sütçü imam ali

 • Sütçü imam, asıl adı imam süt satarak geçimini sağladığı için "Sütçü" lakabı verilmiştir. (d. 1871, Kahramanmaraş – ö. 25 Kasım 1922.) Uzunoluk semtinde süt satarak geçimini sağlıyordu. 31 Ekim 1919 günü hamamdan çıkan 3 Türk kadına Fransız-Ermeni lejyonerleri “Burası artık Türk memleketi değildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez!” diyerek kadınların peçelerini zorla açmak istemişlerdir.

  Olaya ilk müdahale eden Çakmakçı Sait; “Gâvur oğulları! Dokunmayın bacılarıma!” diyerek Fransız-Ermeni Lejyonerlerinin üzerine yürüdü. Üzerinde silahı olmayan Çakmakçı Sait silahlarıyla karşılık veren işgalciler tarafından yaralanmıştır.

  Çakmakçı Sait ile Ermeni askeri ölmüştü. 1 Kasım 1919 tarihinde ölen Ermeni için büyük bir cenaze töreni düzenlendi. Ermeni ve Fransız askerleri Sütçü imam'ı aramaya başlayınca Sütçü imam bir atla Ağabeyli köyüne gitti. Ermenilerin ve Fransızların bütün çabalarına rağmen Sütçü imam bulunamadı. 31 Ekim 1919'da Kahramanmaraş'ta düşmana ilk kurşunu atan Sütçü imam, Kahramanmaraş'taki Kurtuluş hareketini başlatmıştır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -