siyah beyaz filmler

 • nostalji yaşatır, güzeldir..

  3
 • sanatın ön plana çıkmasını daha mümkün kılan filmlerdir.

  sinema tarihinin yaklaşık ilk 30 yılı renksiz filmlerle geçmiştir. renkli filmlerin yaygınlaşması ise çok daha sonra olmuştur. renk kullanımı duyguyu aktarmada mis-en-scene gibi elementlerin arka planda kalmasını sağlıyor. bu yüzden renksiz filmler sinematik estetikte bir adım daha önde. tabi başlangıçta. renkli filminiz trois couleurs: bleu link ise bunu aşmışsınızdır. çünkü kieslowski sinematografide yeterince başarılıdır.

  bu ses ve renk meseleleri hep tartışmalı olmuştur. mesela buster keaton link sinemada ses teknolojisiyle adeta kariyerine balta yemiştir. güncel döneminde dünyada chaplin gibi tanınmasa da abd'de chaplin ile aynı belki de daha fazla tanınır bir durumdaydı. fakat ses ile birlikte sessiz sinemaya olan ilgi azaldı ve keaton bunu kabul edemedi. sesli filmleri hiç sevmezdi. hatta o da sesin yaratıclığı ve oyunculuğu öldürdüğünü savunmuştur. sessiz sinemada mimik, beden dili ve diğer oyunculuk unsurlarının gerçekten kullanıldığını savundu. bu olaylarla alkolik oldu falan filan sonra da kimse ismini bilmez oldu. sesli filmler de denemiştir bir dönem ama eski tutkusu zorla gelemeyeceği için pek başarılı olamamıştır.

  şuan ses sorgulanamaz bir yerde gibi mesela, renk kadar olmasa da. fakat keaton'ın da haklılık payı yok değil. bu yüzden siyah-beyaz da güzeldir be kardeşim. bazen daha da güzeldir. izleyelim izlettirelim.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -