sözlük formatına aykırı tutum sergileyen sözlük yazarları

 • puff, çay suyu koydum unutturmayın vs. şeklinde başlıklar açan yazarlardır. sözlüğü not defteri ya da bir alarm olarak kullanmaya çalışan yazarlardır, böyle alakasız başlıkları görünce " yoh artık sözlük ulen bura dolabının üstüne yapıştırdığın hatırlatma post-iti değil" diyesiniz gelir.

 • formata hakim olmamaktan kaynaklı karşılaştığımız sıkıntılarla ilgili:

  * en başta, sözlüğü aktif görmek isteyen arkadaşlar artık içerik üretiminde bizlere yardımcı olmalılar. ha olmuyorlarsa da kendileri bilir. gelecekte yazanlarla yazmayanlara aynı muameleyi yapmayacağım.

  * sözlükte açtığımız başlıkları soru-cevap mantığı üzerinden açmıyoruz. başlığı açıp şu konuda yardımcı olabilecek var mı, bilenler anlatsın, bilenler bilmeyenlere öğretsin gibisinden entry'ler girmiyoruz arkadaşlar! zira, açtığımız başlıklarımızı ve girdilerimizi daima bildiklerimiz üzerinden oluşturuyoruz, bilmediklerimiz üzerinden değil. burası bir interaktif sözlük, burada forum mantığında yazamazsınız.

  * entry'lerimizi bir üstteki yahut başlık içersindeki başka bir yazara atfen yazmıyoruz. yine, aynı başlığa chat ya da forum mantığında ikincil ve üçüncül entry girişleri yapmıyoruz. başlıkları bir tartışma veya muhabbet ortamına çevirmiyoruz. ekleyeceklerimiz olduğunda mümkün mertebe düzenleme (edit) yapmaya çalışıyoruz. aradan uzun zaman geçtiğinde ekleyecekleriniz olduğunda ya da birincil girdinizdeki yazdıklarınızdan bağımsız bir durum söz konusu olduğunda elbette ikincil girdilere yönelebilirsiniz. bunu alışkanlık hâline getirmediğiniz müddetçe sorun yoktur. aksi takdirde girdileriniz sistemden kaldırılır.

  * ikincisi, olabildiğince zengin içerikler üretmeye çalışın arkadaşlar, eğer bu sözlük daha iyi olsun istiyorsanız. sürekli bir-iki kelimelik girdilerle, ne bileyim ergen ürünü saçma-sapan laf kalıplarıyla sözlüğü canlandıramazsınız! beyin fakiri içeriklerle burası sözlük falan olmaz. zira, belirli bir içerik birikimine erişemeyen hiçbir sözlük de bugüne dek sözlük olamamıştır. onu söyleyeyim.

  * kendince bazı gereksiz muhabbetleri sözlük genelindeki başlıklara yayanlar var. çok hoştur bana ne, iki bira, vurduruyordur, vesair gibi girdileri önüne gelen başlığa girme gafletine kendinizi farzla kaptırmayın, bizi müdahale etmek durumunda bırakmayın! burada insanlar siz başlıklarına terbiyesizlik yapın, içeriğin ciddiyet seviyesini aşağı düşürün diye yazmıyor.

  * türkçemize dikkat ediyoruz! artık olabildiğince türkçe katlimı yapmamaya gayret gösterelim. zira, ergenliğin ve dangalaklığın lüzumu yok. bazı arkadaşlar artık türkçe karakter kullanımını alışkanlık edinsinler.

  * içeriklerinizde "bakınız" vermeye özen göstermeniz temennimizdir. daha işlevsel bir içeriğimiz olur.

  * güncel olay içeriklerine yönelebilirsiniz. temennimizdir.

  * bazı zamanlar sözlüğe ve sözlük yazarlarına ayar veren dangalaklar görüyorum. çapsızlık yapmasınlar. yeri geldiğinde başka yazarları uyarmak moderasyon olarak bizim işimiz. zaten yazarlığı da büyük oranda biz yapıyoruz, çok kafamı bozarlarsa veririm hesapları ellerine siktir olup giderler. burda kimin ne yazdığını da ne yazmadığını da biliyorum ben.

  kısacası, forum ve chat tarzı hesap kullanımına fazlaca yönelmeniz, ciddiyetsiz girdilerle sınırlı kalmanız, seviyeyi düşürme eğilimi göstermeniz, ergen formatına geçmeniz bizim için sorun teşkil edecektir. böylesi durumlarda da sorunlarımızın üzerine gideceğimizden şüpheniz olmasın.

  buranın sadece bir katılımcı sözlük değil, aynı zamanda bir üniversite sözlüğü olduğunun ve içerik akışının belirli kişilerce denetlendiğinin farkında olmanız temennilerimle. başlık açmaya ve sözlük formatına hakim değilseniz sorularınız ve sorunlarınız için tarafıma mesaj gönderebilirsiniz.

 • Modaratorlerin suan bahsettigi format her ne kadar forum formatini istemiyoruz deselerde forum formatinda yazilar yazmaya yazarlari yonlendiren konu. Uladağsözlüğun formatını incememelerini modaratorlere tavsiye ederim. Her modaratorun kendince uygun olmayan icerikleri degil bizzat sölük formatini dikkate almalarini tavsiye ederim yoksa 3 adim ileri gider ardindanda 5 adim gerilersiniz.

  2
 • Modları eleştirirken klavyede yazı yazmayı bilmenin gerekliliğini ortaya çıkarmış yazarlardır.

  galeri (1)

  zorakimuhendis
  2016-11-02 12:09:09

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -