son iyi oylanan 20 entry


... tümü ...
 • Beni de yazın oraya. Epey olmuş, özlemişim. Siyah nokta bile aynı şekilde hareket ediyor. Sırrını çözen olduysa mesajla bana da anlatsın. En son girdiğimde ne işleve sahip olduğunu kimse bilmiyordu.

  1
 • uzun süredir bazı sebeplerden ötürü giremiyordum. en son girdiğimde biraz da olsa akışkanlık vardı sözlükte. belki düzelmiştir, üniversitemize yeni kayıt yaptıran arkadaşlar da belki aramıza katılmıştır, sözlük biraz canlanmıştır umudu ile girdim. malesef hiçbir değişiklik yok. hatta daha kötüye gittiğini bile söyleyebilirim. şu anda sadece 5 yazar online durumda. ben bu sözlükte 130 online yazar olduğu günleri gördüm. daha fazlasını görenler olmuştur muhakkak.

  umuyorum ki derslerin başlamasıyla birlikte ömü sözlük ile ilgili yeterli reklam çalışmaları yapılır ve buralar tekrar eski canlılığa kavuşur.
  tüm yazar arkadaşlara iyi geceler diliyorum. esenlikler efendim.

  3
 • tüm yurtta sıkıyönetim ilan edildi.
  sokağa çıkma yasağı getirildi. ikinci bir emre kadar sokağa çıkmak yasaklandı.
  az sonra cumhurbaşkanı tarafından yapılacak olan açıklamayı bekliyoruz.

  gerçekten darbe olduğuna inananlar var. bunun başkanlık sistemi için yapılan bir tiyatro olduğuna inananlar da var.
  kesin bir şey söylemek çok zor. bekleyip göreceğiz.

 • Daha önceki birçok patlamada olduğu gibi bu sefer de failinin işid olduğu düşüncesindeyim. Üstlendilermi bilmiyorum. Haberleri artık takip etmiyorum çünkü sinir hastası oldum çıktım.
  Ancak şöyle birkaç durum var:
  Üç tane canlı bomba oraya nasıl geldi? Hem de keleşlerle...
  Sizin mit tırlarıyla gönderdiğiniz silahlar, patlayıcılar sonradan bize böyle dönüyor. Canınız cehenneme!
  Ülkede bilmem kaç tane terör örgütü düzenli aralıklarla insan katlediyor. Hükümete bakıyorsunuz, bunlarla aynı masada oturmaktan başka bir şey yapmamış. Sürekli bombalar patlıyor, insanlar ölüyor! Bir tane namuslu adam çıkıp da; özür dileriz, önleyemedik koruyamadık, bizim suçumuz deyip istifa etmiyor. Kınıyor geçiyor. Böyle şeyler dünyanın her yerinde olur, diyerek halk ile taşak geçiyor. Başka bir pezevenk evladı, bunun sebebi anayasadır, başkanlık sisteminin olmamasıdır diyor... Oradan başka biri çıkıp, ölenlere 'şehit' diyerek insanların kaderlerine razı gelmelerini sağlamaya çalışıyor. Şehit kelimesinin ne demek olduğunu bilenler bunu çok iyi anlayacaklardır. Başbakan failin işid olduğunu söylemekten çekiniyor, zar zor deaş diyor. Yandaş haber kaynakları daeş diyor. Böylece halkta isim karmaşıklığı ortaya çıkıyor.

  Son patlamalara dikkatli bakarsanız, farklı ülkelerin daha önceden uyarıda bulunduğunu göreceksiniz. Ancak ne sikim bir istihbarattır ki bu hiçbirini umursamamış. Ya da bile isteye göz yummuş. Birinci seçenek, bu hükümet ve istihbarat tam bir gerizekalı, hiçbirinin beyni yok.
  ikinci seçenek ise daha vahim; vatan hainliğine girer. Kendi halkının ölmesine kapı aralamaktır. Bilerek hiçbir önlem almamak cinayete ortaklıktır.

  Ben tek sorumlu devleti bilirim. Devlet neden kuruldu? insanlık tarihi, devleti; halkını korusun ve adaleti sağlasın diye kurdu. Devlet halkı korumak zorunda! Koruyamıyorsan, beceriksizsin demektir. Ama bakıyoruz, son bir yılda yapılan katliamlarda önlem namına hiçbir şey yok! Daha hangi yüzle hangi onurla orada oturuyorsunuz! Allah yapanların da bin belasını versin, göz yumanların da bin belasını versin! Bıktık sizden. Yetmedi mi yitip gidenler! Yarın öbür gün sevdiğimiz birini böyle bir katliamda kaybetme olasılığını kim göze alabilir? Bizim başımıza da gelmeyeceği ne malum? Olmaması için tepki göstermemiz gerekiyor. Artık insanlarda alışmışlık duygusu var. Her patlamada bu duygu daha da sıradanlaşıyor. Bunu önlemeliyiz. Farkındalık yaratmalıyız. Aksi halde hepimiz ya öleceğiz ya da sevdiğimiz birinin acısıyla kahrolacağız.

 • Uyuyalım. Hiçbir şey olmazsa, sabah olur...

  1
 • 1.Gördün mü o, dini yalan sayanı?
  2.işte odur yetimi itip kakan:
  3.Yoksulu doyurmayı özendirmez o.
  4.Lanet olsun o namaz kılanlara/dua edenlere ki,
  5.Namazlarından/dualarından gaflet içindedir onlar!
  6.Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.
  7.Ve onlar, kamu hakkının yerine ulaşmasına/zekâta/yardıma/iyiliğe engel olurlar.


  bu sure aslında ne kadar çok şey anlatıyor bir görebilseniz. ( inananlar için)
  Mâûn Su­re­si'ne, din­den Kur'an'ın an­la­dı­ğı­nı an­lar ve olay­la­ra vah­yin göz­lü­ğüy­le ba­kar­sak, Tür­ki­ye'de din ve is­lam adı­na bü­yük öl­çü­de dindışılık ser­gi­len­di­ği­ni söy­le­ye­bi­li­riz. Bu maskeli dindışılığın baş tah­rik­çi­le­ri, hat­ta bir an­lam­da ko­ru­yu­cu­la­rı ne ya­zık ki, 'muhafazakâr, sağcı, mukaddesatçı, maneviyatçı' yaftalarıyla halkı kandıran si­ya­set­çi­ler­dir.

  4
 • saygıdeğer arkadaşım yazılması gerekenleri yazmış işte. bunun üstüne ne yazsam da üzerine çıkamam. müslümanım deyip sapık sapık, hatta iğrenç fetvalar verenlere gelsin. ( kadınlar pantolon giyerse lanetlenir. eğer pantolon önden fermuarlı ise katmerli lanetlenir. anamızın dizinden tahrik oluyoz. baba, kızına şehvet duyabilir. insan ne kadar imanlı olursa olsun, namaz kılmıyorsa katledilmelidir. vs. vs.)

  2
 • Doğum günü olan bu gün vefat etmiştir. Allah rahmetlerini bol bol ihsan eylesin. Mekanı nur cennet olsun.
  Hayatı boyunca zulme, gericiliğe, hurafelere, uydurma hadislere, arapçılığa karşı direndi.
  islam dininin temel ibadeti okumaktır dedi.
  Yalnızca allah'a tapın, yalnızca ona olan imanınızı eksiltmeyin dedi. Türbelere, kıla tüye itibar etmeyin dedi.
  Akılcılığı savundu. ilimi irfanı savundu.
  Kanımca en önemlisi, bana tekrar islamı sevdirdi.
  islam dünyasının içinde bulunduğu pislik kuyusunun sebeplerini bir bir döktü ortaya.

  Kim ne derse desin, biz senden razıyız hocam. Allah şefaatini esirgemesin senden. Mekanın cennet olsun. Ve biliyorum ki insanlar ölür, fikirleri yaşar!
  Üzüldüm, çok üzüldüm.

 • Kültür nedir afedersiniz?
  Ben fransız mıyım ki mersi diyeceğim!
  Gören de sanacak yedi göbek fransız kültüründen gelmişler.
  Görgüsüz ayı. Böyle şeyleri, saçma sıçmıklarınızı entelektüellik sanıyorsunuz.

  4
 • Hayvan kendisidir. Herkes onun gibi inanmak zorunda mı! Bakın bakalım dünyaya; en büyük hayvanlığı namaz kılmayanlar mı yapıyor yoksa kılanlar mı? Ortadoğuya bakın bakalım. Kimin eli kimin gırtlağında, kimin z.ki kimin ırzında! Her gün tecavüz, her gün cinayet... insanlık özürlü! Bunu prof yapanda kabahat...

 • Birçok insanı imanından etti denmiş üstte bir entryde. Sanmıyorum. Beni etmedi. Üstelik güçlendirdiğini bile söyleyebilirim.
  Adam yıllarca islamın temel ibadetinin okumak olduğunu insanlara duyurmaya çalıştı. Bugün din diye yaşadığınız birçok şeyin islamla ilgisi olmadığını duyurmaya çabaladı. Her duyduğunuz hadis'e inanmayın, güvenmeyin dedi. Kıla, tüye, hırkaya, ayak izine, türbeye tapmayın dedi. Okuyun dedi okuyun. Alıp duvara asıp, bön bön bakmayın, okuyun... Emevi denen arap faşisti zalim devletin iktidar ideolojilerini din kılıfına sokarak insanlara dayatmalarını kabul etmedi.
  Her allah, peygamber diyeni bağrınıza basmayın; yılan gibi sokar dedi. Allah'a imanınızı eksik etmeyin, okuyun ve anlayın dedi.

  Deisttir veya ateisttir beni ilgilendirmez. isterse panteist olsun ya da budist olsun...

  Programlara çıkıp show yapmasını eleştirebilirsiniz. Siyasetini eleştirebilirsiniz. Ne bileyim kılık kıyafetini eleştirebilirsiniz, tipini bile eleştirebilirsiniz. Ama islamla ve kuran'la ilgili objektif yaklaşımlarının eleştirilecek yanı yoktur. Aksini iddia edenlerin daha iyi bir üslupla beni aydınlatmasını beklerim.

  Bu adamın kendisine ait kuran meali var. iniş sırasına göre kuran meali var. Kuran'ın hikmetleriyle ilgili daha neler bildiğini tahmin edemiyorum. Tek işi kuran'ı okumak ve onun üzerinden ilim yapmak olan birini, hayatında bir kez açıp okumayan insanların eleştirmesi pek ironik. Gerçi biz millet olarak komple ironik bir yapıya sahibiz. Az önce alman mallarını boykot edelim gibi bir yazı bile okudum. işin vahameti bu derece. Eyyorlamam bu gadar.

 • Ben "god" diyorum, onu da mı kabul etmiyoruz?

  1
 • hırvatistan ve sırbistan sınırı arasında, 7 kilometrekarelik sahipsiz bir alana kurulmuş yeni devlet. tuna nehrinin yatak değiştirmesi sonucu bu alan ortaya çıkıyor ve ne hırvatistan sahipleniyor ne de sırbistan...
  henüz vatandaşı yok. kurucu cumhurbaşkanı Vít Jedlička, çek cumhuriyeti vatandaşı aslında. adam bakmış toprak sahipsiz, hak iddia eden yok, tüm devletlerin de suyu çıktı, bari buraya yeni bir devlet kurayım demiş.
  vatandaşlık başvurularını şu kriterlere göre alıyorlar:
  Diğer insanlara soyuna, etnik kökenine, yönelimine ve dinine bakmaksızın saygı duyan kişiler,
  Özel mülkiyete saygı duyan kişiler,
  radikal geçmişi olmayan kişiler,
  Sabıka kaydı olmayan kişiler,
  Liberteryen prensipler üzerine yeni ve müreffeh bir ülke kurma arzusuna sahip olan kişiler.

  link

  şimdi bakıldığı zaman, amaçlar, hedefler güzel. adam bu hedefleri gerçekleştirmek için sürekli çalışıyor. ülke ülke geziyor. daha önce 2 defa türkiyeye de gelmiş. hatta yanılmıyorsam bu ay tekrar gelecek. fakat ülke toprakları yalnızca 7 kilometrekare. ülkede altyapı nasıl olacak, ülkede yerleşim nasıl olacak, ekonomi nasıl sağlanacak, ileride sınır komşuları bu topraklarda hak iddia ederlerse kim koruyacak ya da akıbeti ne olacak, tuna nehri eski yatağına geri dönmek isterse ülkenin hali ne olacak gibi bazı sorular aklımıza takılmıyor değil. yine de tüm bunlara rağmen sisteme kayıt oldum ve birkaç gün içerisinde vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünüyorum. hatta gönüllük esaslı ortak çalışmalar var galiba. bu çalışmalara bile katılabilirim. vatandaş alımında eğer bu çalışmalara katıldıysanız artı puan olarak değerlendiriliyor. hem zaten tayyip bey ülkeyi iyice sahiplendi. her şeyi, herkesi kendisinin malı sanmaya başladı. güzel bir fırsat olarak değerlendiriyorum bunu.

  4
 • idealist felsefenin belki de en büyük alman filozofu. aynı zamanda idealist diyalektik sisteminin de kurucusudur. 19. yüzyıla ve sonrasına damga vurmuştur. diyalektiğe tarihsel bir bakış açısıyla yaklaşan filozof; madde ve ruh açıklamaları, yabancılaşma kavramsallaştırması, her şeyin kendi içinde çelişmekte olduğunu söylemesi ile meşhurdur.
  çok enteresan bir düşünür. anlaması, düşüncelerine anlam verilmesi çok zor.
  ayrıca marx'ı da büyük ölçü de etkilemiş. ama marx, gerekli gördüğü yerde sağlam türden eleştirisini yapmaktan da geri kalmamış.
  helal olsun valla ne adamlar yetişiyor dünyada. bir hegel olmak hiç de kolay değil.

  2
 • türkiye'de sağ ideoloji de iktidarda değildir. cahillik iktidardadır. zira, ne yazık ki halkımız cahildir. her allah peygamber diyeni iktidar yapmıştır ve ardından yapılan pislikleri görmezden gelmiştir. bunun sebebi bariz cahilliktir. cahilliğimizi üzerimizden atarsak, göreceksiniz; ne sağ ne de sol iktidar olabilecek... cahilliğimizi üzerimizden atarsak, sıkı sıkı kenetleneceğiz, sağ sol gibi ayrıştırmaları görmezden geleceğiz ve ideal devlet tipini biz oluşturacağız.
  şimdilik ütopik gibi duruyor biliyorum. ama bizimki de umut işte...
  (bkz: lambalıya verdim oyumu ak partiye vermedim)

 • çaresi psikiyatri kliniklerindedir.
  ancak gittiğinde 3 dakika içinde elinde bir reçeteyle kapıda bulursun kendini.
  (bkz: lustral) (bkz: efexor) (bkz: xanax)

  1
 • Sigara piyasasının kendisini göstermesine kadar; yani bu firmaların ağa babalarının parayı daha fazla kazanma isteklerinin artmasına kadar, uyuşturucu sınıfında yer almayan bitki türüdür. Ama ne tuhaftır ki, büyük sigara markaları, az önce de dediğim gibi çok para kazanmak aruzlarının önüne geçemediklerinden, bu bitkinin yasaklanmasını sağlamışlar. Evet, yani o kadar güç sahibi bu insanlar. Daha sonra kullanıcıları ise bu bitkinin yokluğundan, sigaralara saldırmaya başlıyor. Ve yine tuhaftır, sigaranın bağımlılık yapma oranı, bu bitkininkinden çok çok fazladır. Ve tane hesabı yapacak olursak, günde içilen birkaç dal esrar, bir paket sigaranın verdiği zararın yarısını dahi vermemektedir. En azından içinde ne tür kimyasal madde barındırıyor, ne tür zehirler var az çok biliyoruz sigaranın içinde. Esrar ise toprakta yetişen bir bitki.
  Ayrıca kozmetik, tekstil, medikal ve sayamayacağım daha birçok sektörde bu bitkiden aşırı derecede faydalanıyor. Bunları araştırarak çok rahat bulabilirsiniz.

  edit: övdüğümü falan düşünmeyin arkadaşlar. zararlarını tabi ki biliyorum. zararsız, tamamen masum bir bitkidir demiyorum dikkatli okursanız. sadece bu bitki üzerinden oynanan oyuna farkındalık açmak istedim. bu sittimin otunu dünyanın her yerinde içiyorlar, ama hiçbir yerinde bizdeki gibi, tek kapağa 2 sigara tütünü karıştırıp, arka arkaya 5-6 kapak atmıyorlar. ki, kova yaptıklarını bile düşünmüyorum. kullanması yasal olan bazı ülkeler var. ama kimse kafayı bulup bulup sokağa çıkmıyor oralarda. abartmıyor yani.
  abartmak bizim işimiz sonuçta. yasak olan ne varsa amına en iyi biz koyarız. bonzai de yasaktı, gördünüz işte, kaç tane insan öldü...
  sıçmak yasak deyin, her gün sokağa sıçan yüzlerce kişi görürsünüz.

  1
 • şu anda bir kilo patates 2 lira sanırım. iki gün önce öyleydi çünkü.
  sar folyo ile at fırına. ya da koy suyun içine haşla. doğrayıp kızart. ne bileyim püresini yap, kavur falan. patatesle dünyanın yemeği yapılıyor.

  1

... tümü ...

bizi takip edin