sosyal bilimlerin öneminin azalması

 • Bariz günümüz gerçekliğidir. Teknolojiye bu kadar bağımlı hale gelen dünyamızda insanlar yaptıkları işlerde pozitif bilimlerden yararlanmakta ve hobi olarak olsa bile tarih, felsefe, sanat gibi konularla ilgilenmeye vakitleri kalmıyor ya da kalsa bile akıllı telefon ve bilgisayarlarda vakit geçirmeyi, avmlerde gezip tozmayı tercih ediyorlar.

  Pozitif bilimlerin sosyal bilimlere nazaran daha ön planda olmasını destekleyen biri olarak insanların hayatın estetik yönüne bu kadar uzak kalıp makineleşmesi belki de bizim sonumuzu getiren şeylerden biri olacak.aradaki dengeyi nasıl tutturacagız bilmiyorum ama iş iyiye gitmiyor.

 • yanlıştır. tam aksine, artmaya başlamıştır.

 • her gün biraz daha yalnızlaşan birey bir yerden sonra topluma etki edecek ve toplumda bozulmalara sebep olacak o zamana kadar biraz dinlensin sosyal bilimciler

 • yanlis bir beyandir. bilakis yalnizlasan, kendine yabancilasan, ici kan aglasa bile siritan, her gecen gun kafayi biraz daha usuten bir toplumda hizla onemi artmaktadir.

 • dünyada terörün, cinayetlerin, tacizlerin, hırsızlıkların vs. artmasının sebebidir.

 • tartışma ortamlarında savunduğum önermedir. yazar dostumun bahsettiği pozitif bilimlerin daha önde olması teorisine katılmıyorum o ayrı. başlıktan yola çıkarak yanlış yere yönelme olmuş sanırsam. sosyal bilimler önemsizleşmiyor, toplumda sosyal bilimlere ilgi azalıyor. pozitif bilimler ivme kazanarak ilerlerken sosyal bilimler üzerine çalışacak insan bulunamıyor. hal böyle olunca bilim insanları dışında kalan kişiler de soyutlanıyor sosyal bilim bağlamından.

  matematiğin fiziği besleyemediği bir pozitivist bilim dünyasında bile nerelere geldik. topluma sirayet eden teknolojinin boyutu zaten inanılmaz. bu vaziyette kendimizi gelişmiş, modern ve ileri diye tanımlıyoruz. halbuki hiç de öyle değiliz. komünist manifestonun varlığından haberdar olmayan kişi geliyor sen sosyalizmi anlayamadık diyince bir güzel yaftalıyor ve etrafından destek de alıyor. bu örneğin köklerine inecek olursak meselenin derinliğini daha iyi anlayabiliriz. 1940'larda demokrat parti ve chp'nin siyasi mücadelesinden gelen sorunlar hala aynı yerinde duruyor. bu iki ezeli rakip partinin tek ortak yönü anti-komünist olmalarıydı. şaka gibi ama ikisi de birbirini komünist olmakla suçlardı. bundan dolayı toplumda da anti-komünist histeri oluştu ve sonrasında bildiğiniz üzere tan baskını, sabahattin ali'nin öldürülmesi ve ankara üniversitesi'ndeki cadı avı gibi olaylar vuku buldu.

  bu yazdıklarımdan yola çıkarak ülkenin büyük bölümü beni komünist olmakla "suçlar". bu sözlükte bile, bile diyorum çünkü eğitimli insanların çoğunlukta olduğu bir mecra, yaftalanmamam ve eksi oy almamam zor gözüküyor. halbuki komünist olduğum kanısı şu yazının hiçbir yerinden çıkmaz dostlar. komünist manifesto'nun felsefe ve sosyolojideki yeri büyüktür. aynı şekilde ekonomi ve politika alanında da kapital'in önemi büyüktür. buna rağmen karl marx ismi bile öcü geliyor. neden? bilmiyoruz. okumuyoruz. öğrenilmiş çaresizliğin güzel bir örneğiyiz biz. aileden, toplumdan ve kültürden aldığımız dogmaları dava haline bile getirebiliyoruz.

  dogmatik bir toplumsak, bence öyleyiz, sosyal bilimlerin halka sirayet ettiğini veya salt olarak sosyal bilimin ileri gittiğini söyleyemeyiz. verdiğim örneği dine uyarlayın yine aynı mesele olacaktır. pek çok avrupalı da müslümanları terörist olarak yargılamaya başladı. onların çocukları bunu öğrenerek doğacaksa şuan bizim yaşadığımız histerinin dini boyutunu tecrübe edecek olmaları büyük bir ihtimaldir.

  hal böyle olunca bizim çözümümüz felsefedir. düşünmeye ve böylece sorgulamaya başlarsak "ileri" gidebiliriz. sosyal bilimle pozitif bilim insanın iki ayağı gibidir. biri diğerinden daha ileri gidebilir ama adım atmak için hep diğerine ihtiyacı vardır.

  4
 • ayıp edip açmışsınız böyle bir başlıgı dememe sebep olan şeydir. bakınız twittira yada facebooka görün türkiyede felsefenin ne kadar derinlere indiğini. özellikle de ergen çağındaki arkadaşların geliştirdiği aşk felsefesinin ne kadar da derinlenmesine incelendiğini kendi gözlerinizle görün

  1
 • bu başlığı açan arkadaş sosyolog çıkarmış.hatta sosyolog profesör...
  diplomasını gösterirmiş.
  utançtan yüzümüz kızarırmış.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -