tarikatlar ve cemaatler

 • Atatürk’ün Tarikatları, Cemaatleri, Dini grupları niye yasakladığının değeri umarım anlaşılır artık..
  Beş benzemez boş düşünceleriyle "Değerlerimizi değiştirdiler" diyenler de bu lafları bırakmalıdır.

  Tarih bilginizi yoklayın Osmanlı’nın sonunu bu siyasallaşmış dini gruplar getirdi.
  istihbaratlar da Osmanlı zamanı Dini grupları kullandı. Dinin siyasallaşması, dini grubun siyaset yapması gibi kötü bir şey yoktur.
  Çünkü o dini grupların üyelerinin aidiyetleri ülkelerine değil, üyesi olduğu Dini gruplaradır. Herhangi bir durumda ülkesinin ya da vatandaşının değil, dini grubunun çıkarını en üstte tutar. islamı yozlaştırıp, intikam dinine döndüren de bu tarikatlar, cemaatlerdir. Hepsi yasaklanmalı. Bu çağda tarikata, cemaate gerek yoktur.

  -Aaa olur mu mübarek, tarikatsız din eksiktir.
  +E Kuran'da bana Allah yeter de diyor ?
  -Sen sapıtmışsın .

  + Kuran'ı okuyan adama bu yalanı yediremezsin.

  Neden ruhbana gerek yok ?
  1. islamın biricik kaynağı Kuran bu tür oluşumları zaten yasaklar. Rab ile Abd’in arasına girmek şirktir. Nötr olup, “Kuran’dan hükmü oku” diyebilirsin en fazla. Tüm görev budur. Kuran'ı yetersiz gösterip Allah'ın dinine ortak ettikleri safsata kitaplarına artık değinmiyorum. Bu adamların dini çünkü o kitaplarda. Bu yüzden anlaşamıyoruz :)

  2. Artık gelişmiş olanaklara sahibiz. Aç bilgisayarını ayet ayet incele, tartış, sorgula, dinle.. Bulamayacağın şey yok.

  Tamam eyvallah, Ortaçağ’da Matbaa, dolayısıyla kitap yoktu. Bilgi ortada değildi. Çok az kişi kitap okuyordu. O yüzden dini eğitimde tarikatlar önemliydi..
  Tarikat, Cemaat liderlerinin Ortaçağ’daki görevi; kitap, matbaa, okul olanaklarından yoksun insanlara din öğretmekti. “matbaaya karşı çıkanlar da bu adamlardı”
  Bu o zamanlarda normaldi ancak teknoloji ile anında her bilgiye ulaşılabilen bir cağda Ortaçağ adetlerine son! Dini eğitim artık Şeyhlerin, Hocaların tekelinde olmamalı. “bu söze karşı çıkanlar da aynı ekipten”

  Geçmişle yaşayanlara sözüm yok, bu çağda rezil bir hayat yaşamak sizin tercihiniz. Madem geçmişi istiyorsunuz: beton evlerde yaşamayın, arabalara binmeyin, makinaları kullanmayın.

  -yaa ama o başka kamki sünnet o xd ama arabaya da binerim.
  Bak işte tutarsızsın. Senin dediğin şey tutarsızlık. Kendinle çelişiyorsun. işine gelince sünnet.

  isterlerse sünnet diye deve sidiği içsinler, 9 yaşındaki kız çocuklarıyla evlensinler.. bana ne ? değil işte, hukuk diye bir şey var :D 9 yaşındaki çocukları sapıklara bırakamam.

  Sünnet denen şey Allah ile anılır daima. Evrendeki yasalardır.
  Bilim insanları da bu kanunları araştıran sonuçlar çıkartan kutlu insanlardır.
  Peygamberin zannetiğin o paçavralar da emevilerin uydurttuğu şeylerdir.
  Bunlar işin falan filan kısmı, muhabbetle çayla çorbayla halledilir.

  Ortadoğu’nun en büyük sorunu “yurttaşlık bilinci” olmaması. insanların feodal, dini ve etnik kimliklerini en üst kimlik yapması. Bu sebeple elindeki kamu gücünü yurttaşlarına eşit vermek yerine, yandaşlarına peşkeş çekerler, olan bize olur.
  Ortadoğu’nun en büyük besbellisi budur güzel kardeşim..

  O yüzden hep derim Ortadoğu’da kurban ve cellat hep yer değiştiriyor. Firavunu yenen Musa değil, yeni Firavun oluyor.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -