsunlar. o koymadı da, bir bardak çay bile vermediler. bizim yüzümüzden çaycı hasan abi de çayocağı sahibi lütfi deyyusundan bir araba laf yedi.

  ama, neticede önemli olan, benim bir anlık gafletle alınmış bir kararla evlilik sandalına binmememdi zaten. öyle işte...

 • çeşitli araştırmacılar tarafından kendisinin, kızılderililer gibi türk soyundan geldiği iddia edilmektedir. doğum yeri bilinmemektedir. ıı selim dönemi, 1570’li yıllarda, eminönü’nde, hanzo satır imalathanesi’ni açmıştır. kendi tekniği ile geliştirdiği et kesme satırları ile adını duyurmuştur. en büyük keşfi döner bıçağı ile, hak ettiği üne kavuşmuştur. istanbul’da yaşadığı yıllar içersinde, dönemin ilk jiletçi kadınlarından fadıma ile ilişkisi olduğu bilinmektedir. fadıma’dan bir erkek, iki kız çocuk sahibi olmuştur. çıraklarından pıçakçı isa ise, ilerleyen yıllarda ürettiği bıçaklarla, ülkemizin tarihine adını yazdırmıştır.

  1580’li yıllarda, osmanlı’nın duraklama dönemine girmesi ve çıkan isyanlar nedeni ile japonya’ya taşınmıştır.

  japonya’da döner bıçağı üretim tekniğini daha da geliştirmiş, ninjalar tarafından kullanılan efsane kılıçları üretmeye başlamıştır.

  günümüzde, onun soyundan gelenler, her japon gibi gelişen teknolojiye ayak uydurmuşlardır. bu klan dünya genelinde oyunlar, filmler, siteler yapmaya başlamıştır. türkiye’de ise, fadıma’dan olma çocukların soyundan gelen ninja’lar, bu büyük klanın üyelerindendir.

  2
 • bu kılıfın içinde pamuk veya yün yok. bu kılıfın içinde ruh var ve ruhlar kurşun geçirmez

  4
... tümü ...

bizi takip edin