favorilere eklediği son 20 entry


... tümü ...
 • bu aralar, buralardayım. işim çok, ama bahaneye gerek yok. bir iki tane yazımı paylaşacak kadar samimiyetinize muhtacım.

  --- spoiler ---

  Merhaba güzel çocuk, sana geleceğinde olabileceğin ihtimallerden biri olduğumu hatırlatarak gülümsüyorum. Büyük ihtimalle ne sen beni hatırlayacaksın, ne de böyle bir yazının varlığını bulacaksın. Olsun yine de ben gülümsüyorum, ne olur gelecekte sen de gülümse.

  Bir gün kim olacaksın çok merak ediyorum. Bu otobüsün içinde çeşit, çeşit insan var. Acaba ergen bir kız mı, yoksa yaşlı tecrübeli bir adam mı, en kötüsü de kendini beğenmiş bir edebiyatçı mı olacaksın? inan bilmiyorum, sadece umuyorum, bizim gibi boş boş gelip, gitmemeni. Sadece istiyorum, bu saf güzelliği bir ömür taşıyabileceğini.

  Hem çocuk, kimse senin kendine zarar vereceğin kadar sana zarar veremez ki! Bir gün aşık olacaksın sende, benim gibi; Hayal kuracaksın, umut edeceksin, arzulayacaksın. Sonra mı? Otobüsün içinde olan biz'den biri olacaksın. Sana bunları yapma diyemem, ama bunlar olmadan da seni sevebilirim. Seni seviyorum çocuk, ne olur büyüme....


  --- spoiler ---

  yazılarım hakkında takipçi olan bir iki yazar arkadaşın olumlu mesajını aldım, belirtmekte fayda var. bunların gündelik yaşamda başıma gelen ve hepimizin yaşaması olası olan durumlara karşı benim yorumlarımdır. seviyorum sizleri, bir tane daha ekleyeyim yakın zamandan.

  --- spoiler ---

  Bugün bir barda siftah parasıyım. Kimse yok, bilmiş barmen, yanan sigaram ve bok gibi şarkılardan başka tabi ki. Arasam kaç kişi gelirdiki? Bu kadar kış kıyamet sokakta, (bkz: son sigaram la valla bak) niye dışarıda? Doğru ya benim sıkıntılarım varmış aşılmayan. Bugün gerçek yalnızlığa cesaret edeceğim demiştim. Dayanamadım yine aldım elime kağıt kalemi, düşmanım olan yeganeyi kaleme aldım, tabi ki kendimi. Biramdan sert bir yudum, peşine sigaramdan ağır bir duman üfledim.

  Yine buradayım korkmayın...

  Paylaşılmayan bir bedeni taşıyorum. iç dünyamda ki nirvana yerini sefil bir hayata bırakamıyor. Az önce adlarını anmaktan vazgeçtiğim iki eski kız arkadaş sırası ile teşvik ettiler telefonuma. ikisine de müteşekkirim, çokta siklerinde olurlardı ya hani...

  Neyse hikayeden çok saptık... Bugün bir düşman elde etmiş gibi gülümdedim, aynada gördüğüm benliğime. Ne olur bilmiyorum ama kendime düşman ne kadar daha yaşayabilirsem, o kadar daha yaşayıp bu hikayeyi yaşanabilir kılmaya devam edeceğim.


  --- spoiler ---

  1
 • ne kadar kana susamış medeniyetsiz pislik örgüt varsa bu ırktan çıktığının trajikomik bir yansıması:

  http://galeri.omusozluk.com/k/2986/ + kürt terör örgütlerinin şeması

  link

 • sözlüklerin babasıdır malum sözlük. git bak bakalım sol tarafta kaç tane tanımsal ifade var. burası yeni elbette olacak ama baştan aşağı tanım kaldı ki devamına bir şey yazamıyoruz dem vurduğum konu bu.

 • Bahsettiğim bilgiler bizatihi Osmanlı tarihi bilgileridir. Yavuz Sultan Dönemi ve Kanuni Sultan Dönemi Osmanlısını ve Hamidiye Alaylarını inceleyerek bu sonuca orta halli bir akıl ve kafa yormayla her birey ulaşabilir. Zaten özellikle kürtlere yönelik maddi belgeler yoktur. Halk hikayeleri derlemelerini istisna tutarsak, eğer benim yok dediğim kürtlere yönelik belgelerin var olduğunu iddia ediyorsanız gösteriniz.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi kürtlere yönelik özel bir tarihi başlık yoktur. Var olduğunu iddia edenler de söylencelerden yola çıkanlardır ki bahsi geçen bilgiler tutarlı ve net değildir. Diğer bir kaynak da Türk kaynaklarıdır. bunların bir kısmı yine bahsettiğim şekilde tarihte gerçekleşen olayların içinde birçok unsurdan sadece biri olarak geçer.

  Ayrıca "yok"luğun kanıtlanabilmesi reel anlamda mümkün değildir. Yanlışlanabilmesi için de "var" olan zıttının somut kanıtlarla ortaya konması gerekir. Yani ben "yok" dediğim için ortaya bir teori attım. Yokluğu da rasyonel olarak "var olmaması" şeklinde ortaya koydum. Yokluk kendi kendisinin kanıtı olduğu için kanıtlanamaz. Var diyenler buyursun somut unsurlarla benim yok dediğim şeyi yanlışlasın ve çürütsün.

  Yapabilir misiniz?

  Edit: iddia ettiğiniz asimilasyon unsurlarını açıkça somut bir şekilde ortaya koyarsanız, ben de gerekli açıklığı getireceğim. Saygılarımla.

  1
 • milliyetçilikle ilgili her şeyi ayaklar altına aldığını söyleyen türk ve türkçülük düşmanı iktidarı türkçü olarak görme gafletine düşmek , affedilmez bir hatadır .
  1-kürt karşıtlığı öncelikli olarak örgütsel bazdadır ancak terör örgütünün gerillalarına hak veren saygı duyan , ama ben terörürü değil barışı istiyorum diyen her etnik gurup bizim düşmanımızdır . hiç kimse bu vatanın pırıl pırıl evlatlarını şehit eden , bebek katili mezopotamya eşeklerini haklı göremez . vatana ihanettir gözümde .. zamanında nasıl vatana zararlı cemiyetler varsa onlarda onun devamlarıdır , ister hümanist yaftası altında ister din , ister komunist fark etmez
  2-sosyalizm adı altında kürt faşizmi yapanlar , üniversitelerde bebek katili resmi açanlar , kürt türk laz cerkez fark etmez kürt ayrılıkçı hareketine dolaylı yada doğrudan destek veren sempati duyan acıyan herkez hedefimizdir . neymiş periscopta görmüş kürt çocuklar cizrede hendek savaşı veriyomuş çocugun yaşı 9 bilemedin 10 , bizim hümanist arkadaş hemen atlar neymiş o cocuk ölse üzülürmüş ? bu lafi diyen adam vatan hainidir gözümde . yapan kadar destek veren , haklı bulan herkez vatan hainidir . allah aşkına siz hiç bir kürtten türkler bisi çok seviyor bizde onları çok seviyoruz dediklerini duydunuz mu ? yada bizi zamanında türkler katletti demeyen bir tane kürt gördünüz mü ? neymiş asker köylerini yakmış , yok dedesini öldürmüş yok ebesini öldürmüş , en okumuşundan en cahiline kadar hepsi yarım yamalak eşek lehçesiyle size bunu anlatır
  3-türkler ve diğer etnik guruplar millet perver ve millete sadık ve hayırlı olabilirler , türkler dışında kimse ırkdaşım değildir , ırkçılık kendi milli benliğini koruma duygusu , kendi örf adetlerine sahip çıkmadır , milli kültürel ögeleri hayatına uygulamaktır . biz demiyoruz ki biz üstün ırkız felan böyle bişey yok ! dediğim gibi vatan millet sevmek türklüğü sevmek ırkçılıksa ırkçıyım ve sonuna kadar türkçüyüm
  4- bu yapılan resimlerin tamamı mizahi içerikli küçük düşürmek içindir , lakin ki bunların çoğunu ırkçılar değil normal halk insanları eğlenmek için yapmaktadırlar . reklamın iyisi kötüsü olmaz diyorsun ya ozaman o kadar elinde çay bardağıyla caps yapılan bahçeli iktidar olmalıydı geçiniz bunları
  not : eğe kişi resimleri gördüğünde o paçavraları hazmedeyip sinirlenirse eyvallah , yada bakıp gülüyorsa içinden ana avrat sövüp dalga geçiyorsa onada eyvallah , ama yok hümanist yada pkk sempatizanlığı altında bunları kaldıramıyorsa o adamın bir yarası vardır.
  5- bölücülerin en büyük düşmanları ülkenin temek direkleri türkçüler ve milliyetçilerdir , pkklı köpeklere arkadaş diyen atatürkün partisinin yüz karası olan şahıs mi bölücülere karşı duruyor yoksa barış süreci altında pkkya peşkeş çeken , terörür ve terörist olmayı doğal bir özgürlük , hak gibi gösteren zihniyet mi bu bebek katillerine karşı duruyor, cizrede normal hak askeri taşlıyor , 60 70 yaşındaki kadından tut 6 7 yaşındaki çocuga varana kadar herkezin ağzında tc bizi öldürüyo tc bizi yok ediyo , burası kürdistan , gibi söylemler var . iyi kürt varda biz niye görmedik ? bu mu iyi kürt ? benim miiletimin askerine polisine taş atan , şehit eden şu şerefsizleri savunmak ne kadar doğrudur elini vicdanınıza koyun ve düşünün , o insanlar sizin için orda şehit düştüler sizse iyi kürtlerde var yalanını tükürüp türüküp yalamaya devam ettiniz .

 • Allah lolcu kizi yarattı, onu dinini seçmede özgür kıldı. Lolcu kiz ona inanmamayı tercih etti.

  Allah onu yarattı çünkü ona yaşama hakkı verdi. Ona bir de kitap verdi ki doğru yolu bulsun diye.

  Ateist olup olmamak cüzi iradedir. Size yol gösterilmiştir, o yola gelirsiniz veya gelmezsiniz. insan düşünebilen akıl yürütebilen bir varlıktır. Seçme özgürlüğüne sahiptir bu yüzden allah onun canını ateist olarak almaz, o ateist olarak ölmeyi tercih etmiştir.

  Allah'ın yarattığı kulların güvenine ihtiyacı yoktur. Kulların o'na ihtiyacı vardır. Güven sorunu olsaydı kullarına düşünme yetisini, istediği gibi davranabilme hakkını vermez kendi iradesiyle yönetirdi.

  Şu okullarımızı okurken öğrendiklerimi nasıl sınama ihtiyacı oluyorsa allah da kullarını sınar. Büyüklüğünü neden sınasın ki değil bilakis büyüklüğünü sınamalıdır olayıdır.

  Külli irade cüzi irade meselesidir. Evet bilir fakat biz o şeyi yapacağımız için bilir, o yapacağımızı bildiği için yapmayız.

  --- spoiler ---

  -“Hayrı ve şerri ve bu ikisinin hallerini öğretip bunlardan birini yapabilmesi için, insana seçme hakkı(irade) verene yemin olsun ki, (Şems-8)
  -”Nefsini kötülüklerden temizleyip faziletlerle dolduran kurtuldu.” (Şems-9)
  -”Nefsini günahta, cehalette, dalalette bırakan, zarar etti.” (Şems-10)

  --- spoiler ---

  Edit: önce oku bi oku öyle ver eksiyi

  Edit2: (bkz: #57243)
  Elçiler allah için değil insanlar için vardır. Bu bir nevi allah'ın insanlara bahşettiği hediyedir. Dini insanların seviyesine indirgemiş, kabul edilebilsin diye beşeri şekilde yayma emrini vermiştir. Çip takmak isteseydi direk takardı zaten değil mi? Ama beşer olarak düşünüp araştırma hakkını sunmuş bize. Zorunlu seçmeli derse gelince, zorunlu olsaydı lolcu kiz "ateyiz" olmazdı değil mi :)

 • Ne hasta bekler sabahı
  Ne taze ölüyü mezar
  Ne de şeytan bir günahı
  Benim doğru insanı beklediğim kadar.
  Şeklinde de açıklayabiliriz.

 • cahillik değil, cahil olmanın da ötesinde bir şeydir.

  zira bunu bilmek için akademik bilgiye bile gerek yoktur. en basit şekliyle bir saha araştırmasından veya yaşı büyük olan kürt ninelerden falan öğrenebilirsiniz.

  kürtler ermeni, fars ve arap ırkının karması olan komplike bir millettir. aynı şekilde kürtçe diye de bir dil yoktur. ele avuca sığacak kürt tarihi diye bir şey bile yoktur zira kürt halkından çıkmış ve adı duyulmuş tek lider bile söz konusu değildir.

  dil dedikleri şey hint avrupa dil ailesindeki dillere benzeyen, ermenice, farsça ve arapça kökenli, içerisinde yüzlerce ermenice ve farsa şehir ismi, insan ismi veya çeşitli nesnelere verilmiş isim barındıran bir dilimsidir.

 • bilal ağabey'e anlatır gibi anlatacak olursak, aslen (baba tarafı hizasında) yemen'deki "ravvadi arapları"na mensuptur. yani kendisinin -zamanın koşullarına göre tabii olarak- hiç önemsemediği ırkı, tam olarak "araplık"tır. (ırkına vermediği değeri, salt islam akıbeti için savaşmasına ve 'türk gibi' yaşamasına yorarak özetleyebiliriz.)

  lakin ravvadi arapları ve eyyubi ailesi, selçuklular tarafından azerbaycan'a yerleştirilerek bir çeşit iskan politikası uygulanmıştır. fakat bu uygulama - en azından türkler'in nezdinde- pek hayırlı olmamış, azerbaycan'da mevcut bulunan malum hezbani kürtleri ile karışmak suretiyle arap aşireti olup, hezbani kürtleri ile birleşerek bir müddet kürt adetleriyle yaşamaya başlamışlardır.

  bu serüvenden sonra ise aile selahaddin zamanına gelince, babası necmettin eyyubi, suriye bölgesinde selçuklu türk devleti'nin bir personeli olarak "büyük emir" kademesine yükselmiştir. bu olaydan sonra da tamamen türk gelenekleriyle yaşamış, çocuklarını ve bilhassa selahaddin'i türk töresiyle, giyimiyle, ahlakıyla ve savaş gelenekleriyle büyütüp saf bir türkmen'den bile daha kuvvetli bir türk haline getirmiştir.

  ayrıca selahaddin'in annesi de selçukluların harim emiri mahmud tokuş'un kız kardeşidir; türk kızı türktür. selahaddin'in kardeşlerinin adlarının da şemsüddevle turan şah, seyfilislam tuğtekin, şehinşah ve tacilmülük böri olduğunu söyleyerek türkleşmiş bir arap olduğu hakkında yeterli malumat vermiş oluruz sanırım.

  icraatlerinden konuşacak olursak; bahsi geçen şahsiyetin kurduğu devlet olan eyyubi devleti, döneminde "devlet-ül türk" deyimiyle tanınmıştır ki bu belgelerle de sabit olan bir bilgidir. yine 1182 yılında yazılmış olan ve selahattin eyyubi'nin başarılarını öven bir şiirde geçen "türklerin saltanatı sayesinde arapların saltanatının güçlü ve saygın bir hale geldiği" de, bu konu hakkında kuvvetli bir argüman olarak sunuluyor.

  islam komutanı selahaddin eyyubi'nin dayısı ise harp literatüründe "tüküş oğlu mahmut" olarak geçer ki zaten bu bilgiyle de anne tarafının türk olduğu neredeyse kesinlik kazanır. malum; "tüküş", "tokuş" sözcüğünün arapça'daki yazılışıdır. aynı dönemde yaşamış selçuklu sultanı melikşah'ın oğullarının adları da sırasıyla "tekeş" ve "tukuş"tur.

  bu verilere rağmen, selahaddin eyyubi'yi kendilerine yamamaya çalışan kürt arkadaşlara verilecek tek tepki, sadece sırıtmak olabilir. ha "biz de müslümanız; o yüzden eyyubi bizim de liderimizdir." diyen kürtlere amenna tabii.

 • ileride anne baba olacak olan şu küçük orospuları ve pezevenkleri, AKP'nin dinci dayatması ile birbirinden abazan yetişen bu iğrenç, yapmacık, samimiyetsiz döl artıklarını izleyip ülkeden nefret etmektir.

 • "evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş…
  sesler de: “vatan tehlikedeymiş… batıyormuş!”
  lâkin, hani milyonları örten şu yığından,
  tek kol da “yapışsam…” demiyor bir tarafından!
  sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
  sen sâhip olursan, bu vatan batmayacaktır.
  feryâdı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar…
  uğraş ki: telâfî edecek bunca zarar var.
  feryâd ile kurtulması me’mûl ise haykır!
  yok yok! hele azmindeki zincirleri bir kır!
  “iş bitti… sebâtın sonu yoktur!” deme, yılma!
  ey millet-i merhûme, sakın ye’se kapılma."

  demiş; demiş de ne iyi etmiş.

  bugün 79. ölüm yıldönümü olan büyük istiklal şairi. sözünün üstüne söz söyleme cesareti bırakmayan üstat; tek dizesine kıyas götürülemeyen şair. bu milletin ihtiyaç olduğu ruh ve maneviyatın vücut bulmuş hali. ilelebet var olsun.

... tümü ...

bizi takip edin