the twilight zone

 • insanlığın bildiği bu boyutun ötesinde beşinci bir boyut daha vardır. Uzay kadar geniş ve sonsuzluk kadar zamansız bir boyuttur bu. Işıkla gölgenin; bilimle batıl inançların kesişme noktasıdır. insanın korkularının dipsiz kuyusuyla, bilgisinin zirvesinin arasında bulunur.

  Hayal gücünün hüküm sürdüğü bir boyut ve şu şekilde anılan bir bölgedir: Alacakaranlık Kuşağı...

  Zamanının büyük ilgi gören gerilim ve fantastik yapımı Alacakaranlık Kuşağı’nın bu ilk versiyonu beş sezon boyunca devam etmiş olup toplamda 156 bölümdür. Rod Serling, dizinin birçok bölümünün yazarı ve her bölümün başında ve sonunda (kimi zaman ortalarında da) duyduğumuz dışsesin de sahibidir. Dizinin fikir babası ve ismini koyan kişi de yine kendisidir. Yaratmış olduğu bu yapım sayesinde, “twilight zone / alacakaranlık kuşağı” tabiri, olayların sarpa sarıp bilimsel verilerle tanımlamadığı zamanlarda kullanılan, herkesçe bilinen ünlü bir tabir haline gelmiştir.

  Alacakaranlık Kuşağı’nın her bölümünde ayrı bir konu işlenir, her bölümde farklı karakterler, dolayısıyla da farklı oyuncular yer alır. Bölümlerdeki baş karakterler, genellikle yaptığı ya da yapmadığı bir şeylerin pişmanlığını yaşayan; veya eski günlerine özlem duyan; ya da bir yerlerde bir hata yapmış ve sonunda da yalnız kalmış olan; yahut bir şey konusunda takıntılı olan karakterlerdir. Bazen bunların yalnızca biri, bazen birkaçı, bazen de hepsi birden...

  Sonuç olarak Alacakaranlık Kuşağı, bilimkurgu, korku, gerilim ve fantastik öğelerin hepsini bir arada içinde barındıran ve bu alanda kilometre taşı sayılabilecek bir yapımdır.

  sunuculuğunu ise rod sterling yapmıştır.

  4
 • (türkçe bkz: alacakaranlık kuşağı)

  rodman edward serling'in (rod serling) ana yapımcılığında 1959 ila 1964 yılları arasında yayımlanmış 150 küsür bölümden meydana gelen klasik dönemin en ünlü televizyon dizilerinden biridir. abd yapımıdır. ortalama 25 dakika süren her bölümünde farklı oyuncuların oynadığı farklı paranormal olaylar anlatılmaktadır. anlatılan olaylar genel olarak bilinç-altı, bilinç-ötesi, uhrevî âlemlerden temaslar ve çeşitli metafizik tecrübeler üzerinedir.

  bilim kurgu, korku, psikolojik ve paranormal gerilim türü yapımların temellerini atan, birçok farklı yapıma ilham veren mihenk taşı yapımlardan biridir. korku ve gerilim sahneleri günümüz yapımlarına nazaran daha yumuşaktır.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -