sözlükte silinen entry'ler üzerine eleştiriler

 • şimdi benim başıma hiç gelmedi. gelse bile hatırlamıyorum ama çokça duydum entry silme olayının olduğunu. bu işin kıstası nedir? kim silmektedir? küfür ve hakaret içermediği sürece kişilerin istediklerini yazma hakkı var iken silme yetkisini silen kişilere kimler vermektedir? tamam bu sitenin belli başlı kuralları var buna kimsenin itirazı yok lakin insanların burada bulunma sebepleri günlük hayatta yapamadıkları şeyleri yani biraz da olsun saçmalayabilme özgürlükleridir. ama hep bir ekşi sözlük havası katabilmek uğruna insanların bu özgürlükleri ellerinden alınmaya çalışılıyor. ey kardeşler eğri oturup doğru konuşalım hiçbir sözlük artık ekşi sözlük olamaz. o yüzden benim demem o ki çok kasmayın kendinizi. ey yönetim eğer yazılanlardan şikayetçi isen koy entry altına bir buton çok şikayet gelirse kaldırırsın. ama diğer türlüsünü yapma. insanların şevkini kırma. yoksa üzülerek söylüyorum ki internetin tozlu raflarında yok olup gideceğiz. saygılar...

  2
 • Entry silinirken sebebi de belirtilerek siliniyor. Benimkiler genelde chat tarzı olduğu için siliniyor mesela. Sözlük sahibi, bu sözlüğün mülk sahibidir. Dilediği kuralları koyar, ona göre yönetir. Şayet modlar "haksızlık" yapıyorsa, o zaman hep birlikte bu durumu eleştirelim ama elimizdeki format zaten özgür bir format. Dilediğini yazabiliyorsun. Hatta küfür dahi edebiliyorsun. Böylesi bir özgürlük alanı varken, neden bu eleştiri; gerçekten şaşırıyorum.

 • aşağı yukarı ben de 6 aydır bu sözlükte yazıyorum. ilk zamanlarında sözlüğün baya bir hareketli yani aktif bir şekilde faaliyette olmasını yeni açılan bir dükkanın haline benzetiyorum. şimdi o dükkan artık o mahallede yerini almış, esnaf tarafından varlığı kabul edilmiştir. bundan sonrası yani idamesi ve gelişip büyümesi için yapılması gereken bazı şeyler olmalı. tulpar'ın da dediği gibi ekşisözlük de bizim gibi sözlüktür, ancak omusözlük de dahil hiç bir sözlük sitesi ekşi gibi olamaz, şu anki görüntüsü ve yapısıyla da olmasın zaten. asıl demeye çalıştığım, hedef koyarken olmayacak şeyler değil, tam aksine mümkün olanı hedeflemek olmalı amaç. zaten bunun böyle olduğunu adminler ve modlar birkaç ay önce sert bir şekilde anlamışlardır. entryleri silme konusuna gelirsek, benim de birkaç entryim kurallara uygun olmasına rağmen uçuruldu. ama sağolsunlar şimdiki modların bence hiç de bir yaramazlığını görmedim, görmeyeceğimden de eminim.
  entrynin başında da dediğim gibi eğer bu sözlük bir dükkan ise bu dükkanın büyümesi ve daha çok iş yapması admin ve modlarla beraber biz yazarlarla olabilecek bir şey. buradan modlara yazarlara asla keyfi uygulamalar yapmamalarını, yeni yazarların katılımını sağlamalarını ve mümkün olanı hedeflemelerini söylüyorum. nedir bu mümkün olan hedef derseniz; karadeniz bölgesi'nin en büyük sözlük sitesi olmak. bunu da bolca reklamla yapmak mümkün.ilk bu halledebilirse, zaten ondan sonra herkes bizi bilecek gençler.

  son bir iğne de kendimize: yazarların çoğunluğu öğrenci. dolayısıyla da dönem içerisinde sözlük çok hareketli değildi. e artık tatildesiniz gençler, şu sözlüğün dişlilerini pardon sol frame'ini çalıştırma zamanı gelmedi mi sizce?

 • O özendikleri ekşi de bile insanlar birbirine belki sevdiği belki tanıdığı belkide içinden o an geldiği için ona belirli çerçevede bir cevap olarak karşı entry giriyor hatta bazen arkadaşlarım gösterir beraber gülerdik o entrylere. Burda ise çöp kutusunda hemen bir sayı belirir silinen olarak. Ama ne hikmetse sayfayı yenilersin adam ona buna giydirmistir. Neyse neyse.

  4
 • sürekli sözlükte olur olmaz eleştiri yaptığınız ve format tartıştığınız bir ortamda sözlüğe yeni insanların gelmesini bekliyorsanız daha çok beklersiniz.

  üç-dört tane sözlük yazarı biz sözlükte muhabbet etmek istiyoruz, bizim hiçbir girdimiz silinemez, buralar bizden sorulur havasında kafalarına göre ortalığı velveleye veriyor. madem milletin o kadar girdisi temizleniyor da, bu iki günde bir moderasyona yönelik eleştiri girdileri neden temizlenmiyor? yani mod'lar kafalarına göre, hoşlarına gitmeyeni siliyorlar, ceza veriyorlarsa neden bunları da silmiyorlar, cezayı basmıyorlar!

  "kime göre neye göre" esnek ve yeri geldiğinde dönüşlü bir sorudur. o hâlde ben de merak ediyorum, üç-dört tane sözlük yazarı kime göre neye göre karar veriyor? bugün böyle toplanıp mod'lara bunları yapanlar, yarın ana-avrat küfür etmeye başlayınca önlerini alabilecek misiniz? zannetmiyorum.

  sözlüğe yeni gelen ve aktif olan sözlükçülerden birisiyim. benim neden sorunum yok yönetimle? mesele yönetim falan değil, entry silinmesi falan da değil; mesele bu platformda kafası başka şeylere takılan insanların, öfkelerini kendilerince sözlükten çıkarmaları. fakat, bir yerde sözlük de yetmeyince, tüm gerginliklerini moderatörlerden çıkarmaları.

  pars nickli suser, bundan aylar evvel aldığı cezanın kendince intikamcılığını yapıyor.
  kalemsiz yazar nickli suser, (bkz: #104392) bu girdisinde sözlükte insanların birbirleriyle tartışmaması gerektiğini belirtiyor, fakat kendisinin bugün yaptıklarına bakarsak birkaç başlık içerisinde gayet veryansın etmiş.

  geçtiğimiz günlerde sözlük bitti muhabbeti yapanlar, bugün sözlüğü en bitirecek şeyleri yapmaktan geri durmuyorlar. arkadaşlar, kişisel mi anlarsınız genel mi anlarsınız bilmem. ben de dahil herkes kendince dersler çıkarır, umarım tabii. dikkat ederseniz, sözlükten yazarlar moderasyon yüzünden değil, sizin yüzünüzden gidiyor. sözlükte üç dört tane suser çıkıp benim sözlükte nasıl yazmam gerektiğine, formata, moderasyona, sözlüğün bilmem nesine karar verecekse, moderasyona etki etmek için düzinelerce başlık açacaksa, haklı olarak ben de yazmam bu sözlükte. ayrıca bugün ortalığı ayağa kaldıran suser'lar içerisinde moderatöre mesaj atıp küfür eden de olmuş. mod çıkıp bu mesajı yöneticiye göstermiyor bir iyi yazan kişi daha sözlükten ihraç edilmesin diye.

  eleştirmek çok basit. yıkmak çok basit. inşa etmekse zordur. hayırlısı...

  ayrıca bugün ekşi sözlük'ü geçtim, interaktif sıralamalarında yer alan ilk 10 sözlükte en az 3'er sistemci vardır. bu sözlükte var bir sistemci. (sistemci dediğim yönetici bu arada) interaktif sözlükler ciddiyetle ve ciddi sözlük yazarları ile kurulur, daha sonra goygoy ile devam eder. bugünkü yoğun katılımcıya sahip hemen hemen her sözlük bu minvalde açılmıştır. ama bu sözlükte yazarlık yapmayı beceremeyenler çıkıp moderasyona giydiriyor. bravo, aynen devam edin. ne güzel tiyatro...

  moderatörler hakkında şikâyetleri olanlar neden yöneticiye mesaj atmıyorlar ve bunu sözlük üzerinde tartışma çıkararak yapıyorlar merak ediyorum. ben bir şikâyetim olduğunda sözlükte başkalarını rahatsız etmeyecek biçimde bu sorunu muhataplarıyla tartışıyorum.

  gönderilmiş entry kutularının en sağ alt kısmında bulunan bayrak şeklindeki simge entry ispiyonlama, yani şikâyet butonudur.

 • entry şikayet üzerine veya format dışı ise silinmektedir. bunun haricindeki entryler silinmez.

  2
 • Format dışı makarada mı yapmıyakk :( üzdü.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -