son iyi oylanan 20 entry


... tümü ...
 • Mustafa kemal komutasında trablusgarp'a bingazi bölgesine giderken kuyumcu hamdi kimliğini almıştır.

  Mustafa kemal de gazeteci şerif bey kimliğiyle gitmiştir.

  1
 • baba bedduası almıştır: "kılıncın keskin hükümdarlığın kısa olsun." Tesadüf olarak bakıyorum ben.
  Osmanlı hazinesini doldurmuştur ve çok düşman kazanmıştır.
  Hani osmanlı için kanuniyi kötülerle ya... bu söyleyeceğim celal şengör'ün düşüncesidir ve beni etkilemiştir. Bozulmaların kaynağı yavuzdur. Düşman kazanırsan işler zorlaşır.

  Tarihi kişilere sövmek saymak akıllı adamın işi değildir. ölmüş gitmiş. artı ve eksilerini çıkartırsın. bunları yapmış dersin.

  Aleviler yada sunniler bu huylarından dolayı kaybediyorlar. Senin yolun akıl yolu, barış yolu, ilerleme yolu olmalı ki başarı sağlansın.

  başka bir örnek de var, yeniçerilerin çoğu bektaşidir hepsi yok edildi kimse 2. mahmuta bir şey demez, çok ilginç insanlar.
  Osmanlı'da kulluk hakkı vardır yani padişah esirlerden oluşan devşirme çocukları öldürebilir.
  Çağın şartı derler.. Allah'ın kelamında da müslümanın tanımı vardır, barışçıdır ve saldırana cevap verir, lafsa laf, taşsa taş, ölümse ölüm. Fakat bağışlamak daha erdemlidir.

  Yıl olmuş 2016 istiyorum ki şu geçmiş sevdasından kurtulup maddeyi işlemeye koyuyalım. Yapılan hatalardan ders alalım.

  2
 • Aşk gidene acımak mı?
  Bu yükü taşımak mı?
  Yarayı kaşımak mı?
  Sor iyisi çıkacak mı?
  içime akacak mı?
  Ve güneş açacak mı?

  1
 • şimdi analiz yapıyoruz.

  iphone yok. o halde eziktir. neden ? çünkü parası o telefona yetmemiş. demek ki iyi bir işi yok. (mantıksal safsata)
  Bilim şunu der: alfa erkek dediğimiz tiplerden gayrısı eziktir. çünkü kadına boyun eğmez, siker atar. bir daha da tanımaz. diğerki örneklerde de aynısını yazma gereksinimi duymuyorum.

  iphone yok. o halde yüzsüzdür. neden ? çünkü kız kovalıyor. (mantıksal safsata)

  iphone yok. o halde aşık olamaz. neden ? Çünkü fakir. fakir adamla kıt kanaat yaşanmaz. (hala mantıksal safsata)

  iphone yok. o halde göbeklidir. neden ? çünkü çok yiyor. hımmm o halde aç kalma gibi bir olay yokmuş. düşünülebilir. kişiliğe saldırı olarak algılarsak (karalama safsatası)


  baştan sona, non causa pro causa (yanlış sebep safsatası)

  insanları 2ye ayırdığı için, false dilemma (black-or-white fallacy) (ya siyah ya beyaz safsatası)

  (bkz: ignoratio elenchi) alakasız çıkarımlar safsatası var. neden ve sonuç saçma :D peşpeşe alakasız çıkarımlar vermişsin slippery slope (kaygan zemin safsatası)

  ne delil var ne kanıt var ne sonuç var..sadece ben böyle buyuruyorum diyor.. anektod safsatası

  fallacy of slanting (sümen altı safsatası) bilinçli olarak yerleştirdiği mesajlar var tabi ki. büyük bir olasılıkla arkadaşı rezil etmiş birisi, bu da aklınca burda stresini kovuyor. ne diyelim bravo,

  hatalı benzetim bulmadım. onu es geçmiş. ayfon, yüzsüzlük,eziklik,göbek mantıksal olarak safsata yaratmış genelde.
  sen de.. safsatası yok. ordan da vurmalıydın. acındırma yok. ama yine de başarılı bir deneme olmuş.

  bu kadar kısa cümleye bu kadar safsata sığdırmak için ya çok çalışmak gerekir yada cahil olmak. (ben cahil olmadığının taraftarıyım)

  3
 • tabi ki de eğitim. ve bu suç vatandaşın değil. kesinlikle yöneticilerin.

  kpss'ye hazırlanan arkadaşlar bilirler bilginin nasıl işlendiğini.
  merak ve ilgiyi vermeden; psikoloji,felsefe, coğrafya, kimya,biyoloji,fizik gibi bilimlerin önsözü sayılmaz basit bilgileri öğrenemeyen kardeşlerimi suçlayamam.

  insanların öğrenmesini özellikle istemiyorlar. sorgulayan düşünen adam her zaman sorun çıkartır.

  oyalayıcı bir şeyler sunarlar ve bunu verirken hiçbir ederden kaçınmazlar. tvlerde evlenme programları, her yerleşkeye bir cami ve imam, evlenin diye baskılar, kadını öne sürerek polemikler, oyalayıcı sınavlar vs vs.

  ÖZet: Türkiyenin en büyük sorunu liyakattır. Liyakat sorunluysa başıboş freni patlak bir kamyon gibi gider. yolun düz olması sizi rahatlatmasın. Hiçbir yol sonsuza kadar düz değildir.

  FArabi'nin erdemliler ülkesi kitabındaki yöneticilerden-emekçilerden yok bizde.

  1
 • SAfsatasız ortamda rahatça açıklanabilen bir kuram. Tüm tartışmayı, bilgiyi öldüren tuzaklar bildiriyi yavaşlatıyor.
  Gerçeği daha hızlı görmemiz için bu safsatadediğimiz çizgiden saptıran farklı alanlara kaçış yaptıran kusurlardan arınmamız gerekir.

  Anlatıyoruz bakteriler, genler, kromozomlar vs. vs. ordan biri atlıyor: "biz maymundan gelmedik" Tamam güzel kardeşim sen gelmedin.
  Savunma mekanızmanı yorma bu kadar. Mükemmel bir varlık olmadığını hatta aciz olduğunu hep reddet. Dünyaya gözlerini kapat. yalanlarla mutlu ol. saygı duyarım.
  Dünyada kan döken, zarar veren, savaşan, rezil varlık maymunlar, köpekler, balıklar, gözle görülemeyen tek hücreli canlılar ve onları var eden atomlar. Sen bu evrenin büyüklüğünü ve ne kadar küçük olduğunu görme.
  Birilerine anladığı dille konuşmak gerek.

  biyolojiden de ötede kökleri bulunan bir olgudur. kimyaya dayanır daha ziyade, hatta kasılırsa fiziktir bile denilir.
  nasıl yani?

  şöyle ki, evrimi anlatırken Darwin amcanın teorisinin esas aldığı zaman aralığını epey genişletelim. yani diyelim ki 5 milyar yıl önce ne oluyordu? primordial soup tan da öncesi bu. yasamın başlangıcı ilk karmaşık moleküllerin oluşmasına kadar geri gidebilir esasında. çeşitli reaksiyonlar sonucu karmaşık moleküller oluşur fakat anında çözülüp yok olurlar. derken kırk yılda bir, stabil moleküller oluşur, bağları kuvvetli olan. diğer bütün moleküller çözülürken bunlar diyelim 4 mikro saniye daha uzun kalırlar böylece bunların daha da karmaşık moleküllerde rol alma şansları artar. yani stabil olan hayatta kalır. sonraları, yeterince karmaşıklığa ulasan ve çevredeki molekülleri hammadde gibi kullanıp, kendilerini tesadüfen kopyalamayı başarabilen moleküller ortamı domaine ederler.

  dikkat edelim, ortamı domaine etmek için bu özelliği geliştirmezler, öyle bir bilinçleri yok. şansına böyle bir özellik kazandıkları için domine ederler. benzer etkileşimlerle genler ortaya çıkar, stabilizasyonun daha gelişmiş bir örneği olarak. artık kararlı ve çok karmaşık molekül yapıları bozulmadan nesilden nesile geçebilir. bu noktada bu genleri koruma ve ele geçirme metotları geliştirilmiş çünkü moleküller karmaşıklaştıkça ve üreme hizip arttıkça "hammadde azalır". artık onun için bir savaş vardır. şansına karsıdakinin genlerine saldıran ve onları parçalayabilen bir molekül yapısı, fazladan elde ettiği hammaddeyle nüfus içindeki oranını arttırabilir. virus gibi mesela. başka kararlı yapıları yok eden bir mekanizma geliştirirsem, bir kaç nesil sonra ekosistemimi domaine ederim. böyle bir saldırgan karsısında hayatta kalmanın tek serti savunma taktikleri geliştirmektir.

  yine dikkat edelim, savunma mekanizmaları bir saldırıya refleks olarak gelişmiyor, dilimiz bizi yanıltmasın. sadece şansına bu savunma mekanizmalarını geliştirmiş olanlar, mesela bir mutasyona bağlı olarak, sadece bunlar hayatta kalıp sonraki nesile genlerini aktarabiliyorlar. yani bir amaç, strateji yok, bir bilinç yok. sonrasını zaten biliyoruz, bu mekanizmalar almış basını yürümüş, tek hücrelilerden günümüze kadar gelişim bu eski patternin tekrarı sadece.

  carpici sonuc: vucudumuz, genlerle tanımlanan kararlı molekül yığınlarını korumak ve devamını sağlamak üzere geliştirilmiş makinelerdir. aslında bu dil bayağı yanıltıcıdır, yukarıda bahsettiğim tuzaklara düşürtür. doğrusu söyle olmalı: vücudumuz, kararlı molekül yapılarını koruyabilecek bir potansiyele sahip olduğundan binlerce nesildir geçirdiği mutasyonlarla çevresel Sartların yitici etkilerinden en az zarar gören ve tek yok olmayan, şanslı kombinasyondur. bilincimiz ise bu yarışta bize avantaj sağladığı için sonraki nesillere aktarılan bir özellik olarak doğmuştur. yani plan yapıp, strateji kurabilme yeteneği bir takım "gen-koruyucularını" daha avantajlı hale getirmiş, bu özellik de korunan genetik yapının bir parçası olmuştur.

  durum böyle olunca ne ruh kalıyor ortada ne reenkarnasyon ne ahiret. hadi bunlar zaten yoktu diyorsunuz, öyle her şeyin özünün sevgi olduğunu iddia eden mistik doğu dinleri de pek doyurucu gelmiyor. hayat, ortalama bir beynin kavrayabileceği her turlu anlamı yitirir çünkü hayatin amacının hayat olması, yani bitmek tükenmek bilmeyen bir yasama iradesi olması (ahschopenhauerim, yıllandıkça tatlanıyorsun) pek de hoş değil. o yüzden de çoğu insan bunlara bakıp, 2 saniye durup, sonra da aman canim öyle olur mu hiç, keyfim kaçtı iyice diyerek yırtmaya çalışıyor. gerçi, yırtmalarının tek nedeni olayın muazzamlığını kavrayamamış olmaları, nitekim kavrayabilenler için artık geri donuş yok. örneğin bir epikurosçuluğa bile gönül veremiyor insan. Teorik ve onun anahtarı matematik dışında hiçbir şey çok da önemli ve kalıcı gelmiyor insana.

  işte böyle de büyük bir şemanın parçasıdır evrim teorisi. bahsettiğim, daha temelde yaşanan "evrim" hakkında daha fazla bilgi için (bkz: richard dawkins) (bkz: the selfish gene)

  2
 • Osmanı tarihinin duayenlerinden inalcık, 26 Mayıs 1916 yılında istanbul'da doğdu.

  1942-1972 tarihleri arasında DTCF'de Osmanlı ve Avrupa Tarihi okuttu,
  1956-1972 döneminde Siyasal Bilgiler Fakültesinde idari Teşkilat Tarihi ve Devrim Tarihi derslerini verdi.
  1972-1986 yıllarında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümünde Profesörlük yaptı.
  1953 1993 yılları arasında ABD'de Columbia, Princeton, Pensyivania ve Harvard Üniversitelerinde ziyaretçi Profesör olarak
  görev aldı.
  Amerikan Akademisi, ingiliz Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi, The Royal Historical Sodety, The Royal Asiatic Society gibi birçok yerli ve yabancı kurumun şeref üyesidir.
  Bundan başka Türkiye'de ve dışarıda yedi üniversitede fahri doktora
  unvanı vardır.
  inalcık bugüne kadar 17 kitap ve 300'e yakın bilimsel makale yayınlamıştır.

 • Atatürk’ün Tarikatları, Cemaatleri, Dini grupları niye yasakladığının değeri umarım anlaşılır artık..
  Beş benzemez boş düşünceleriyle "Değerlerimizi değiştirdiler" diyenler de bu lafları bırakmalıdır.

  Tarih bilginizi yoklayın Osmanlı’nın sonunu bu siyasallaşmış dini gruplar getirdi.
  istihbaratlar da Osmanlı zamanı Dini grupları kullandı. Dinin siyasallaşması, dini grubun siyaset yapması gibi kötü bir şey yoktur.
  Çünkü o dini grupların üyelerinin aidiyetleri ülkelerine değil, üyesi olduğu Dini gruplaradır. Herhangi bir durumda ülkesinin ya da vatandaşının değil, dini grubunun çıkarını en üstte tutar. islamı yozlaştırıp, intikam dinine döndüren de bu tarikatlar, cemaatlerdir. Hepsi yasaklanmalı. Bu çağda tarikata, cemaate gerek yoktur.

  -Aaa olur mu mübarek, tarikatsız din eksiktir.
  +E Kuran'da bana Allah yeter de diyor ?
  -Sen sapıtmışsın .

  + Kuran'ı okuyan adama bu yalanı yediremezsin.

  Neden ruhbana gerek yok ?
  1. islamın biricik kaynağı Kuran bu tür oluşumları zaten yasaklar. Rab ile Abd’in arasına girmek şirktir. Nötr olup, “Kuran’dan hükmü oku” diyebilirsin en fazla. Tüm görev budur. Kuran'ı yetersiz gösterip Allah'ın dinine ortak ettikleri safsata kitaplarına artık değinmiyorum. Bu adamların dini çünkü o kitaplarda. Bu yüzden anlaşamıyoruz :)

  2. Artık gelişmiş olanaklara sahibiz. Aç bilgisayarını ayet ayet incele, tartış, sorgula, dinle.. Bulamayacağın şey yok.

  Tamam eyvallah, Ortaçağ’da Matbaa, dolayısıyla kitap yoktu. Bilgi ortada değildi. Çok az kişi kitap okuyordu. O yüzden dini eğitimde tarikatlar önemliydi..
  Tarikat, Cemaat liderlerinin Ortaçağ’daki görevi; kitap, matbaa, okul olanaklarından yoksun insanlara din öğretmekti. “matbaaya karşı çıkanlar da bu adamlardı”
  Bu o zamanlarda normaldi ancak teknoloji ile anında her bilgiye ulaşılabilen bir cağda Ortaçağ adetlerine son! Dini eğitim artık Şeyhlerin, Hocaların tekelinde olmamalı. “bu söze karşı çıkanlar da aynı ekipten”

  Geçmişle yaşayanlara sözüm yok, bu çağda rezil bir hayat yaşamak sizin tercihiniz. Madem geçmişi istiyorsunuz: beton evlerde yaşamayın, arabalara binmeyin, makinaları kullanmayın.

  -yaa ama o başka kamki sünnet o xd ama arabaya da binerim.
  Bak işte tutarsızsın. Senin dediğin şey tutarsızlık. Kendinle çelişiyorsun. işine gelince sünnet.

  isterlerse sünnet diye deve sidiği içsinler, 9 yaşındaki kız çocuklarıyla evlensinler.. bana ne ? değil işte, hukuk diye bir şey var :D 9 yaşındaki çocukları sapıklara bırakamam.

  Sünnet denen şey Allah ile anılır daima. Evrendeki yasalardır.
  Bilim insanları da bu kanunları araştıran sonuçlar çıkartan kutlu insanlardır.
  Peygamberin zannetiğin o paçavralar da emevilerin uydurttuğu şeylerdir.
  Bunlar işin falan filan kısmı, muhabbetle çayla çorbayla halledilir.

  Ortadoğu’nun en büyük sorunu “yurttaşlık bilinci” olmaması. insanların feodal, dini ve etnik kimliklerini en üst kimlik yapması. Bu sebeple elindeki kamu gücünü yurttaşlarına eşit vermek yerine, yandaşlarına peşkeş çekerler, olan bize olur.
  Ortadoğu’nun en büyük besbellisi budur güzel kardeşim..

  O yüzden hep derim Ortadoğu’da kurban ve cellat hep yer değiştiriyor. Firavunu yenen Musa değil, yeni Firavun oluyor.

  2
 • trompet, korno, trombon ve tubadan olusan topluluk link

  1
 • *nesli tükenmekte olan bir sapiens türü.
  *Muhyiddin Abdal tarafından söylenmiş bir tekke şiiridir.
  *Fazıl say'ın bestesi vardır.

  link

  1
 • Birilerine göre suriyelilerle birlikte yaşamamız için en büyük etmenmiş..
  Birlikte yaşamak için bir kaç temel dinamiklere gereksinim var.
  aynı tarih, aynı dil, aynı kültür, inanılan aynı değerler. var mı bir ortaklık ? Anadoluda yaşamış türk arap kürt çerkez laz hemen hemen aynı kültürü yansıtır. insana ve tüm canlılara değer verirler.
  bu yeni gelenler hayvanlara eziyet edip ama ben insanım o hayvan diyebilecek kadar yontulmamış adamlar. vahim.

  Anadolu istilalar vatanıdır. üstüne binlerce erkek konuklamış bir bakire duldur.
  ne ümmet ne bilmem ne, bu saatten sonra sadece akıllı, eğitimli, hukuka inanan insanlarca ilerletilebilecek bir ülkedir türkiye.
  Onu da sunnilik sömürücüleri istemez, çünkü işlerine gelmez.

  ümmetle ilgili şunu diyebilirim: Ortadoğuda birbirinin kafasını kesenlerin hepsi "Ümmet Kardeşi". o işi geçeceksin.

  tanım: olmayandır. ümmet denen olgu tıpkı solcular gibi bakteri gibi bölüne bölüne saçma sapan ayrıldılar.

  2
 • *kutlama.
  *şölen.

  bayramınız kutlu olsun, hepinizi gözlerin öperim. Allah hepimize nice nice bayramlar göstersin.

  selam ve sevgiler.

  3
 • aynı ses değerinde ikişer ikişer dizilmiş, dört çift teli bulunan, kısa saplı, genellikle bir mızrapla veya penayla çalınan çalgı.
  akor düzeni kemanla aynıdır.

  az daha uğraşsam şunu çalarım: https://www.youtube.com/watch?v=9OJ0bsyIryc

  3
 • edebiyattaki "kalb" denilen sanatın türkçe karşılığıdır.
  harflerinin yerleri değiştirilerek yapılır.

  örnek:
  Mûr gibi emrine kılmış itâat halk-ı Rûm
  Râm olupdur nitekim Mûsâ'ya ey şeh şihr-i mâr
  -Sururî Kadim

  Mûr: Karınca, Rûm: Anadolu, Râm: itaat etme, Mâr: Yılan anlamına gelir.

  2
 • Bir şairin, başka bir şairin şiirini biraz değiştirerek sahiplenmesi.

  Örnek:
  Şâdî-i vuslat niçin tahammîl-i nâz eyler bana
  Rind-i şâdî-düşmenim ben gam niyâz eyler bana
  -Nâil-î Kadîm

  Tiğ-ı istisnâ çekip gamzen ne nâr eyler bana
  Afet-i aşkın kazâ arz-ı niyâz eyler bana
  -Namık Kemal


... tümü ...

bizi takip edin