sürekli yaptığı sokak kavgalarını anlatan erkek

 • sosyal ortamlarda sıklıkla karşılaşılan erkek tipidir. şurada şöyle kavga ettik, şurada şunları böyle dövdük gibisinden anlatır da anlatır... (bkz: geçen yine dövüşüyoruz)

  mesela bir gün bir arkadaş grubu kafede toplanmış oturuyorsunuz. grubun içerisinde tanıdıklarınız var, yeni tanıştıklarınız var. şundan bundan konuşuyorsunuz. elemanın birisi "bakın şimdi, geçen sene burada benim manitayla oturuyoruz" diye birden anlatmaya başlıyor:

  "birader, geçen sene manitayla buraya geldik. iki çay içip gideceğiz, tamam mı. garson çayları bırakıp adisyon kesti. ben de adisiyonu aldım yırttım. iki çay içip gideceğiz, iki çay için benim masama adisyon kesmeyin, şunları içince masaya beş lira atıp kalkar gideriz dedim. ben diyorum benim masama adisyon kesemezsin, bu hâlâ diyor ki kesmek durumundayım. neyse, keserdin kesemezdin derken benim ayar kaçtı. tuttum bunu yakadan, koydum kafayı, indirdim yere... öbür garsonlar geldiler, beni mekândan dışarı atmaya kalkıştılar. baktım, kalabalıklar. manitayla çıktık dışarı. benim kızı eve yolladım, sonra benim biraderi aradım. dışarda bekliyorum, ama nasıl sinirliyim. gitmeyin lan bir yere, ***mınıza koyacağım sizin diye bağırıyorum. benim birader gelince bir daldık bunlara..."

  yine anlatır: "geçen benzinlikteyiz. piçin biri atmış arabaya arkadaşlarını, yanımızda artist artist gaza yüklenip duruyor. buna ***ikerim gaz pedalını senin yavşak, akşam akşam kaşınma dedim. bu demesin mi erkeksen in araban da göster bakalım diye. ne diyorsun lan sen yavşak dedim. birader tuttu kolumdan, bırak boşver diyor. ama attı kafam bir kere, durur muyum. indim, bunu çıkardım araban, tamam mı. buna bir koydum kafayı kardeş, yavşak arabanın kaputa zamk gibi yapıştı. tuttum kafasını ibnenin, geçirdim kaputa. arabadaki diğer elemanlara da oturun lan oturduğunuz yerde, sizin de ***ikerim belanızı dedim..."

  bu tür kavga anlatılarının çeşitli klişeleri de vardır:

  * vallahi, allah çarpsın, iki gözüm önüme aksın, yalanım varsa şuradan şuraya gitmek nasip olmasın, en adi şerefsizim ki gibi anlatılanların gerçek olduğuna vurgu yapan yeminli söz kalıpları sıkça kullanılır.

  * anlatıcılar kavgaları adeta yaşayarak, hatta olabildiğince yaşatarak anlatır. şurasından şöyle tuttum, burasına yumruğu böyle koydum gibi fiziksel vuruş ve kavrayış detayları birebir gösterilmeye çalışılır.

  * anlatıcı olayı öylesine kendini kaptırmış bir şekilde anlatır ki, "bunların üçüne bir dalmışım" diye başlayan kavga anlatısı, "dördünücü eleman çekti bıçağı" diye devam ederken, "hani bunlar üç kişiydi, bu dördüncü eleman nereden çıktı?" diye sorma gereği hissetmezsiniz...

  * genellikle kişinin ya da kişilerin kendilerinden sayıca fazla olan kişilerle yaptıkları kavgalar anlatılır. biz üç kişi falancayı şöyle dövdük gibisinden bir olay pek anlatılmaz...

 • sanki cok iyi birsey yapiyormus gibi anlatan (bkz: alemin hızlı delikanlısı) dır

  2
 • kavga olduğu yerde medeniyet olmaz sözünü bilmeyen erkektir

  2
 • kendine dinleyecek enayi bulabiliyorsa desteklediğim erkektir.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -