suriyeli sığınmacılar

 • bir 4 yıl daha ülkenin anasını zikecek mültecilerdir.
  yakında bizi kovup onlar yerleşecek ülkeye.

 • ülkelerinin ateş çukuruna dönmesinde büyük pay sahibi olduğumuz için ülkemizin ateş çukuruna dönmesinde büyük pay sahibi olacak mültecilerdir

  (bkz: etme bulma dünyası)

  3
 • (bkz: cennette yemek yiyeyim)

  Ne ara bu kadar vicdansız olduk sorusunu akıllara geririr? Umarım bir gün ailemizi kaybedip evimizi, arkadaşlarımızı, belki en sevdiğimiz eşyamızı bırakıp ülkemizi terk etmek zorunda kalmaz ve böyle bir muameleyle karşılaşmayız.

  Edit: ülkedeki açları doyurmadan(ki elimizden geleni yapmadığımızı nereden bileceksiniz) elin arabına suriyelisine acımak insanlıktandır. Çünkü bizim kıyıya vuran bir aylan'ımız olmadı efendim. Allah da oldurmasın. Aradaki farka objektiff bakın.

 • Bu sabah burnunu çeke çeke soğukta gezinen, çok üşüyen ama çaresizlikle tanışmış çocuğu görünce içimin cız etmesine vesile olmuş, üzülesi durumdur.


  Her şeyin payı olur paydası olur, her halt olur ama bir çocuğun böyle bir duruma sebep olacak bir durumu olamaz. Olamadığı gibi, bunları yaşamak zorunda da değil. 3-5 şeref yoksunu, anamalcı, gözünü dünya bürümüş kişi ya da ülke yüzünden; o çocuklar böylesine bizden ırak olsun durumunu yaşamamalıdır... Haysiyetsizliktir.


  Ve çocuğa baktığımda içimden; üzgünüm çocuk diyebildim. Sonra olanlarsa bende saklı kalsın.

  8
 • Hiç mülteci olma itimali yokmuş gibi enty giren zavallılar.

  Emin olun bundan 7-8 sene önce suriye'nin türkiye'den farkı yoktu.

  Bu kadar vicdan yoksunu olmayın.

 • Sıcak evinde otururken "niye geldiler amk yhaa" demesi kolay. Empati kurun. insan olun.

 • suriyede çıkan iç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek durumunda kalan insanlardır.
  devletten vergi kaçırmak için kılı kırk yaran şerefsizlerin bile "ne işleri var" diye devleti suçlama bahanelerinden birisidir.
  günlük 50 tlye hamallık eden babalar yerine 20 tlye çalıştırılan babalardırlar.
  günlük 50 tlye cam silen annelerin yerine 20 tlye cam sildirilen annelerdirler.

 • bence bizim milletimiz aptal elin arabı biz aynı duruma düştüğümüzde sırtımızdan vurdu . birine yardım edilecekse öncelik türkler olmalı aç mı doyurcaksın kardeşim ülkede bir sürü fakir var başlatmayın arabından suriyelisinden önce kendi milletini doyur sen sonra suriyelileri besle. burdan evinde rahat rahat gelsinler amk yaa onlarda insan demek kolay, tabi diyenler hayatında kaç tane fakir doyurdu orasıda muamma. bu kafayla gidersek biz de aynı duruma düşeceğiz ama bizi kimse almayacak

 • Yanlış hatırlamıyorsam 5yıllık iç savaş sürecinde kucağında 7-8aylık bebeklerle gezen, her köşe başında dilenen özellikle ankarada kırmızı ışık terörü estiren sattığı şeyi almazsanız, ya da para vermezseniz en iyi ihtimalle arabanızı tekmeleyen birçok kez de sileceğinizi kıran, ortada işsiz işsiz hatibi habibi diye dolanan millete salça olan kavga çıkaran tiplerdir. Tabiki iyi insan olanı yok mudur vardır fakat her şekilde ülkeye zarardır. Tamamen objektif bakıldığında şehirdeki işsizliği arttıran, yapılan işin gelir piyasasını düşüren, evlerin kiralarının artmasına sebep olan insanlardır. Ayrıca ne zamandan beri vatan terk edilip başka bir devlete sığınılır? Geçmişte turgut özalın yaptığı hatanın bir benzeridir alınan 500bin peşmergenin başımıza bela olmasıyla eşdeğer sorunlar yaratacaktır.

  Düzenleme:ben de hümanist olsam eksilerim ama önerim mantıklı düşünmenizdir

 • bu arap baharı saçmalığının orta doğuyu etkisine alması durumudur. yahu libya tunus mısır hepsi gelen gideni arattı. ayrıca hepsi devletine kafa tuttu ve mevcut yönetimi yıkıp yerine demokrasi diye sömürgeciliğe mahkum oldu. sen tutar kendi devletine silahla kafa tutarsan o da sana silahını doğrultur sonra ölümler ölümler. çocuklar oyun yaşlarında ölümle yüzleşir. yani demek istediğim türk milleti olarak elbet mazlumun elinden tutmalıyız bizim merhametimize yakışan budur. ama diğer toplumlarda gözlerinin önlerindeki devletlerde yaşanan olaylardan ders çıkarmalıdır.

  3
 • https://www.youtube.com/watch?v=uBrxP7K4k-8
  canı yanan sabretsin. canı yakan canının yanacağı günü beklesin.

  1
 • El ele verip sictik ulkelerinin icine simdi de kamplarda bakmak yerine saldik ulkenin icine. Simdi berabrr bizim ulkenin icine siciyoruz.

  Ssksiz calisan onlar, tehlikeli iste calisan onlar, yavas yavas cetelesen onlar. Sogukda donanlar, guneste yananlar, hasta olup olenler, acliktan kirilanlar hep onlar. Yardim etmek bu degil.

  2
 • türkiye'de yaşayan arap ve iran kökenli insanlarla karıştırılmamalıdırlar. sığınmacı olarak gelenlerle, uyruk edinenler farklıdır.

  uzun seneler boyunca şiddet görmüş insanların şiddete yönelimli olmaları maalesef ki bir gerçektir.

  fakir doyurmak, 1.000 lira maaşla 16 saat çalıştırdığı işçisine iki hafta kullanıp verdiği ayakkabılarla övünen zenginin vicdanını rahatlatma bahanesidir. yahut işyeri açıp ben bilmem kaç kişi çalıştırıyorum diye sosyal görevini yerine getirdiğini iddia eden işverenin hikâyesidir. buradan zengin düşmanı olduğum falan anlaşılmasın, alâkası yoktur. bahsettiğim şey sosyal vazife bilinci ile alâkalıdır. gelir dağılımında eşitsizlik varsa, sosyal vazifeler yerine getirilmiyorsa, muhakkak bir toplumda fakir sınıfının olması, hatta artması kaçınılmazdır.

  marmara depremindeki depremzedelere münafık, van depremindeki depremzedelere terörist, suriyeli sığınmacılara bedavacı gibi genellemeler yapan zihniyette direnirsek birçoğumuzun içinde bulunabileceği bir durumdur.

  ben şahsen ülkemde kalmayı, gerekirse ölmeyi tercih ederdim.

  3
 • Geçenlerde arkadaşla ikişer açma çay yapalım dedik o ara Suriyeli bi kadın geldi Allah rızası için bi ekmek parası dedi çocuk da var yanında. Dedim ablacım aha bunları al istersen çay da iç falan dedim. Kadın dedi gerek yok döndü gitti. inancım yerle bir oldu gerçek ihtiyacı olanda olsa insanın yardımcı olası gelmiyor.

  5
 • he acıyorum. acıyorum ama umrumda değil.

  maşa olmayı kendileri seçti. islam ile çürümeyi, bilimden uzak sığ bir kafa yaşayıp büyük devletlerin kölesi olmayı kendileri seçti. her şey kendilerinin elinde.

  nerde islam varsa orda parasızlık, sefalet, ölüm var.

 • Sefalet var islam var diye nasıl ötekileştirip umrumda değil moduna girer insan. Ondan sonra da Türküm ben der. Nerde merhametin asaletin nerde adaletin.

 • yardıma muhtaç olana kapımızın açık olması gerçekten iyi bir şey. ama daha iyi bir şekilde olabilir miydi bu durumlar? evet olabilirdi...
  bu devrin kaybedenleri suriyeli kardeşlerimiz oldu söylenecek bir şey yok...

  1
 • Bir hikaye vardır, belki de gerçek bilemem. Tekeler düşman bir boyla savaşa girecekmiş. Düşman da düşmanmış hani. Kaybedeceklerini bile bile girmişler savaşa. Girmişler ama geride kalanları da, kadınları çocukları yaşlıları yani, yine bir Türkmen boyu olan Sarıklara emaner etmişler. Demişler ki Tekeler Sarıklara "Biz savaşa giriyoruz, kadınlarımız, çocuklarımız size emanet". Sarıklar, "Emanetiniz emanetimizdir" demiş, demiş ama oturup edememişler: "Biz de sizinle savaşacağız" demişler. Savaşa Tekelerle Sarıklar bir girmiş. Savaşı da kazanmışlar. Tekeler de kadınları ve çocuklarıyla yurtlarına geri dönmüş.

  Gelelim Suriyeli sığınmacılara. Suriye'de bir savaş var, eyvallah. Halk perişan, eyvallah. Muhaliflerle devlet yanlılarının çatışmalarından dolayı ülke yıkıma uğruyor, ona da eyvallah. Zaten bunları herkes biliyor. Peki bu adamların kökeni ne? Arap. Bölgede kaç Arap ülkesi var, kaç milyon Arap var? Sayamayacağın kadar. Kim bu Suriyeli Araplara kucak açıyor? Türkiye. Bu gelenler kime yük oluyor? Türklere. Peki bu gelenlere asıl yardım etmesi gereken kim? Araplar. Tekrar soruyorum, kim yardım ediyor? Türkler.

  Peki yukarıdaki Türkmen olayıyla bu arapların ne ilgisi var? Şöyleki, Suriye'deki savaştan kaçıp gelenlerin çoğu hangi özellikleri taşıyor? Mesela kaç yaşlı var göç eden? Kaç tanesi gerçekten yoksul?

  Şam'da ne kadar dilenci varsa şuan Türkiye'de.
  Dalyan gibi, babayiğit gençler Türkiye'de.
  Orospular Türkiye'de.
  Makyajdan yüzü görünmeyen arap kadınları Türkiye'de.

  (Sungurlu'sa Türk orospu, Suriyeli orospuyu bıçakladı geçen sene. Ekmek parası kavgasıymış.) Anlıyor musun gariban Türk kardeşim?

  Edit: Suriyeli gariban sığınmacılar Sakarya'da ne kadar villa varsa satın almış. Bir gariban sığınmacı da bizim sitede var, emlak işi kovalıyor.

  2
 • iki mermi sesi duyunca götü ağzına kaçanlar bir de bombalarla köşe kapmaca oynayan çocukları düşünün. Parasını getirebilen zaten yaşıyor parasını getiremeyen 20 liraya amelelik yapıyor. işsiz kardeşimiz çokmuş doğru. yiyecek ekmek bulamıyor ama iş beğenmiyor nasıl olcak?

  3
 • Üstlerine çok fazla gidildigini düşündüğüm "insan"lardır.
  Üstlerine yağan mermi, bomba yağmurundan kaçıp gelmislerdir. Yurtlarini bırakmışlardır. Ülkemizde de yasamaya çalışmaktadırlar. Aralarinda kötülerinin de oldugu doğrudur fakat siz de kabul edersiniz ki her seyin icinde kötülük mevcuttur. Bizim vatandaslarimiz arasinda bile orospu çocuğu olan mevcut. Simdi kalkip da birkac kötü yüzünden digerlerini de yakmayin. Evimin karsisinda bir aile var. Onlar da suriyeli. Ve biliyor musunuz iyi insanlar. Ekmek paralarini cikarmaya çalışıyorlar. Kendi vatandasimiz "issizim, is ariyorum." diyerek is beğenmezken, onlar ne is olursa çalışıyorlar.

  Edit: Ayrıca çoğu da gördüğünüz gibi denizlerde boguluyorlar. Sırf o savastan kaçıp, daha iyi bir yerde bulunabilmek için. Onlara kötü davrananlarin çoğu insanliktan nasibini almamis varliklardir bana göre. Bu varlıklar yüzünden zaten cektikleri acının yanında fazladan aci cekiyorlar bir de. Yardim etmek zorunda degilsiniz hicbir sekilde. Ama yardim etmiyorsunuz diye de burunlarin getirmeyin. Birakin onlar da kendilerine bir yer edinebilsin su ülkede. Kendi vatandasimizin kötüsüne agzinizi acip bir sey diyemiyor bu varlıklar. Ama güçleri kalkip da isinmak icin kapali bir yere siginan küçücük suriyeli cocuga yetiyor. Insaf be abi! O yerin seninle bir alakasi da yok. Sanırsın senin dükkanına gelmis. Umuma acik bir alanda.

  3
 • Sorun Suriyeli sığınmacılarda değil, onları bilinçsizce ülkeye doldurup sokaklara salan basımızdakılerde.kendı aç karnımızı doyuramıyoruz bir de 3 milyon Suriyeli'ye bakalım.bakalım anasını satayım bizden ala keriz mi var.daya vergileri bizim paralarımızla millete bak güzel iş dimi.


  Edit:#80050 ben kendi emeğimle onlara bakmak zorunda değilim.benım rızkımdan kesilip onlara veriliyor ben buna karşı çıkıyorum.tabı ki onlar da insan savaştan kaçıyorlar lafım yok ama bunun vebalini ben çekmek zorunda değilim
  Bakmak isteyen gönüllüler varsa kendileri yardımda bulunabilir güzel de bir iş yapmış olurlar.ama bu işin yöntemi bu olmamalı.

 • Doğru bir politika izlense idi bu hale düşmezlerdi kontrolsüz bir biçimde sınırı açıp burada açlığa terk edildiler dil bilmiyorlar yol bilmiyorlar yazık insan hayatının sadece lafta tatlı olduğunu gösteren yurdum insanlarına saygılar. Para gelince mangalda kül bırakmıyorlar.

  5
 • bu insanların ahı üzerimizde... ben bunu bilirim....

  1
 • bilinçaltımıza işlendi sokakta görüp içimizin burkulduğu yetmezmiş gibi rüyalarımızda da çıplak ayakla dolaşan çocuklar görmeye başladık. TEŞEKKÜRLER DÜNYA

  2

galeri (2)

aylakkbakkal
2015-12-25 00:19:51
aylakkbakkal
2015-12-25 00:20:06

bizi takip edin

omü sözlük © 2015


birtakım şeyler: iletişim - - -