nazariyeci

ikinci nesil yazar

insanlığı çıkaran insan olmasa gerek.son 20 entry

 • tarafsız cumhurbaşkanı tarafından ipi çekilen ahmet davutoğlu'nun yerine geçecek kişi. muhalif medya tarafından düşük profilli başbakan statüsüne uygun kişi olarak seçildiği düşünülmektedir. türkiye siyaset tarihinde kendine yer bulabilecek mi izleyip göreceğiz.

 • işini severek, özenerek yapan.

  2
 • üzgün.

  tdk'ya göre "gamlı" anlamının yanında hava durumu için "sıkıcı, kapanık" anlamı da vardır.

  2
 • elde olmayarak, istemeksizin, gayri ihtiyari.

  (bkz: osmanlıca kelimeler)

  1
 • insan ruhu üzerine film çektiğini söyleyen usta yönetmenimiz. bugünlerde hoca diyince başkasını anlıyor herkes fakat asıl hoca zeki hocadır. sevenleri ve öğrencileri kendisine hocam der. koyu beşiktaşlıdır maçlara gider bağırır. doğal ve samimi bir kişiliktir fakat sert yanı da vardır. bu sert yanı çalıştığı oyuncularla pek çok sorun yaşamasına sebep olmuştur. filmlerinde kadının erkeği aldatması, çaresiz ızdırap, başa çıkılamayan ikilemler, bireyin kendiyle kavgaları ve tabiki insanın acınası ruhu fazlaca irdelenir. dostoyevski hayranıdır zaten.

  son filmi kor'un ilk gösteriminde bizimle beraber filmi izledi zeki hoca. filmden önce, genel olarak uzun filmler çekmediği için, 145 dakika ama hiç anlamayacaksınız merak etmeyin demiştir. "uzun uzun bakışlar da var ama başkasına benzemiyor." diyerek de nbc'a giydirmeyi ihmal etmemiştir. filmin ardından da "sırtımdan terler aktı vallahi. hiç dediğim gibi olmadı." diyerek şaka yapmıştır. kor, zeki demirkubuz'un en iyi filmi olmasa da iyi bir film olarak gözümde yerini aldı. kendine özgün tarzı ve konuları ele alması ve bu konuların beni de çekmesi bunda etkili tabi. evet, masumiyet, kader, yeraltı gibi filmleri çok ayrıdır fakat yönetmenin bu filmi çekmeyi deneyip yarıda bıraktığını da unutmamak gerekir.

  kor ile ilgili bir diğer önemli nokta da, nuri bilge ceylan ile zeki demirkubuz'un aralarının bozulmasına yol açan meselenin merkezinde olmasıdır. nbc'nin üç maymun filminin demirkubuz'dan çalıntı olduğu kulislerde uzun zamandır konuşulan ve muhtemelen gerçeklik payı olan bir konuydu. zira filmler karakter profili ve tema yönüyle büyük oranda aynıdır. demirkubuz filmi çekerek birnevi içinde kalan ukteyi dışa vurmuş olabilir.

  2
 • sovyet yönetmen lev kuleshov tarafından geliştirilen kurgu yöntemi. iki ayrı kareyi peş peşe gösterip bir sonuç elde eden sinema tekniğidir. örneğin; bresson'ın pickpocket filminden bir sahnede, oyuncunun yüzüne bir close-up görürürüz ve ardından çantaya dalan elin hırsızlığına yakın çekimle bakarız. iki sahneyi birleştirince de tedirginlik sonucunu elde ederiz. kahramanımız o an hırsızlık yapmaktadır ve elin ona ait olduğuna dair görüntü olmasa da art arda koyulduğu için o etkiyi yaratır.

  1
 • bülent ecevit ve tansu çiller'den sonra üçüncü boğaziçili başbakan. boğaziçiliden başbakan olmaz tezini bugün gerçekleşen olaylar da destekledi malesef. kendisi yakında veda edecek gibi duruyor fakat sonrasında özgül ağırlık, arınç, gibi hükümete sallamasını beklemiyorum zira kendisinde o kadar bile cesaret yok gibi duruyor. reis bir bakışıyla titretiyor bunları anlaşılan.

  2
 • beklenen bir karardır. hanedandan berat albayrak başbakan olursa şaşırmam ama favori binali yıldırım gibi. öyle ya da böyle daha başarılı bir kukla yolda.

 • türkiye cumhuriyeti'nin 5. anayasası. 12 eylül darbesi'nden yaklaşık 2 yıl sonra oluşturulmuştur. günümüze kadar 17 kez değişime uğrayan bu anayasa'nın üçte ikisi ilk halinden farklıdır.

  oluşum süreci şaka gibidir. yüzde 92 gibi çılgın bir oranla kabul edilir. çok ilginçtir ki anayasa oylanmadan önce, lehinde propaganda yapmak serbesttir fakat aleyhinde yapmak yasaktır. aynı zamanda darbe yönetimi tarafından anayasa kabul edilmezse ne olacağı hakkında hiçbir açıklama yapılmamıştır.

  günümüzde var olan rtük ve yök gibi kurumlar bu anayasa ile kurulur. kuvvetler ayrılığı ilkesini öngörür fakat yürütmeye verdiği yetkilerle bunu çürütür. mesela yürütme organına kararname çıkarma yetkisi tanır. trt gibi özerk kurumları devlete bağlar. cumhurbaşkanı'nın yetkilerini arttırır.

  bugün herkesin karşı olduğu bu anayasayı aslında o vakit desteklenleyenler olmuştur. mehmet barlas ve nazlı ılıcak köşe yazılarında anayasa yanlısı fikirlerini kaleme almışlardır, rüzgar nereden eserse oraya yani. bugün de yeni anayasa tartışmaları gündemdeyken ne ile karşı karşıya olduğumuzu anlama açısından önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum bu anayasanın.

  3
 • insanların ihtiyaç dışı mal veya servis alımında da bulunduğu toplumları ifade eden sosyoloji terimi. literatürde tanımı ilk ortaya atan baudrillard'a göre bu toplumlarda alınan sadece mal veya servis değildir. fiyatının katlarca üzerinde para vererek semboller ve kodlar satın alır insanlar. örneğin; birey, eşya koymak ihtiyacını karşılamak için tüketilen çantayı alırken aynı işlevi gören normalini almaz de adı louis vuitton olan diğerini yüksek fiyatla alır, bu da ona zengin statüsü kazandırır ve aslında aldığı budur.

  günümüzde bireyselleşen ve "zenginleşen" ülkelerde yaygın olarak görülür. insanlar tüketilmeye teşvik edilir ve adeta buraya doğru itilir. avm'ler günümüz için bunu örnekleyen yapılardandır. tükete tükete bitiremediğimiz bu dünyada kimsenin mal veya servis alımı yaparken sorgulama becerilerini kullanmaması da tüketim toplumunun köklerini kuvvetlendirmektedir.

  2
 • sözlükte de gördüğümüz üzere libidosudur. onun yanında ayrımcılığı ve ataerkil zihniyeti de bonus.

  3
 • ülkemizdeki insanlarda ve aslında modern birey psikolojisinde yaygın olarak görülen durum.

 • türkiye'nin tekelleşen sinema endüstrisinin baş mimarlarından olan şirket. mars entertainment gruba aittir ve ülkedeki çoğu sinema salonunu elinde bulundurur. endüstrinin üç ayağı olan yapım, dağıtım ve gösterimin ikisi yetmiyormuş gibi bir de yapıma girecekleri haberini aldım. ne yazıktır ki devlet bu konularda kanun ve düzenlemelerle önlem alması gerekirken mevcut durumda hiçbir şey yapmamaktadır. yakında mars dünyayı yutacak bu gidişle.

  2
 • bir tanesi de "mutsuzum ama keyfim yerinde." olan sözler dizisidir. hayatlarımızın mutlu sandığımız anlarını özetler.

 • geçmişte kalmış olması muhtemel kargo sorunu. borusan'ın bukoli girişimi soruna güzel bir çözüm bulmuş. kısa basit şekliyle, her mahallede bakkal gibi küçük işletmelerle anlaşıyorlar ve kargonuz oraya teslim ediliyor. siz de istediğiniz zaman bakkalınız ahmet abi'den alabiliyorsunuz.


... tümü ...

bizi takip edin