ters yüz

 • * özgün ismiyle Inside Out, yönetmenliğini Pete Docter'ın yaptığı 2015 yapımı Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından üretilmiş 3 boyutlu bilgisayar animasyonu komedi-drama macera filmidir.
  * senaristleri:
  - Pete Docter
  - Meg LeFauve
  - Josh Cooley

  * Film Pete Docter'ın 2009 yapımı Yukarı Bak filminden sonra yönetmenliğini yaptığı ilk film.
  * Eleştirmenler tarafından da beğenilen film 73. Altın Küre Ödülleri'nde En iyi Animasyon Film ödülünü aldı. Ayrıca 88. Akademi Ödülleri'nde En iyi Animasyon Film ödülünü kazandı ve En iyi Özgün Senaryo dalında aday gösterildi.
  * Film ile kazandığı ödüllerle yönetmen Pete Docter Akademi, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini aynı yıl içinde kazanan yönetmenlerden biri oldu. Docter bu başarıyı Yukarı Bak filmiyle de elde etmişti.
  * Pixar Animasyon Stüdyoları'nın 15. uzun metrajlı filmi ve Pixar'ın 2012 yapımı Cesur adlı animasyon filminden sonraki ilk kadın baş rolün oynandığı filmidir.
  * seslendirenler:
  - Amy Poehler: Neşe (Aysun Topar)
  - Phyllis Smith: Üzüntü (Gupse Özay)
  - Richard Kind: Bing Bong (Engin Alkan)
  - Bill Hader: Korku (Murat Şen)
  - Lewis Black: Öfke (Ercan Demirel)
  - Mindy Kaling: Tiksinti (Suzan Acun)
  - Kaitlyn Dias: Riley (Mısra Balkan)
  - Diane Lane: Anne (Özden Ayyıldız)
  - Kyle MacLachlan: Baba (Ali Ekber Diribaş)
  - Paula Pell: Dream Director (Füsun Kokucu)
  - Bobby Moynihan: Zihin işçisi Bobby (Ali Çorapçı)
  - Paula Poundstone: Zihin işçisi Paula (Seval Tufan)
  - Dave Goelz: Bilinçaltı Gardiyanı Frank (Uğur Taşdemir)
  - Frank Oz: Bilinçaltı Gardiyanı Dave (Sinan Divrik)

  --- spoiler ---

  Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley'ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe (Amy Poehler), Korku (Bill Hader), Öfke (Lewis Black), Nefret (Mindy Kaling) ve Üzüntü (Phyllis Smith)... Riley'in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır...

  --- spoiler ---

  * ters yüz fragmanı:


  * aynı zamanda Amy Harmon'a ait romantik türünde bir kitaptır.
  --- spoiler ---

  Ambrose Young okulun en çekici çocuğu ve kasabanın yıldız güreşçisiydi. Uzun boylu ve yapılı bir vücudu, omuzlarına değen saçları ve yakıcı gözleriyle aşk romanlarının kapaklarını süsleyebilecek kadar yakışıklıydı. Fern Taylor bunun farkındaydı ve Ambrose Young'a âşıktı. Belki de bu kadar yakışıklı olduğu için Fern asla onunla birlikte olabileceğini düşünmemişti. Ta ki her şey tersyüz olana ve Ambrose'un eski yakışıklılığından eser kalmayana kadar… Tersyüz, beş genç adamın küçük bir kasabadan kalkıp savaşa gidişinin ve içlerinden sadece birinin geri dönüşünün hikâyesi... Hayatı, benliği, güzelliği kaybetmenin hikayesi... Bir kızın, yıkılmış bir çocuğa ve yaralı bir savaşçının, sıradan bir kıza olan aşkının hikâyesi... Kalp kırıklığının üstesinden gelen bir arkadaşlığın ve bilinen kalıpların dışına çıkan bir kahramanın hikayesi... Tersyüz, hepimizin içinde biraz iyiliğin biraz da kötülüğün olduğunu keşfettiğimiz modern çağın Güzel ve Çirkin'i...

  --- spoiler ---

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -