şeyh bedreddin

 • * Şeyh Bedreddin Mahmud veya Simavnalı Bedreddin.

  * islâm tasavvufunun Vahdet-i Vücud okuluna mensup Osmanlı mutasavvıfı, filozofu ve kazaskeri Şeyh Bedreddin isyanı diye bilinen dini ve siyasi ayaklanmanın lideridir.
  * Özellikle 15. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu Fetret Devri sırasında desteklediği Musa Çelebi'ye verdiği destek ve çağdaş sosyalizm uygulamalarını çağrıştıran yönetim yöntemleriyle bilinmektedir.

  1
 • nazım hikmet'in 30'lu yılların türkiyesi'nin bir alegorisi( burada alegori kelimesi çok güçlü ve yanlış bir ifade oldu ama değiştirilmeyecek) olarak muazzam bir şekilde ( hatta üslup olarak o döneme kadar türkçe'de yazılmış pek çok metni aşan bir nitelikte) yeniden yarattığı ve genelde modern türkiyeli tarafından nazım'ın yarattığı şekliyle bilinen, 15. yy tasavvuf kişisi.

  uygulamaları ön komünist nitelik falan göstermezler( ancak memleket sosyalisti kendisine ön komünist payesini vermeyi ülkede "koşulların olgunlaşması"na yol verebilecek bir temel olduğu düşüncesini tanıtlayabilmek için pek sever ki bu kapitalle falan bağlantılı bir takıntının dışavurumudur falan uzun mesele), zaten ne uyguladığıyla ilgili net bir fikir falan da ortada yoktur. bilinen dini bir hoşgörüyü temel aldığı ve destekçileri arasında hatrı sayılır bir musevi nüfus olduğudur.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -