türk eğitim sistemi

 • teorikte, yani ismen var olduğunu, fakat uygulamada ortada bir sistem göremediğimizi düşündüğüm bir "sistem"dir. Sizin de kabul edeceğiniz gibi tam anlamıyla oturmuş bir "eğitim" sistemimiz yoktur.

 • ezberi kuvvetli olanın kazandığı, yeteneğe ve zekaya önem verilmeyen sistemdir

 • olmadığına inandığım sistemdir. bir kere bizim ülkemizde "eğitim" denen şeyden tam olarak bulunmuyor ki sistemi nasıl olsun?

  2
 • Türkiye'de eğitim tamam. Ama sistem diye bir şey gören olmadı.

  2
 • yaratıcılığınızı en verimli en güzel dönemlerinizi siker atar mala bağlamış gençler yetiştirir ne adam gibi eğlenebilirler gençken nede derslerinin hakkını verirler 2 sinide siker atar bu sistem iyi bir hayatmı yaşamak istiyosun o zaman ineklicen 30 yaşımda nabayım lan ben parayı sevmediğim bir işi yapıcaksam
  edit:ben gidiyom la okuyomda araştırıyomda ancak bir faydasını görmüş değilim henüz her siki biz yapcaksak bu devlet bu stklar ne boka yarıyo

  1
 • Sürekli eleştirdiğimiz ama değiştirmek için hiçbir şey yapmadığımız sistem. Evet sürekli ezberci eğitimden bahsediyoruz. Bugün öğrendiğimizi yarın hatırlamamaktan yakınıyoruz. Bizi buna iten sistem dahi olsa belki de, bizim de suçumuz var. Öğrenmek için değil, yalnızca ders geçmek için yapıyoruz ne yapıyorsak. En basitinden ülkede Kaç kişi bir şeyler öğrenmek için araştırıyor, kaç kişi kütüphaneye uğruyor düzenli olarak? Oldukça az. Okuma oranları, pisa sonuçları ortada.. Belki de Biz bilinçli olur, önümüze geleni yemek yerine kendi avımızı bulmaya çalışırsak bize uygun sistemin oluşmasına da katkı sağlayabiliriz diye düşünüyorum.

  Vasat, Hatta olmayan bir sistem evet şu anki sistem. Bir düzen kurmaya çalıştıkça, temeli sağlam olmadığı için yıkılıp duran bir sistem. Değişmesi zaman alacak, fakat ne kadar er başlanırsa o kadar iyi olacak olan sistem..

  Bir ülkenin kalkınması ancak eğitimle olur. Bizse Yerimizde saymaya devam ediyoruz bu şekilde.

  3
 • üstteki entariye katılmamak elde değil. eğitim sisteminin düzensiz ve karman çorman olduğu bir gerçek fakat biz eğitim alan insanlar olarak bunu içselleştirmediğimiz ve hayatımızın bir parçası haline getirmediğimiz sürece ilerleyemeyeceğiz. eğitim dediğiniz şey lise üniversite sınavları ya da geçmek zorunda olduğunuz dersler değil. eğitim demek teorikten çok pratik düzeyde insana bir şeyler katan ve hem bilgisel hem de davranışsal olarak bir şeyler ortaya koymanızı sağlayan aktiviteler bütünüdür.

  yaptırım gücünü elinde bulunduran devlet eğitim sisteminin yanlışlığı konusunda ne kadar suçluysa biz de bu ülkenin insanları olarak o kadar suçluyuz. daha çok çalışmalıyız, daha verimli çalışmalıyız her şeyden önemlisi de eğitilmeye ve çalışmaya istekli olmalıyız. kendi değerlerimizi ve ülkemizin konumunu ancak bu şekilde yükseltebiliriz.

 • Kısaca Pavlov'un köpekleri durumuna düştüğümüz sistem.ayrıca düşüncelerin tutsak olduğu ve bununla birlikte özgüvensizligin götten hışımla çıkan bok gibi üzerimize yağdığı,ben bunu yapamiyorsam sen de yapamazsın denildiğini,özgün fikirlerin git gide sineye çekildiği ve birçok alt ve orta gelirli ailelerin çektiği sıkıntılar nedeniyle çocuklarının bu sıkıntıları yaşamamısi için-oğlum bak hayat öyle değil eline mesleğini al, paranı kazan,askerliğini bitir evlen, emekli olunca kafanda ne varsa yaparsın şimdi bu edebiyatmis,felsefeymis, bilimmis müzikmis bunlarla uğraşma bunlar karın doyurmuyor-gibi şeyler soylenilerek kendi başına mücadele etmesinin önüne bir bakıma taş degil göktaşı konuluyor ve çoğumuz böyle büyütüldük,olduğumuz yer ve yaptiklarimiz istemediğimiz şeyler, en azından bir kısmımiz demek daha doğru - artık çoğu zeki,üretken ve yaratıcı insanlar zamanla köreldi ve köreliyor veya ortaya çıkacak cesareti bulamıyor,tabi gereksiz özgüven patlaması yaşayan andavallar da var onlara diyecek lafım kalmadı her neyse konu dağılmaya başladı misal;sen ben gibi düşünmek zorundasın eğer ben gibi dusunmezsen benim gibi düşününceye kadar ugrasirim noktasında.

  Not:bilgisayarimiz olsa da rahat rahat yazsak.

  2
 • Eğitimden haberi olmayan adamlar başımıza eğitim bakanı kesilirse ne eğitim kalır ne sistem. Biz daha çok sürünürüz AB kapılarında.
  Sen afedersin şeyapmışsın, üstüne bi güzel sıvamışsın, yeni nesli de o duvara sürttürüp bi güzel pisliğe bulamışsın sonra yok geleceğimizsiniz, yok herşeyimizsiniz... Durum vahimden de vahim!

 • Türklük ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, herhangi bir biçimde oturmuş bir sisteme sahip olmayan, belli bir düzene kavuşmasına izin verilmeyen, her gelen iktidarın kendi görüşleri doğrultusunda "nesil yaratma" amacıyla arap saçına çevirdiği; yetkin bireyler yetiştirmesi gerekirken günü kurtarma taktiği pompalayan, başarı ölçütünün a4 kağıdına aktarılan teorilerden oluştuğu, dünü yahut yarını düşünmeksizin "an"ı kurtarmayı amaçlayan bir sistemdir.

  Eğitimin verildiği andan öteye geçilemeyen, verilen eğitimi topluma aktarılamayan kör bir sistemdir.

  Karadüzen kurulan ve yine karadüzen şekilde yönetilen kurumların oyuncağı olmuş bir sistemdir.

  "eğitim" diye adlandırılan sözde eylemlerin eğitime talip olan öğrencilerin psikolojik ve bedensel durumlarını katlettiği bir sistemdir.

  Türk Eğitim Sistemi, şuan içinde bulunduğumuz dengesiz toplum yapısının asli kurucusudur.

 • hepimizi perişan eden bir şey bildiklerinden değil kafalarına göre sürekli değiştirilen saçma sapan dengesiz iğrenç bir sistem kimseyi kültürel ve ahlaki boyutta yetiştirebileceğini sanmıyorum.

 • çocukların dehasını, muhteşem potansiyellerini, merak dürtülerini, saçma sapan ödev ve dayatmalarla kemiren, paralı dayılı insanların hüküm sürdüğü sistem.
  en basitinden bölüm hocalarınızı bir araştırınız kaçı dişi tırnağıyla, kaçı da siyasi görüşü eşi dostuyla unvanını elde etmiş.

 • doğrusu türk eğitimsi sistemmimsizlikimsi.  tamamen çalıntı ve kopya bir sistemle öğrenci yetiştirmeye çalıştırılması sonucu eğitim sistemimizdeki en güzel yöntemin kopya olmasının nedenine bağladığım şey işte adını bile koyamadım.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -