sudanlı musa

 • Aslen Sudanlı olan Zenci Musa Lakabıyla anıla Musa Girit ’te dünya ’ya geliyor. Kahire ’de yaşayan ve tam bir Osmanlı hayranı olan dedesi Zenci Musa ’yı, islamı iyi öğrenmesi ve Osmanlı ’yı yakından tanıması için yanına alıyor ve büyük ihtimam gösteriyor.

  Türk mahallesinde büyüyen Zenci Musa Türkçeyi cok iyi öğreniyor. Trablusgarp ’ta Türk subaylar ve Şeyh Sunusi ’nin önderliğinde italyanlara karşı verilen mücadele bütün islam dünyasında yankı bulmuştu.

  Zenci Musa bu savaşa katılmak için Kahire ’den Libya ’ya gitti ve buradan sonra artık Osmanlı Devleti için nerede tehlike baş gösterdiyse bütün heybetiyle orada biten kahraman bir asker oldu.

  işte o Zenci Musa gündüz Galata gümrüğünde hamallık yapıp gece Milli Mücadele için Anadolu ’ya silah kaçırdığı istanbul ’da Özbekler Tekkesinde veremden vefat ediyor.

  300 bin altını Yemen ’de Tevfik Paşa ’ya teslim etmeyi başaran Zenci Musa öldüğünde, bavulundan bir Osmanlı haritası, Eşref Bey ’in resmi ve kefen çıkıyor.

  Mehmed Akif Ersoy ’un “Eşref Bey ’in emireri Zenci Musa , Omuzundan arşa yükseldi nebi isa..” diyerek Safahat ’ına dahil ettiği Zenci Musa sadece Safahat ’ta değil hepimizin gönlünde başköşede ağırlanmaya layık bir kahramandır.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -