sinop

 • batı karadeniz'in en doğusunda samsun ile komşu olan, 57 plakalı, yaklaşık 60 bin nüfuslu ve belki de türkiye'de il merkezinde trafik ışıklarının olmadığı tek il. sahili de güzeldir... ;)

  daha fazla bilgi için diğer yazarlara yolu açmış olalım böylece.

  2
 • sahili berraktır, taş sektirilir,güneşin doğuşunu seyretmeniz tavsiye edilir.

  2
 • tarihî dokusuyla iç içe, balıkçılık faaliyetleri hayli aktif, üç tarafı denizle çevrili bir doğal liman şehridir. dar bir yol üzerinden ulaşılan şehir merkezi bir ada biçimindedir. şehir merkezi girişindeki dar yolun üzerinde sinop otogarı, sinop otogarının biraz aşağısında da tarihî sinop cezaevi ve sinoplu ünlü filozof diogenes'in (diyojen) heykeli bulunmaktadır.

  mutluluk şehri veya şehr-i saadet isimleriyle de adlandırılan sinop şehri'nin tam merkezinde belediye binası ve hükümet konağı (valilik) bulunmaktadır. hükümet konağının iki sokak üstünden yukarı doğru şehrin eğitim kurumları kompleksi olan okullar caddesi uzanır. hükümet konağının bir sokak aşağısındaysa etnografya müzesi vardır. valilikten aşağı doğru uzanan ana cadde, sizi sinop limanı'na doğru götürür. ana cadde üzerinden limana inince burada, balık tutma iskelesini ve deniz gezileri düzenleyen tur gemilerini görebilirsiniz. limanın doğusunda çay bahçelerinin ve sahil yürüyüş yolunun bulunduğu barış manço parkı, batısında ise restoran, kafe ve barların uzandığı iç liman kısmı vardır. boylu boyunca yürüyüp mekânları geçince, iç limanın girişine bakan banklarda oturup zaman geçirebilirsiniz. ama, sinop burası, bir anda yağmur yağmaya da başlayabilir. temkinli olmakta her zaman fayda vardır.

  bkz: http://galeri.omusozluk.com/k/3615/ + sinop

  5
 • Aşkın, ihtirasın, şehvetin, tutkunun başkenti..
  Karadenizin yükselen yıldızı.

  1
 • Bir başkadır benim memleketiiim dizelerini haykırma isteği uyandıran, emekli olunca yerleşmeyi hayal ettiğim şehir, şehirimsi

  galeri (1)

  mihrilugat
  2016-05-23 01:36:06

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -