sözlük yazarlarının lise anıları

 • lise dönemi, çoğumuzun aksi tavırlar sergilediği yıllardır. en azından benim için öyleydi. ayrıca, öğretmenlik mesleğinin icrasında, hedef kitle olarak lise öğrencileriyle uğraşmak, ne üniversite öğrencileriyle uğraşmaya benzer, ne de ilköğretim öğrencileriyle uğraşmaya. atraksiyonu bol yıllar olduğu üzere, hatırda kalıcı anılarımız da hayli boldur diye düşünüyorum.

  --- spoiler ---

  sizi bilmem ama, biz lisede bir nevi asker gibi yetiştirildik. her gün sabah, öğle, akşam, günde üç öğün; rahat, hazır ol, marş şeklinde ritüelimiz vardı. okuduğumuz bina, hapishaneyi andırırdı yapısal olarak ki, çoğunuzun okuduğu okullar da üç aşağı beş yukarı bizimki gibiymiştir. ama nankörlük etmeyeyim; öğretmen kadrosu, temel öğrenci ihtiyaçları ve araç-gereç donanımı bakımından kaliteli bir eğitim kurumuydu.

  ayda en az bir kez arama yapılırdı. ben lise son sınıftaydım. sigara kullanıyordum. aramanın yapıldığı bir gün, yanımda paket yoktu, ama kibrit vardı. aramada hoca kibriti ceketimin sağ cebinde buldu tabii ve yakama yapıştı "oğlum bu ne" diye. hocamız da bayağı sert biriydi, sağlam öğrenci döverdi - şimdi başka bir okulda müdür muavini oldu - hocanın ikinci cümlesi "bu ne lan, konuş çabuk!" oldu. o ara sınıfta herkes şokta; "hocam" dedim, soğukkanlı bir şekilde, "bizim ev sobalı, sabahları soba yakıyorum (aralık ayıydı) cebimde kalmış" cevabını verdim - ki yalan değildi söylediğim. "hmm öyle mi, tamam oğlum" dedi hoca. üstelik kibriti de geri koydu cebime şaşkınlıktan, normalde koymaması lâzımdı. okul yönetmeliğine göre yasaktı çünkü.

  on beş kişilik sınıf olduğumuz için sınıfın tamamı biliyordu benim sigara kullandığımı. ders arası arkadaşlar yanıma geldi, tebrik falan ettiler beni iyi bahane uydurdun diye.

  --- spoiler ---

  5
 • icmisim bir gun yine, okula donduk basketbol oynuyoruz. yere dustum lan oynarken, dondum arkadaslara dedim ki siz devam edin ben oynayamıyom boyle. tam ortasahada ilerleyecek gucum kalmadi yere yigildim mk. sirtustu yatiyorum karda yatar gibi. saat 6 civari hava da karanlik o saatte, bir siluet yaklasti. baktim bizim mudur gelmis. ama ayaga kalkamiyorum katiyen. dedi olm yerde yatilir mi sen napiyon, o kafayla nasil dusundum hic bilmiyorum ama nasreddin hoca hiziyla yapistirdim cevabi, hocam basket yordu beni bayagi yeaa felan dedim. tamam oglum kalk üşütürsün dedi gitti.

  1
 • yazarlarımızın lise yıllarını yad ettiği başlıktır.

  --- spoiler ---

  lisem atraksiyonlu geçti. Nedense normal bir gün geçirmem imkansızdı lisede. Neyse yine bir gün, yanlış hatırlamıyorsam ilk dönem sonlarına doğru idi lise 3'te, herkes okula gelmemeye başlamış falan. ben her zamanki gibi gittim. Sabah 08.30 gibi iki alt sınıfımdan bir arkadaşla. Ona "yumruk" derim ben. Onunla çıktık bahçeye. Akşama kadar, saat 15.00'a kadar falan, voleybol oynadık. Koca bahçede sadece ikimiz. Kollarımın ne hale geldiğini siz düşünün. o smaç çalıştı, ben karşılık verdim. Bir de hiç durma koşuyoruz. Bizim kalan düz liseliler vardı. Hocaya "bu kız hiç mi yorulmaz?" diye sormuşlar. Hocanın cevabı basit: "Delidir o kız." Okulun delisi olarak tanındığım doğrudur. Fakat unutamıyorum o günü. Hiç o günkü gibi pestilim çıkmamıştı ve tabi ki hiç o günkü gibi eğlenmemiştim. Yağmurun altında oynadık saatlerce. Top ıslandı, ağırlaştı. Vurmak için çok fazla güç kullanmamız gerekti. ikimizde de güç vardı evet fakat bu yine de canımızın acımasına engel değil.. biliyor musunuz? biz aslında oynamaya devam ederdik. Fakat beden eğitimi hocamız sağ olsun; "oas topu getir artık. yeter kızım." dedi. E peki madem deyip götürdük, çıktık okuldan..

  şimdi mi? şimdi bana o günü tekrar verecek şeyler arıyorum. ama yok. O çocukla olan bağım kopmadı. Fakat o da yoldan çıkmaya başladı. özlüyorum o zamanları. hala okula gidip yad ediyorum hepsini. diyorum "ulan ben bu okulda ne acılar çektim." sonra da diyorum ki: "ama oas en güzel zamanların da burada geçti." harbiden de öyleydi. Yine olsa, yine orayı seçerdim..

  bu da böyle saçma bir anıydı belki de sizin için. ama benim gözlerimi yaşartan bir anıydı..

  --- spoiler ---

  3
 • Hatırladıkça özlenen ve gülümseten anılardır. Okulun en hareketli, en muzur sınıfı biz olduğumuz için her gün farklı bir olay yaşıyorduk. Hocalara eşek şakaları, çiğköfte partileri, film günleri. . Ama sanırım en tatlısı, tüm sınıf olarak okula pijama, ayıcık, yastık ve terliklerle gelmemiz ve bahçede yastık savaşı yapmamızdı. Hey gidi günler...

  1
 • hocalara ismarlattigimiz pogacalar,pastalar, cikolatalar, dondurmalar, caylar su an film seridi misali gozumun onunden geciyor. bayagi serefsiz bir toplulukmusuz onu anladim.

  1
 • 1. Sınıftaydım. Kar yağarken okulun bahçesinde bütün yakışıklı son sınıfların önünde düşmüştüm :( :D

 • geçmiş zaman tam hatırlamıyorum ama sanırım lise ikideyim bir gün kafaya koydum okuldan kaçıcam. daha önce böyle bir deneyimim olmadığı için çok heyecanlıyım. her neyse arka bahçede duvarın dibinde bir ağaç var tırmanıp duvarın öbür tarafına atlayacağız arkadaşla. önce arkadaşım atladı. tam sıra bana geldi. ben atlayacaktım başka bir arkadaş geldi hoca gelmiyormuş müdürden izin aldık hadi gidiyoruz dedi. ne zaman aklıma gelse mal bir gülümseme yerleşir suratıma

  1
 • Hangi birini anlatayım diye düşündüren başlık. Evet nefret ettiğimi sandığım lisemi özledim. Teşekkürler üniversite.
  Neyse efendim; okul çıkışı ben babamı bekliyorum. Hoşlandığım çocuk da okuldan çıkacak Tayfasıyla. Bunlar bir yerden takke bulmuş. Takmışlar kafalarına minik dualar mi bir ilahi grubu vardı. Onların bi ilahisini bağıra bağıra okuyorlar. Neyse sonra ben de çıktım yola, bu sefer benimki başladı horon mu tepmisti ankara havası mi hatırlamıyorum. Ama yolun ortasında araba çarpsa ölecek. Neyse terk ettim orayı. It gibi seviyorum ama terk ettim. Çok elitim ya hani. Bir daha da yüzüne bakmadım (evlendiler)

 • Lise 3'teyim bi keresinde bi kavgamız oldu aslında haklı olduğumuz bir mevzuydu biz yinede birbrimizle aynı yerde doğup büyümüşüz kavga olmasın ayıp olur dedik.ama onlar atarlandılar daha konuşmadan direkt birbirimize girdik sonuç olarak onlardan biri bıçaklandı baya kalabalık bi kavgaydı okulda sevilen bi grubtuk gören dalmış direk bizim için allahtan o bıçaklanan çocuğuda bişey olmadı mevzuda polis falan derken kapandı gitti.

  1
 • sınıfta uzun eşek oynarken arkadaşın boxerının yırtılması best anımdır

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -