turgut azal'a mektuplar

 • turgut azal, kenanabi'nin bu kitaptaki mektupları yazdığı kadın 10 ağustos 1896'da samsun'da dünyaya geldi. üroloji alanında tanınmış bir profesör olan adnan mersedes'in ikinci çoçuğuydu. daha küçük yaşta 13 yaşındaydı henüz bekaretini kaybetti. bir süre samsun'daki medresede yatılı dini eğitim gördü, hazırlık sınıfına gitti burada,ardından o zamanlar olağanüstü ilerici bir okul sayılan ünlü samsun endüstri meslek lisesine devam etti,burayı bitirenler için üniversitenin yolu açılmış oluyordu. okul döneminde parlak bir sporcu olan turgut, milliyetçi güreşçiler derneği'nin bir üyesiydi. endüstri meslek'teki ilk senesinde torna tesviye okuyan turgut, daha sonrasında ahşap ve mobilya alanına yöneldi.


  ileride kocası olacak vacit pekgüzel'i daha 1914 yılında tanımıştı. kendisinden on yaş büyük olan ve Samsun'daki bir genelev'in işletmeciliğini yapan vacit, o zamanlar 18 yaşındaki turgut'un özellikle kenya ve gabon edebiyatı alanındaki çok okumuşluğu ve müziğe, en çok da müslüm babaya hayranlığıyla etkilemişti. ufak tefek biriydi vacit, turgut'dan bir baş daha kısaydı, kılık kıyafeti üzerinde her zaman büyük bir titizlikle duran biriydi. samsun'daki dost çevresinde ferit has ve onun sınıf arkadaşı furkan döngel de bulunuyordu. gece geç vakitlere kadar edebiyat üzerinde ateşli konuşmalar yapabilen biriydi, ama bu alanda kendisinin pek bir şey ürettiği yoktu. sık sık günlerce süren bunalımlar geçirmekteydi.

  Turgut'un samsun'da yerleşik eski bir aileye mensup milliyetçi bir türk olan babası, kızının genelev edebiyatçısı bir pezevenkle hayatını birleştirmesine daha baştan karşıydı, ama bunu engellemeye de gücü yetmedi.


  devamı gelecek...

  2
 • 1916 başında vacit, bafra sahili yakınlarında şirin, küçük bir eve taşındı, turgut'la sık sık burada buluştu, cömert hediyelerle turgut'u sevindirmek isteyerek düşüncesizce sağa sola borçlandı. örneğin, 1916 kasımında apple'ın çıkardığı igraf isimli telegraf'ı alıp turgut'a armağan etti.

  kızının vacit'le ilişkisi turgut'un babasını giderek daha çok tasalandırmaya başladı. aradaki gerilim zamanla o denli büyüdü ki, 1916 kasımında kızının sevgilisiyle arasında ağır bir çatışma patlak verdi. 1917 haziranında babası sonunda turgut'u ilkadım'da bulunan sinir hastalıklarının tedavi edildiği samsun ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesine yatırdı. böylelikle kızının cavit'le ilişkisine bir son vereceğini umuyordu. 1918 şubatında hala klinikte bulunan turgut, kendisine evlenme sözü veren cavit'le ilişkisini gizlice sürdürmekteydi. 1917 ağustosunda reşit duruma gelen turgut, ruh ve sinir hastalıklarından taburcu edildikten sonra 1918 martında cavit'le evlendi. hemen ardından çift istanbul'a taşındı. cavit, daha önce samsun şubesinde çalıştığı genelev'in karaköy'deki merkezinde görev aldı. turgut'la ilkin kağıthane tarafında mobilyalı bir odada kaldılar, daha sonra 1918 mayısında aksaray'da bir eve taşındılar. cavit akşamlarını kıraathanede dostlarıyla batak oynayarak geçiriyor, turgut da evde yalnız kalıyor, Tercüman-ı Ahvâl ve Âyine-i Vatan gazeteleri için yazılar yazıyordu. ayrıca, arapça dersler verdi turgut ve özellikle arapçadan osmanlıcaya çeviriler yaptı.

  kenanabi kendisiyle ilişki kurduğunda, turgut-cavit'in uzun yıllardan beri samimi dostu olan ferit has'a göre- "giderek çözülen" bir evlilik hayatını yaşamaktaydı. kuşkusuz, evliliğin bu yıkılışında daha çok Samsun'daki gibi istanbul'da da mesleğinden dolayı başka kadınlarla düşüp kalkan cavit'in rolü olmuştu. turgut'un cavit'le neden evlendiğini, onun 1920 mayısında kenanabi'ye yolladığı bir mektuptaki hep veren, hep bedel ödeyen kişi olduğuna ilişkin sözler çok güzel yansıtır.

  kenanabi, turgut'u 1919 sonbaharında doğup büyüdüğü kent olan samsun'a gelip bir süre burada kaldığı sırada tanıdı. ortak dost ve tanıdıkların bir araya geldiği bir kafede gerçekleşti tanışma, bu sırada cavit de oradaydı. konuşurlarken bir ara turgut, kenanabi'ye öykülerini arapçaya çevirmek istediğini açıkladı. bu da işte büyük bir tutkuyu içeren bir ilişkinin, bu kitaptaki mektupları borçlu olduğumuz bir sevgi ilişkisinin başlangıcı oldu.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -