• 230.6

  bayır gülü

 • 20

  başlık

 • 246

  entry

 • 0

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

monaroza

birinci nesil yazarson 20 entry

 • Yazdıkları ile kimi zaman bilgilendiren, kimi zaman çok eskilere götüren şahsına münhasır yazarımızdır.bir de azıcık sivri dilli sanırım(elbette hak edene).

  6
 • Binlerce çiftin özel gün niyetine kutladığı, unutanları feci kavgaların beklediği gündür.gereksiz bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.zira herkesin kutladığı bir gün nasıl "özel" olabilir.bildiğiniz umumî gün işte.ayrıca yıldönümü, doğum günü vs. de kutlanıyor sanırım.bari sevgililer günü kutlanmasın da insanlar maddi olarak çökmesin.

  4
 • Kimi zaman iyi, kimi zaman kötü bir film izleyip sinema salonundan ayrılan ve bambaşka bir alemden dünyaya dönüş yapan insandır.

  Galiba yusuf atılgan'ın aylak adam adlı romanından hafızama yer etmiş bir kavram sinemadan çıkan insan.izlediği filmin etkisinde kalmış olan bu insan tipi kısa bir süreliğine de olsa kendisini süper kahraman gibi hisseder.işini gücünü, akşama ne yiyeceğini, eşiyle ettiği kavgaları unutuverir.hayata beyaz bayrak çeker.beş on dakikalığına da olsa kendisini filmin başrolüne koyup dünyayı kurtarır, aşkların en güzelini yaşar.
  Sonrası mı?
  Hayatın rüzgarı yüzüne çarpar ve "son" yazar, beş on dakikalık "sinemadan çıkan insan" filmi sona erer.

  3
 • Değil çay içmek çayı sömüren biri olarak cahil miyim ne dediğim başlıktır.siz eğitimliler ne içersiniz acaba?evinizin altında şarap mahzeni mi var?

 • Bir kitabın içindekiler kısmına bakmadan rastgele kapağını açtığında aradığı sayfayı bulan insandır.

  2
 • insan soyundan değilsiniz.
  Çay suyu koymak ister misin?
  Yatağını toplamak bu kadar mı zor?

  3
 • Her dinlediğimde büyüdüğümü, artık kanepede zıplayan çocuk olamayacağını, masalların gerçekleşmeyeceğini, yağan kar etrafı beyazlara bürümüş olsa bile hayatlarımızın beyazlıktan, masumiyetten uzaklaştığını hatırlatan özel bir şarkıdır.

  2
 • "Yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım." sözünün sahibidir.

  3
 • Köşe kapmaca mı oynuyorsunuz dedirten başlıktır.hayatın akışına müdahale etmemek lazım.vardır sizinde bir yerde Mecnununuz, Ferhatınız.

 • Etkilendiğim reklamdır.türkiye'de nasıl hem zengin hem fakir varsa onlarda da mevcuttur.iyi niyeti suistimal edenler de her zaman varolacaktır; ancak bu durum hiç kimseyi sorumluluktan kurtarmamaktadır.sebep belki Türkiye'nin dış politikasının yanlış olması, belki başka bir şey.inanın hiçbiri umrumda değil.hiçbir çocuk donarak ölmeyi hak etmiyor.ayrıca yarın ne olacağımızın garantisi var mı?belki üç gün sonra kendimizi uzak diyarlarda yaşama tutunmaya çalışırken bulacağız.o zaman ne okuduğun bölüm, ne gereksiz egolarımız kalır.malum yabancılar pazarını bilirsiniz.orada satış yapanların çoğu Sovyetler yıkılınca Türkiye'ye göçüp ekmeğini kazanmaya çalışan "okumuş" insanlardır.kimisi mühendis, kimisi öğretmen.bu yine güzel örnek.kötü örnekleri söylemiyorum.zira tahmin edersiniz.tek diyeceğim okudunuz diye vicdanınızı kaybetmeyin.

  2
 • Kardeş kelimesinde boyut atlamaktır.sanki ayrı bir samimiyet kuruluyor gardaş deyince.gardaşım diye seslenen kişi kollarını açıp sarılabileceğin, gece yarısı arayıp ağlayabileğin kişidir.

  2
 • Kelime anlamı bayındırlaşmak, medenileşmektir.ibn-i haldun'un mukaddime adlı eserinde sıkça karşılaşılır.umran elbette basit bir kavram değildir.ibn-i haldun'a göre umrana ulaşabilmek sadece insanın isteğiyle, çalışmasıyla elde edilebilemez.zira insanın çalışmasını, vücut faaliyetlerini etkileyen pek çok faktör vardır.yazara göre sıcak iklimde yaşayan insanlar iklim sebebiyle çalışma arzusundan uzaktir ve bu nedenle umrana ulaşmaları güçtür.soğuk iklimde yaşayan insanlar ise aç kalmamak, kıtlık çekmemek için geleceklerini daha çok düşünürler, çalışıp plan yaparlar.yine soğuk iklimde besin elde etmek zor olduğu için az yerler ve vücutları fazla besinden uzak olduğu için daha sağlıklı olur.oysa sıcak iklimde bolluk içinde olan insanlar ihtiyaçlarından fazlasını yedikleri için vücutları erken yaşlanır, güçten düşer.böylelikle toplumların yapısı şekillenir ve gelişmiş, gelişmemiş, gelişmekte olan ülkeler meydana gelir.
  Umrana ulaşabileceğimiz günleri görmek umuduyla...
  (bkz: ibn-i haldun)
  (bkz: mukaddime)

  3
 • Evcil hayvan olsa ve şartlar mümkün olsa evde bakarım dediğim canlıdır.nasıl bir sevimliliktir bu Allahım, ne güzellikler yaratıyorsun dedirtir.hele o bebek penguenler yok mu al kucağına sev yahu:)

  2
 • Kırmızı çoraplı, mavi önlüklü halini bilirim siyah çoraplının.küsmeli gülmeli, upuzun süren ve sürecek olan bir dostluğumuz vardır kendisiyle.gülmekten yanakları ağrır insanın siyah çoraplı varken.
  Yedimizde neysek yetmişimizde de o olalım :)

  2
 • Birisine mesaj vermeye çalışan insandır.yapmayın etmeyin, duygularınızı, yaşadıklarınızı cümle aleme reklam etmeyin.

  5
 • Halk şairlerinin şiirlerinde kullanmayı tercih ettiği ölçüdür.aruzu kullanan divan edebiyatı şairleri genelde yermiş, basit görmüşlerdir onu.onlar karmaşık aruz kalıplarıyla, failatünlerle feülünlerle uğraşırken benim aruz bilmeyen halkımın şiir okumaya hakkı yok mu?
  Türkülerimiz, koşmalarımız hece ile, gazellerimiz kasidelerimiz aruz ile güzel.aruzun yeri ayrı, hecenin yeri ayrı kalsın.her ikiside yerinde güzel.

  3
 • Dost acı söyler, atasözümüzü dikkate alan arkadaştır.her zaman destekliyorsa bir tuhaflık vardır.arkadaş doğrusunu da yanlışını da söyleyip son kararı yine bize bırakandır.hep destek olandan da, hep köstek olandan da korkmak lazımdır.objektif olmalı, yeri gelince çatır çatır yüzümüze hatalarımızı söylemelidir.zira kimse mükemmel olamıyor şu dünyada.

  2
 • Bir cahit sıtkı tarancı şiiridir.şair aşkını dünya nimetlerinin en güzelleriyle anlatmış, bununla kalmayıp ölümden sonra bile sevgisinin ebedî kalacağını haykırmıştır bu dizelerde.hani cahit sıtkı'nın meşhur ölüm korkusu vardırya, sanki bu şiirde sevdası ölüm korkusuna üstün gelmiş.mahşer günü ortalığa düşüp sevgilisini arayan bir garip şair çıkıvermiş kelimelerinin arasından.


  Desem ki
  Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır,
  Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor,
  Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,
  Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,
  Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,
  Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,
  Sende tattım yemişlerin cümlesini.

  Desem ki sen benim için,
  Hava kadar lazım,
  Ekmek kadar mübarek,
  Su gibi aziz bir şeysin;
  Nimettensin, nimettensin!
  Desem ki...
  inan bana sevgilim inan,
  Evimde şenliksin, bahçemde bahar;
  Ve soframda en eski şarap.
  Ben sende yaşıyorum,
  Sen bende hüküm sürmektesin.
  Bırak ben söyleyeyim güzelliğini,
  Rüzgârlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber.
  Günlerden sonra bir gün,
  Şayet sesimi farkedemezsen,
  Rüzgârların, nehirlerin, kuşların sesinden,
  Bil ki ölmüşüm.
  Fakat yine üzülme, müsterih ol;
  Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini,
  Ve neden sonra
  Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede,
  Hatırla ki mahşer günüdür
  Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.

  3
 • Neylersin ölüm herkesin başında.
  Uyudun uyanamadın olacak.
  Kim bilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
  Bir namazlık saltanatın olacak.
  Taht misali o musalla taşında.(cahit sıtkı-otuzbeş yaş, son kıta)

  1
 • Ben gülüşüne öldüm
  O ölüşüme güldü
  Farklıydık işte!(özdemir asaf)

  1

... tümü ...

bizi takip edin