• 12.35

  halay başı

 • 3

  başlık

 • 23

  entry

 • 0

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

nilufer

ikinci nesil yazarson 20 entry

 • bu sabah istanbul'da bindiği ticari taksinin kaza geçirmesi sonucu hayatını kaybeden ankara hukuk mezunu lgbti aktivisti, stk çalışanı, cinsel sağlık eğitmeni ve tabii her şeyden önce çok iyi bir insan...

  türkiye bugün farkında olmasa da istikbalin en parlak hukukçu ve aktivistlerinden birini kaybetti.

  ilgili link

  1
 • bir görevi, yetkiyi, hakkı yahut maksatı kötüye kullanma; bir niyetten yahut bir durumdan başkalarını mağdur edecek biçimde faydalanma

 • sözleri sabahattin ali'ye ait bir ali kocatepe bestesidir.

  1984 senesinde yayımladığı "sen ağlama" adlı albüm çalışmasında sezen aksu tarafından da yorumlanmıştır.

  1
 • tutucu, konservatör anlamlarının karşılığı olan klasik türkçe sıfat.

  toplumda var olan mevcut düzeni, değerleri, normları, düşünce ve kültür yapısını yahut geleneksel mahallî yaşam tarzını olumlu ya da olumsuz olmasına bakmaksızın her türlü değişime karşı muhafaza etme eğilimi; yenilikçiliğe uzak, gelenekçiliğe yakın tutum ve davranış biçimi.

 • bir hastalığın uzun süre devam etmesi durumu, kronik.

  uzun bir süre herhangi bir çözüm getirilmemiş olan; ne kadar süreceği belli olmaksızın sürüp giden, süreğen.

 • 2008'de bir grup aktivist ve sanatçı arasında adeta tabiata karşı bir iptila şeklinde doğan ve manifestosu yayımlanan güncel bir cinsel kimlik biçimidir. kısa bir ifadeyle ekoseksüellik, doğaya karşı yaşam boyu duyulan aşk, ömür boyu doğayla birlikte olma arzusu ve aynı zamanda doğaya karşı hissedilen duyarlılık hareketi, onu koruma içgüdüsü olarak tarif edilebilir.

 • internette gündeme oturan bcc'nin planet earth ıı belgesel serisinden alınma bir kısa videodur. ilgili video için tıklayınız

  bir hollywood aksiyon yıldızı tadında etrafını saran yılanların arasından kaçıp kurtulmayı başaran iguanaya gün boyunca övgüler yağdı. iguana günün kahramanı oldu. bir yandan da içtenlikle helal olsun bbc'ye dendi. ilgili haber için tıklayınız

  (bkz: bir iguanayı yakalamayı beceremeyen taktik ve strateji yoksunu yılan sürüsü)

  2
 • usta sanatkâr; bestekâr; orkestra şefi anlamlarına gelen italyanca kökenli sözcük. (bkz: üstat) (bkz: master)

  3
 • yahyâ kemal beyatlı'nın 1927 yılında varşova'da polonya büyükelçiliği görevinde iken kaleme aldığı memleket özlemi temalı enfes şiiridir.


  bin yıldan uzun bir gecenin bestesidir bu.
  bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir bu.

  bir kuytu manastırda dualar gibi gamlı,
  yüzlerce ağızdan koro hâlinde devamlı,

  bir erganun âhengi yayılmakta derinden...
  duydumsa da zevk almadım islav kederinden.

  zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta,
  tanbûri cemil bey çalıyor eski plâkta.

  birdenbire mesudum işitmek hevesiyle;
  gönlüm dolu istanbul'un en özlü sesiyle.

  sandım ki uzaklaştı yağan kar ve karanlık,
  uykumda bütün bir gece körfez'deyim artık!  şiir, cinuçen tanrıokur tarafından aksak usûlünde bestelenmiştir. daha sonra bu bestenin bir de hicaz makamına uyarlaması yapılmıştır.

  1
 • çağın yeniliklerine ayak uyduramayan, yılların getirdiği değişiklikleri bir türlü özümseyemeyen yahut geçmiş yıllara olan düşkünlüğü bulunan kimseler için kullanılan bir söz öbeği.

  bazense akıllara yahyâ kemal beyatlı'nın (bkz: kar musikileri) eserindeki dizeleri getirir

  zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta,
  tanbûri cemil bey çalıyor eski plâkta.


  ***

  istanbul suriçi'nde, fatih'teki at pazarının karşısında bulunan, gerek tasavvufî ve sufizm temalı atmosferiyle, gerekse organik ve yöresel ürünleriyle nam salmış şirin bir lokanta ve nargile kafedir.

  1
 • ( bakınız: imdb'de oblivion ) büyük bölümü joseph kosinski tarafından kurgulanmış, yerküre'nin dünya dışı bir teknoloji tarafından işgâl edilip sömürgeleştirilmesini konu edinen 2013 senesi abd yapımı post-apocalyptic bir bilim-kurgu filmidir. pekçok distopik ve post-apocalyptic kurguda olduğu gibi, filmin fazla sayıda kahramanı yoktur. başrollerde komutan jack harper ana karakteriyle tom cruise, julia rusakova karakteriyle olga kurylenko, victoria olsen karakteriyle andrea louise riseborough ve malcolm beech rolüyle morgan freeman yer almaktadır.

  serim, düğüm ve çözüm bölümleri birbirine zekice bağlanmış, gizem, gerilim ve bilim-kurgusal bakımdan gayet tatmin edici, başarılı bir yapımdır. özellikle bilim-kurgu tutkunları için tavsiyemdir. (bkz: omü sözlük yazarlarından film tavsiyeleri)

  --- spoiler ---

  dünya. savaştan önce... new york. ben doğmadan önce... sadece fotoğraflarını gördüğüm bir yer.

  seni tanıyorum, ama hiç tanışmadık. seninleyim, ama adını bilmiyorum. rüya gördüğümü biliyorum, ama fazlası gibi geliyor bana. sanki bir anı gibi...

  14 mart 2077. zorunlu hafıza silme işleminin üzerinden beş yıl geçti. fakat, bu rüyalar yine de peşimi bırakmıyor. victoria ve ben birlikte çalışıyoruz. ama, benim sorduklarımı o sormuyor. benim merak ettiklerimi, o merak etmiyor.

  yağmacıların ay'ımızı parçalayışlarının üzerinden yarım yüzyıl geçti. kendi ölen gezegenlerini terk edip bizimkini ele geçirmeye gelmişlerdi. ay olmadan dünya tam bir kaosa sürüklendi. işgâlde kendimizi korumak için yapmak zorunda olduğumuz şeyi yapıp nükleer silâhlarımızı kullandık.

  savaşı kazanmış, ama dünya'yı kaybetmiştik; geriye kalan herkes dünya'yı terk etmek durumunda kaldı. görev kontrol merkezi teta'yı inşa ettik. teta, satürn'ün en büyük uydusu olan titan'a göç etmeden önce yaşayacağımız geçici bir uzay istasyonuydu. artık, geriye kalan herkes oradaydı.

  tabii, neredeyse herkes; victoria ve ben, dünya'nın deniz suyunu koloni için füzyon enerjisine çeviren su kulelerini koruyoruz. insanlığın kurtuluşu buna bağlı. yağmacıların ordusundan geriye kalanlar su kulelerinin çalışmasını engellemeye çalışıyorlar. geceleri, insansız hava araçlarımıza (iha) saldırıyor, gündüzleri de beni öldürmeye çalışıyorlar. hâlâ savaşıyorlar, fakat nedenini bilmiyorum. görev kontrol merkezi sadece iyi iş çıkardığımızı ve iyi bir ekip olduğumuzu söylüyor.

  victoria, benim haberleşme subayım. o beni izler, ben de diğer her şeyi izleyen iha'ların bakımını yaparım. victoria görevi tamamlayıp gitmek için sabırsızlanıyor. bense o kadar emin değilim. bütün olanlara rağmen dünyanın hâlen evim olduğu hissini bir türlü üzerimden atamıyorum.

  --- spoiler ---

  2
 • interaktif sözlük terminolojisinde, suser'ların nick adları olan başlıklara verilen isim.

  3
 • günlük yaşantısında alkol ve sigara gibi keyif verici madde kullanma alışkanlığı olmayan, ama dahil olduğu sosyal ortamlarda keyif verici madde kullanımına yönelebilen kişilere denir.

  1
 • keyif verici madde bağımlılığı olmama, günlük hayatında alkol veya sigara kullanmama, yalnızca sosyal ortamlarda ve arkadaş çevresiyle içki veya sigara içme durumudur.

  günlük yaşantısında alkol ve sigara gibi keyif verici madde kullanma alışkanlığı olmayan, ama dahil olduğu sosyal ortamlarda keyif verici madde kullanımına yönelebilen kişilere de (bkz: sosyal içici) denir.

  3

... tümü ...

bizi takip edin