su aygırı

 • latince hippopotamus amphibius olan iri cüsseli memeliler sınıfından otobur bir hayvan. şöyle bir şeydir:

  http://galeri.omusozluk.com/k/3673/ + su aygırı

  ismi belki su aygırı ama bu hayvanatın daha çok balina ve yunuslarla akrabalık bağı vardır.
  Yetişkin bir su aygırının omuz yüksekliği 1.50 m, vücudu 4.50 m uzunluğundadır ki bundan, gövdeye basık kuyruk 50 cm pay alır. Su aygırı 2700 ile 4500 kg ağırlığındadır. Böylelikle gergedanlarla birlikte fillerden sonraki en büyük ikinci kara hayvanı konusunda rekabet halindedir. Bir su aygırı belli durumlarda saatte azami 48 km/sa. hıza ulaşabilir.

  Su aygırının kafası çok büyük, geniş, basık, ve 450 kg'a kadar ulaşan ağırlıktadır. Kulaklar, gözler ve burun delikleri kafa profilinde oldukça yükselmiştir. Böylelikle hayvan su yüzeyinin altında yüzer ya da dinlenirken, sadece bu organlar sudan yükselirler.

  bu hayvanlardaki diş sayısı tam tamına 44 adet. yanlış duymadınız tam 44 adet!!! Her iki yanda da 3 kesici diş, bir köpek dişi, dört öğütücü azı ve üç azı dişi bulunur. Alt çenedeki kesici dişler hemen hemen domuzlardaki gibi yatay dururlar ve devasa bir tehdit oluştururlar. Yukarıdaki köpek dişlerine karşı işleyip, karşılıklı birbirlerini keskinleştirerek tehlikeli bir silah olurlar. işte bu dişleri, yüksek hızı ve iri cüssesi sayesinde su aygırı Afrika'nın en tehlikeli hayvanlarından biridir.

  dedik ya diş yapısından dolayı tehlikelidir bu hayvanlar diye... Su aygırı yaygın görüşün aksine barışçıl bir hayvan değildir ha! . Afrika'da timsah ya da aslan gibi pek çok büyük hayvandan daha fazla ölüm vak'asına sebep olur bu hayvanat. Saldırı sırasında başını kafasını bir şahmerdan gibi kullanırken, 50 cm'i bulan köpek dişleri aynı şekilde tehlikeli silahlarıdır. öyle bir diş yapısı var ki yetişkin bir timsahı bir ısırıkta ikiye ayırabilir. Su aygırı kayıklara saldırmaktan da çekinmezken, küçük olanlarını ters-yüz edebilirler.

  edit: imla

  3
 • çok dengesiz hayvanlardır. kişisel alanlarına müdahale edilmesi durumunda çok saldırgan olabiliyorlar. bir belgeselde ceylana saldırmıştı bu canavarlar

  2
 • Kakasını yaparken kuyruğuyla etrafına savurur belgeselini izlediğimde hem gülüp hem tiksinmiştim yanlış hatırlamıyorsam çok inatçı hayvanlarmış

  1
 • Lisede bir hocamizin lakabiyla zamanla suyu attik aygir kaldi.

  2
 • Latincesinin hipopotamus olmasından kaynaklı olsa gerek duyunca aklıma hep beyin gelen hayvan

  galeri (1)

  irisli trilineata
  2016-06-14 04:10:22

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -