türkiye'nin yeni milli irade anlayışı

 • seçimle kurulan hükûmetin, silâhlı güç kullanımı hariç her türlü yolla devrilebileceği, yıkılıp yeniden kurulabileceği gördüğüm kadarıyla türkiye'nin yeni millî irade anlayışı. mevcut hükûmet silâh ve ordu zoruyla saf dışı bırakılmaya kalkışıldığında ise bu durum bir nevi darbe olarak adlandırılmakta - ki, doğrudur.

  yukarıdaki işbu sonuca nasıl varıyorsun diye soracak olursanız, yaşanan son darbemsi hareketten sonra değiştirilmeye kalkışılan mevcut hükûmetin, cumhurbaşkanı tarafından belirlenmiş olmasından. yani, hâlihazırda orijinalliğini yitirmiş, millî irade mantığında kurulmamış olmasından. ama, bu hükûmete karşı darbemsi bir girişim engellendiğine ve bunun adına da "millî iradeyi koruma" dendiğine göre, cumhurbaşkanı tarafından değiştirilmiş olmasına rağmen hükûmetin millî iradeyi hâlen temsil ettiği kabül ediliyor demektir. dolayısıyla, antidemokratik ve sisteme aykırı hükûmet değişikliği girişimi millî iradeye tecavüz, devletin silâhlı güç harici bir yetkiyi kullanarak hükûmeti yenilemeye kalkışması millî iradeye aykırı olmuyor.

  kısacası, sen hem cumhurbaşkanını millî iradeye aykırı hareketten kınıyor, hem de onun millî iradeyi hiçe sayarak kurdurduğu yeni hükûmete karşı kalkışılan antidemokratik girişim oyununu kınıyorsan saçmalıyorsun demektir ki, normaldir. zaten saçma-sapan yıllar yaşıyoruz birbiri ardına. o kadar da takma. akışına bırak.

 • önce milli irade'den kastedilen şeyi tanımlamalı ve bu ifadenin ülke politik geleneğinde sahip olduğu konuma bakmalıyız.

  ama türkiye'nin demokrasi anlayışını tartışacaksak eğer,

  üniformalı darbeci yerine takım elbiseli darbeciyi seçmekten ibarettir.

  ( son ifade ölümüne basitleştirilmiş bir ifadedir demokrasi üzerine bütünlüklü düşüncelerim için: (bkz: #107070) )

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -