son iyi oylanan 20 entry


... tümü ...
 • (bkz: sunucu)
  sistematik bilgileri, ağdaki diğer kullanıcılara sağlayan, kullanımını gerçekleştiren ve bir kütüphane gibi çalışan platformdur. bir nevi ağ dağıtım aracı da denebilir.
  ek bilgi olsun, güvenlik dolayısıyla tamamen dışarıya erişimi engellenmiş sunucular vardır. bunlara erişme imkanı yalnızca içeriden giriş yapmayla olacağından hacklenmesi imkansıza denktir. örneğin polnet gibi.

  1
 • "...
  Gün, senden ışık alsa da bir renge bürünse;
  Ay, secde edip çehrene, yerlerde sürünse;
  Herşey silinip kayboluyorken nazarımdan,
  Yalnız o yeşil gözlerinin nuru görünse...
  ..."
  (bkz: harikulade)

  1
 • yozgat'a benzemeyecektir.
  (bkz: yozgat'ta yaşamak)
  yaşamaya çalışmak.

  2
 • Yazarların, ihtiyaç anında kan için duyuru paylaşabileceği başlıktır.
  --- spoiler ---
  Sevgili yazarlar omü tıpta bir arkadaşımın babası yaklaşık 10 gündür yatıyor. Kanserle boğuşuyor. Sürekli kan takviyesi yapılıyor. Artık eş dost arkadaş bulabildiğimiz kadar gittik. Lâkin yetersiz. Diyorum gençlik toparlansa bir el atsa. Kan grubu fark etmiyor. Biliyorum mezuniyetti finaldi bittiydi yoğunsunuz ama çok vakit alacak bir durum olmasa gerek.
  Herkese teşekkürler.

  --- spoiler ---

  1
 • (bkz: facebook messenger) yoksa messenger genel olarak muhabbet yapılabilen platformları nitelemektedir.

  1
 • Yine bir klişe başlığı hortlatmış birinci nesil -eey gidi eey ne günlerdi- eski günlerin tadını bilen yazar, çizer.

  2
 • Tam bir Atsız söylemleri ve sözcükleri mevcut olan über kitap. Evet Atsız'ın bu kitabı beni şaşırtmış ve bir solukta kendini okutmuştur. Ve evet okuduktan sonra bakış açınız bazı durumlara karşı değişecek. Okunur, önerilir.

 • en son: "Çanakkale geçilmez, tarihte kaldı artık. Çanakkale geçilir, her türlü geçilir hale geliyor. Denizden geçiliyor, havadan geçiliyor, şimdi karadan da geçilmiş olacak" dedi.

  dedi ve beni benden aldı. bunu başka partiden birsi söyle çoktan fetö'den içeri almışlardı.
  (bkz: taşak geçmek)

 • açılmaya karşıyım ben. eğer olacaksa bir şeyler kendiliğinden gelişir zaten. en güzeli ne deme gerilimi, ne reddedilme korkusu yaşanır. yavaş yavaş olur her şey. sıkmayın canınızı.

  1
 • hadi size bir kötülük yapayım. malumatınız vardır 7. sezon sızdırıldı. hatta oyuncuların birinden içerik doğrulandı. (bkz: ama ingiliçce) türkçe de düştü tabi. bana mesaj olarak gelince okumamak için elimden geleni yaptım ama olmadı.

  --- spoiler ---

  bak spoiler dedim emin misin?
  hadi bakalım,

  1. bölüm
  - white walker'lar duvara doğru yürüyüşlerine başlarlar
  - bran sur'u aşarak castle black'e ulaşır ve efkarlı edd'le karşılaşır
  - sansa; jon'a ihanet edenlerin topraklarını, onu destekleyenlere vermek ister ancak jon, karstark ve umber çocuklarının babalarının yaptığı hata nedeniyle cezalandırılamayacağını söyleyerek buna karşı çıkar. bu lyanna mormont'un (veya sansa'nın) hoşuna gitmez ancak jon bunu pek takmaz. kuzey'i bugüne dek yönetildiği gibi yönetmemeye kararlıdır.
  - ilk bölümün sonunda, dany ve saz arkadaşları ejderha kayası'na ayak basar. kimse bir şey söylemez. dany yukarı doğru yürümeye başlar ve stannis'in eski savaş odası'na gelir. camdan bir zamanlar ailesine ait olan topraklara bakar. masanın üzerinde duran satranç taşına benzer taşlardan birisini alıp tyrion'a bakar ve; "başlayalım mı?" diye sorar. bölüm biter…
  2. bölüm
  - jon dany'den bir kuzgun alır. dany, westeros'taki bütün lordları huzuruna çağırmaktadır. jon ve davos gitmeye karar verirler çünkü white walker'larla savaşabilmek için ejderha kayası'nda bulunan ejderha camına ihtiyaçları vardır.
  - jon, winterfell'i yönetmesi için sansa'ya bırakır.
  - jon, ghost'u winterfell'de bırakır ve ghost tüm sezonu burada geçirir.
  3. bölüm
  - jon ve davos ejderha kayası'na ulaşır. tyrion onları sahilde karşılar ve dothraki'ler gemilerini alır.
  - tyrion onları dany'nin huzuruna getirir. yolda missandei ve gri solucan'la da karşılaşırlar. taht odasında birkaç dothraki de bulunmaktadır.
  - dany, jon'dan diz çökmesini ister . ancak jon bunu reddeder (ya ne olacağıdı) ve white walker'lardan bahseder. dany duyduklarına inanmaz ancak tyrion jon'un güvenilir birisi olduğu ve çıldırmadığı yönünde ısrar eder.
  - davos, jon'un ölümden dönümünden bahsetmek ister ancak jon engel olur.
  - dany jon'a anında saygı duyar ancak aynı şey jon için geçerli değildir (yer mi anadolu çocuğu)
  - bran winterfell'e ulaşır, meera da artık bir zahmet köyüne döner.
  4. bölüm
  - arya winterfell'e ulaşır (evet bu bölümle ilgili bilinenler bu kadar)
  5. bölüm
  - sam, winterfell'e gitmek üzere gilly ve bebelak ile birlikte hisar'dan ayrılır.
  - jorah, ejderha kayası'nda dany ile yeniden bir araya gelir.
  - jon, bran ve arya'nın winterfell'e döndüğünü haber veren bir kuzgun alır.
  - jamie, bronn, tyrion ve davos gizli bir toplantı gerçekleştirir (allaaam kadroya bak!). tyrion onları dany'e teslim olmaları yönünde ikna etmeye çalışır ancak jaime karşı çıkar. bunun; dany, lannister ordusunu pusuya düşürmeden önce mi yoksa sonra mı gerçekleşeceği belli değil.
  - gendry, kral topraklarında silah döverken ortaya çıkar ve davos tarafından bulunur.
  6. bölüm
  - jon; tazı, beric, thoros, tormund, jorah ve gendry'den oluşan bir ekiple birlikte sur'un doğu tarafına gemiyle, bir adet wight ele geçirmek üzere yola çıkar (oha, ne alaka?)
  - ekip, gece kralı'nın ölüler ordusunun saldırısına uğrar ve ordu içerisinde bir de ölü kutup ayısı vardı (oha, oha!). ayı, thoros'u yavaşça öldürür.
  - ekip, donmuş bir göl üzerinde yer alan bir adada köşeye sıkışır. ancak o sırada dany, ejderhaları ile birlikte çıkagelir ve ekibi kurtarır. jon arkada kalır.
  - jon neredeyse ölecekken benjen çıkagelir ve atını vererek onu kurtarır. jon, ölülerin benjen'in üzerine çullanmasını izleyerek oradan uzaklaşır.
  - viserion ölür ve yeniden dirilerek gece kralı'nın bineği haline gelir (oha oha oha oha!)
  - jon, eğer dany ve ordusu white walker'lara karşı mücadelede yardım ederse king in the north ünvanından vazgeçmeyi teklif eder.
  7. bölüm
  - sansa, littlefinger'ı ölüme mahkum eder. arya bunu yerine getirir.
  - cersei, kanlar içinde kalmış bir şekilde yatağında uyanır. tahminler düşük yaptığı yönünde.
  - sam ve bran, jon'un kökenini keşfederler. jon'un, meşrulaştırılmış bir targaryen olduğu ve isminin aegon olduğu ortaya çıkar. (bu da piç olmadığı, tahtta sapına kadar hak iddiası olduğu anlamına gelir).
  - jon ve dany bir teknede sevişirler (hofff, yapmasalar şaşarım).
  - sur, bölümün sonunda yıkılır! gece kralı, viserion'la sur'a saldırır ve ağzından mavi alevler püskürten ölümden dönmüş viserion sur'u yıkar.
  hangi bölümde yaşanacağı belli olmayanlar:
  - cersei yeniden jaime'den hamile olduğunu düşünür. qyburn'e test ettirir. jaime'ye durumu açıklar. (ilk bölümlerde olması muhtemel)
  - arya, walder frey'in yüzünü giyerek bir ziyafet verir ve frey'in oğullarını zehirler. kadınların kaçtığından emin olur.
  - dorne ve yüksek bahçe, lannister'lar tarafından tarumar edilir.
  - euron, 2 kum yılanı'nı öldürür, ellaria'yı esir alır ve ona tyene'in zehir nedeniyle yavaşça ölümünü izlettirir.
  - euron'un donanması, yara'nın donanmasını bozguna uğratır ve yara'yı esir alır. theon kaçar ve bazı demir adalılar tarafından kurtarılır.
  - dany bazı westeros lordlarını ateşe verir (sam'in babası ve erkek kardeşi de dahil)
  - tyrion, kral toprakları'na ejderhalarla yapılacak direkt bir saldırıda pek çok masumun da öleceğine dany'i ikna etmeye çalışır.
  - jorah ve sam, hisar'da tanışırlar ve jorah'ın greyscale hastalığına bir çare bulmaya çalışırlar.
  - tyrion, sezonun büyük kısmını dany'e tavsiyeler vererek geçirir.
  - tyrion, eskiden fahişeleri içeri sokmak için kullandığı gizli lağım geçitlerini kullanarak casterly kayası'na bir saldırı planlar.
  - arya, winterfell'e dönerken yolda nymeria ile karşılaşır (hurray!)
  - tyrion, en az bir kez (daha fazla da olabilir), dany'nin taht için en iyi seçenek olduğu yönünde jon'u ikna etmeye çalışır.
  - jon ve theon karşılaşır. jon, eğer sansa için yaptıkları olmasa theon'a şimdiye çoktan ölmüş olacağını söyler.
  - jaime yüksek bahçe'ye gider ve olenna ile yüzleşir. olenna joffrey'i öldürdüğünü itiraf eder ve jaime, onun zehir içerek ölmesine izin verir.
  - lannister ordusu menzil'den geri dönerken, dany ve dothraki ordusunun saldırısına uğrar. qyburn'ün yaptığı dev bir anti-ejderha zıpkınına rağmen lannister'lar yenilgiye uğrar. bron, jamie'yi ejderhadan kurtarır ve kaçarlar.
  - jon, drogon'dan korkmaz ve onu eliyle sever. drogon'un buna izin vermiş olması dany'i şaşırtır.
  - dany'nin lannister'lara saldırısı sonrası, jon white walker tehlikesiyle ilgili bir kanıta ihtiyacı olduğuna karar verir.
  - jorah başlarda jon'u pek takmaz ama ikisi giderek birbirine ısınır. bir sahnede jon, mormont'lara ait valyria çeliği kılıcı longclaw'u jorah'a geri vermek ister. jorah reddeder.
  - dragonpit'te, hemen hemen herkesin katıldığı bir toplantı gerçekleştirilir. jon'un alıp getirdiği white walker gösterilerek tehlike herkese anlatılır. bu durum cersei'i dehşete düşürür (mountain, walker'ı ikiye böler ancak hareket etmeye devam eder. jon, bunların yalnızca ejderha camı ile öldürülebildiğini gösterir). bunun üzerine cersei, kuzeye destek birlikleri göndererek savaşta yardım edeceğini söyler. ancak sonrasında jaime'ye yalan söylediğini itiraf eder. asıl niyeti, white walker'ların öncelikle mümkün olduğunca çok düşmanını öldürmesidir. jaime duyduklarından iğrenir ve kuzey'e doğru yola çıkar! (aslan parçası be!)
  - dragonpit görüşmesinde tyrion ve cersei kısa bir süreliğine yalnız konuşurlar.
  - rhaegar ve lyanna'nın düğününe yönelik bir flashback olacak.
  - littlefinger, sansa ve arya'yı birbirine düşürmeye çalışır. sansa, kendisine oynanan bu oyunu bran'in yardımıyla çözer.

  hadi bakalım. allah cezanı verecek!


  --- spoiler ---

  edit: imlâ.

  2
 • sinema filmlerine puan verilen uluslararası film veritabanı.
  asıl meseleye gelecek olursak;
  değerli sözlük ahalisi 2013 ya da 2014 diye tahmin ettiğim allah'ın bir günü sinemaya yolum düştü. güzel bir film izledim lâkin filmin oyuncularını, yönetmeninin her şeyi unuttum daha da bulamıyorum filmi. spoiler içerisinde konusundan bahsetmek istiyorum "aha ben biliyorum" diyen varsa yeşillendirirse müteşekkir olacağımdan hiç şüphesi olmasın.
  --- spoiler ---
  efendim, başrolde bir ablamız var. bu ablamız erkek arkadaşının ailesine yemeğe gidiyor. kardeşler anne baba da var sanırım, mangalcı enişteler bile var. sonra bunları kaplan maskeli adamlar öldürmeye çalışıyor. evin dışından falan oklarla falan- çeşitli silahlar söz konusu- bunları bir güzel şişliyorlar. bu ablamız tabi başrol olmasından dolayı alayını kılıçtan geçiriyor. hatta unutamadığım bir sahnesi var, katillere tuzak kuruyor o ara polis geliyor eve tam kapıdan giriyor ki şans polis ağabeyimize sırıtıyor.
  hadi bakalım.
  genelde kitap, yazar, oyuncu, yönetmen isimlerini unutmam ama insan gerçekten hayret ediyor. ayrıca uzun zamandır bilincimi ele geçirmiş durumda bu durum bulmam lâzım takıntı haline geldi.

  edit: farklı bir sözlükten yardımcı oldular buldum sağ olsunlar.
  mera edenler için You're Next
  evet tarih 2011 imiş vay be amma karıştırmışım ondan hatırlayamadım demek.
  --- spoiler ---

  2
 • (bkz: mumla aranacak durumlar) vize haftaları bile mezun olduktan sonra öyle özlenilir ki ah be ah.

  1
 • (bkz: o zaman dans)
  ya ne olacaktı. herif bir de tweet atmış kapıma dayandılar diye. ulan sen ifadeye çağrılmışsın kimsin de gitmiyorsun. mv olman neyi değiştirir. gerçi umurumda değil hdpli olması yeterli benim için. umarım hepsi cezasını çeker.

  2
 • mutlaka izlenilmesi gerek diye tavsiye edeceğim film. her sahnesi ayrı güzel olmuş. imkânı olanlar nete düşmesini beklemeden gitsin sinemada izlesin. bu adamlar hak etmişler çünkü. ülkemizde rekor kıracaksa bir film saçma sapan komedi filmleri değil bunun gibi filmler olmalı.
  efektlere, seslere, sahnelere bayıldım. gidin izleyin.
  hadi bakalım.

  --- spoiler ---

  kadının komutanın yakasında ay-yılıdızı görünce sarılmasıyla tüylerim diken diken oldu. gözler doldu.

  --- spoiler ---

  2
 • ulan bu adamlar neresi için endişe duyduysa sonu hep iç savaşla, sömürüyle bitti.
  (bkz: arap baharı)
  korkuyor muyuz? hayır.
  (bkz: savaş mı istiyorsunuz kamoon)

  3

... tümü ...

bizi takip edin