türkiye'de düzgün bir tartışma kültürü olmaması

 • sanırım türkiye'nin en büyük sorunlarından biri. normal bir tartışma şöyle ilerler:

  1) a argümanını sunar
  2) b a'ya karşı argümanını sunar
  3) a b'nin eleştirisini yanlışlamaya çalışır
  4) b a'nın eleştirisine cevap verir
  ......
  tartışma biter, belki kazanan olmayabilir ama taraflar birbirinden bir şeyler öğrenebilirler ve birbirlerini dinlerler çoğu zaman.

  bizde tartışma şöyle olur:

  1) a argümanını sunar
  2) b "sen şimdi şunu mu demek istiyorsun?..." deyip a'nın söyleminden alakasız, kendi kafasındaki bir kalıba cevap verir
  3) a düzeltmeye çalışır, b izin vermez, bildiğini okumaya devam eder
  4) daha çok bağıran daha haklı olduğunu zanneder
  ...
  sonuçta bir süre sonra kimse karşıdakini dinlemez ve kafasında yarattığı korkuluğa saldırır. bunu hem televizyonda hem sokakta rahatça görebiliriz.

  jonathan rauch, kindly inquisitors kitabında bu tartışma ortamının öneminden sık sık bahseder. hatta japon akademisinin abd akademisine göre başarısızlığının nedenlerinden birinin de eleştirmeyi hakaret sayan, düzgün bir tartışma ortamı olmamasıdır der. bizde de benzeri bir durum geçerli, düzgün bir tartışma ortamı yok, bu yüzden kimse tartışarak bir şeyler öğrenemiyor veya sorgulayamıyor bildiklerini. gibi.

  4
 • düzgün tartışma ortamı için gereken şartları şimdilik siktir ederek, anayasamızda bulunan laiklik durumunun bile ortadan kalktığı ve kişilerin dini durumların getirdiği düşünme sistemlerinde özgür düşünmeyecek kadar kapasitesizleştirilmişken tartışmayı yaratacak farklı perspektifleri beklemek hayalperestlik olur. açılan başlıklara bakalım;
  (bkz: omü sözlük dışında yazalık yaptınız mı)
  (bkz: bakkala diye çıkıp sana gelesim var)
  (bkz: kız kankası olan erkek)
  Başka sözüm yok sayın hakim.

 • sırları ortaya dökmek tehdit ve küfür ile son buluyor genelde

  1
 • taraf olma anlayışının hat safhada yaşanmasından kaynaklanan durumdur. bizler "düşüncenin arkasında durmak" ile "düşüncenin körü körüne savunulması" olgularını ayıramamaktayız. ortada iki yol varsa ve biri seçilmişse, diğerini beğenmemek, açıklarını aramak hatta kötülemek adettendir.

  şöyle bir şey de var;
  (bkz: beyni yok fikri var)

  1
 • Türkiye'de düzgün bir tartışma kültürü olmadığını düşünenler siktirsin gitsin başka bir ülkede tartışma kültürü arasın.

 • cunku herkesin kendine gore bir dogrusu var ve digerinin soylediginin dogru olabilecegi ihtimalini dahi aklina getirmiyor. nasil laf koysam da kalsa mantigi oldugu surece tartisamaz, anlasamazsiniz.

 • amaannn millet bir tartışmaya başlıyor tüm sırlar dökülüyor. çocuk gibi birbirlerini ispiyonluyorlar. asil bir tartışma söz konusu bile olamıyor ne yazık ki. sizde her iki tarafın savunmasını dinlemek yerine tek taraflı dinlerseniz yada kulaktan dolma bilgiler edinip tartışmaya tanıklık olursanız vay halinize acınası hal budur işte. mutlak bilgi edinilmeden doğru tespit yapılmaz. şöyle düşünün taraflı gazete okumak yerine her türlü gazeteyi okumak gibi. siz tümünü okuduğunuzda var olan aklınızla kendinizce doğruyu yada yanlış olanı ayırt edebilirsiniz.

  1
 • ne biliyoruz ki neyin farkındayız ki medenice tartışabilelim

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -