sözlükçülerin türkiye'nin gençlik politikilarına dair görüşleri

 • yok öyle bir politika. biraz muhalif konuşsan "aha bu komünist olmuş yakında dini de reddeder. üniversite bozdu bunları" derler.

  (eğer olayı yanlış anladıysam özür dilerim.)

 • teknik olarak var. somut bir örneği olarak gençlik ve spor bakanlığı öncülüğünde 2011 senesinden beri gençlik şûraları veya diğer adıyla gençlik çalıştayları düzenlemektedir. hatta bölgesel çaplı gençlik çalıştaylarının ilki 17 - 18 aralık 2011 tarihlerinde eş zamanlı olarak kayseri ve samsun'da, ondokuz mayıs üniversitesi ve erciyes üniversitesi'nde yapılmıştır. dönemin gençlik bakanının suat kılıç olmasının samsun açısından bu tercihte etkisi çok büyüktür ve suat kılıç, samsun çalıştayına bizatihî katılmıştır.

  detaylı bilgi için bakınız: http://www.gencliksurasi.gsb.gov.tr/ veya gençlik çalıştayları

  samsun'da, üniversitemizde düzenlenen ilk bölgesel çalıştay omtel otelde yapıldı. samsun'da dahil orta karadeniz şehir ve ilçelerinin gençlik spor il müdürlüklerinden, üniversite kulüplerinden, gençlik ve gençlik politikaları üzerine faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından, çeşitli spor kulüplerinden, kent konseylerinden, çeşitli gençlik kollarından temsilci, yönetici ve akademisyenler katıldı. iki gün boyunca gençlik politikaları üzerine farklı konuların münazara edildiği oturumlar düzenlendi. aynı zamanda kurupelit kampüs'teki atatürk kongre ve kültür merkezi'nde konferans düzenlendi.

  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3738/ + sözlükçülerin türkiye'nin gençlik politikilarına dair görüşleri

  omü'de yapılan çalıştayın isimsiz kahramanlarından biriyimdir.

  çalıştay kapsamındaki konferansta sağlık kültür ve spor daire başkanlığı adına sunum yapan akademisyenlerin yaptıkları sunumların çoğunu günlerce emek vererek itinayla hazırladım. sunumların içersinde omü öğrenci topluluklarının 2009 - 11 yılları arasında yaptıkları çalışmalar yer alıyordu. x kulübü, y çalışması diye ayırt etmeksizin, vakıf olduğum çalışmaların hepsine tarih, tema, amaç, uygulama yeri, hedef kitle gibi unsurlara değinerek yer verdim. bunun ne ehemmiyeti vardı diye soracak olursanız; bu sunumlar en başta örnekleme, ikinci safhada üniversitenin prestiji açısından önemliydi. düşünün, ev sahipliği yapan üniversitesiniz, ama biz şu şu çalışmaları yaptık diyecek örneklemeler yapamıyorsunuz. yine, o konferans salonunun tamamı doldurulabildiyse, bunda benim ve kulüp arkadaşlarımın yaptığım duyuru ve girişimlerin payı büyüktür...

  şunu da belirteyim;

  o kadar emek verdik, ama çalıştayda sağlık kültür ve spor daire başkanlığı tarafından sırf adında "gençlik" ifadesi geçiyor diye başka bir güzide kulübümüz ön plana çıkarıldı. bu pozitif ayrımcı tutum da açıkçası şahsıma koymadı değil... götleri sıkışınca bizden medet arıyorlar, ama iş takdire gelince emeğe saygı duymuyorlar. bize de bir plaket verilmesini beklerdik üniversitemizden... canları sağolsun, goygoycu olmadığımız için omü sks birimi ile pek yıldızımız barışmamıştır zaten...

  elbette önemli olan katılmaktı. emek vermekti. sonuç olarak bir şeye emek veriyorsak, bunu altrüist bir yaklaşımda yapıyoruz. yoksa, omü'ye en az şu sözlüğe verdiğim kadar emek vermişimdir, ama bir o kadar da haksızlık görmüşümdür...

  çalıştaylara sivil toplum kuruluşları aracılığıyla sizler de katılabilirsiniz. bu çalışmalar bir süreçtir, bir birikimdir. yarınlar için önemlidir.

  3
 • şimdi adını unuttuğum ankara sbf'den bir akademisyenin yazdığı türkiye'de demokrasinin ne derece münazara yöntemi benimsediği üzerine bir eserde, zamanında unicef denetiminde belediye bünyesinde açılmış gündem 21 topluluklarını bir kaç şehirde incelemişti, bu "politika"ların nasıl uygulandığı hakkında fikir edinebileceğiniz hoş bir kitaptır kendisi. tabii bulabilirseniz çünkü kitabın künyesini vermek dışında her şeyinden bahsettim.

  2

  galeri (1)

  mihrilugat
  2016-08-07 02:44:31

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -