straight outta compton

 • gangsta rap'in efsane isimlerinin yer aldığı n.w.a. grubunun albüm ismidir. aynı isimli 2015 yapımı bir filmleri bulunmaktadır. filmde compton şehrinden yaşayan polis şiddeti ve ırk ayrımcılığına maruz kalan siyahi rapçi kardeşlerimizin nasıl bir araya gelip müziklerini oluşturduğu anlatılmakta. bu isimler ice cube, dr dre, eazy e, yella, mc ren'den oluşan n.w.a. ve ucundan gördüğümüz tupac, snoop dogg gibi rapçilerin müzik kariyerlerinin başlangıcına şahit oluyoruz.

 • hip hop sevenlerin mutlaka izlemesi gereken film, hatta sevmeyenlerin bile. nwa gibi bir oluşumu tanımadan ölüp gitmeyin.
  ayrıntılar her şeyiyle güzel ve etkileyiciydi. ice cube'u ciddi ciddi oğlunun oynaması, 2pac'ın o sıralarda hail mary adlı şaheseri kaydediyor olması, dr dre'in california love'ı haşırt diye kendisinin önüne koyması, ice cube'un polislere son bakışı ve fuck tha police'i yazması vs. bu liste böyle uzar gider.
  straight outta compton asla sadece bir rap müzik ya da biyografi filmi değil. müzikten ziyade o zamanlardaki insanların hayatlarını anlatan, gerçekleri tüm çıplaklığıyla seyircinin yüzüne vuran bir yapıt.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -