sevdiğini söyleyemeyen insan

 • Sevdiğini söylerlerse eğer sihrin bozulacağına inanan insandır.

  3
 • Sevdiğini söylemekten utanan insan korkağın biridir
  Ben senin yanındayken hiç bi şeyden korkmuyorum.

  https://youtu.be/SwXyIcPay4o

 • Benimdir. Lakin iyi bi şey değildir. Zira ortalık siz daha çinko diyemeden tombala diyenlerle doludur.

  3
 • Bu insan olsa olsa erkek çocuk sahibi Babadır.

  1
 • şu kurallar hiç şaşmaz değişmez.

  şimdi;
  erkek görür hoşlanır sever.ama ona bir türlü açılamaz.
  cesareti yoktur.kendine güveni yoktur ya da reddedilmekten korkar.kızın gözünde küçük düşmekten rezil olmaktan korkar.
  saçma sapan triplere girer.gece gündüz onu düşünür hayal eder.
  sonra ya arkadaş olarak yaklaşmaya çalışır ya da kızın kendiliğnden gelmesini.
  yani boka sarar o iş.ya da bir piç gelir kapar kızı alır gider kalırsın mal gibi.

  kızlar içinse
  nasıl olsa elimdedir diye düşünür.saçma sapan ego yapar.gereksiz nazlanır.
  gel demez git de demez.

  ne istiyosan söyle amk.seviyorsan söyle.ne kendine ne de karşındakine eziyet etme.
  sadece biraz samimiyet...

 • Celâdet ve adaletin timsâli Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi’nden sonra fethettiği beldede adâlet ve otoriteyi tesis için, bir süre kalmak ister. Bunun için hazırlıklar yapılır ve padişahın otağ-ı hümâyunu kurulur.

  Sultanın çadırını temizlemekle vazifeli kadınlardan biri, akşamları çadıra dönen Yavuz’u o gün ilk defa yakından görür ve o andan sonra onun sevgisiyle yanmaya başlar. Zamanla bu sevgi, bir sevdâ olur Mısırlı kadının yüreğinde. O, düştüğü derdin çaresizliğini bilir; fakat bununla birlikte çâre aramaktan geri durmaz.

  Bir cuma günü Koca Yavuz çadırdan çıktıktan sonra bir tanıdığına yazdırdığı kâğıdı, sultanın yastığının yanına iliştiriverir. Kâğıtta;

  Derdi olan neylesin?

  yazmaktadır. Sultan, gece istirahatına çekildiğinde yastığının yanında bulduğu kâğıtta yazılı bu ümitsiz cümleye, bir karşılık yazıp yastığının altına bırakır.

  Kadıncağız sabah, ‘Acaba sultan cevap yazdı mı?’ heyecanıyla -belki de biraz ümitle- yastığın altına bakar ve kâğıdının arkasına bir şeyler yazılmış olduğunu görür. Sırdaşına okuttuğu bu notta, ‘

  Derdi olan söylesin!

  yazmaktadır. Kadıncağız en azından derdini anlatabileceği düşüncesiyle biraz da olsa sevinir, ümitlenir bu cümleyle. Fakat padişahın celâdeti onu korkutmaktadır. Şîrlerin pençe-i kahrında lerzân olduğu Koca Yavuz’a böyle bir şey söylemek kolay mıdır?!.. Bu defa kadın,

  Korkuyorsa neylesin?

  yazılı bir kâğıt bırakır sultanın yastığının altına ve ertesi günü sabırsızlıkla bekler. Ertesi sabah yine yastığın altına heyecanla bakar; sultanın kaleminden çıkan,

  Hiç korkmasın, söylesin!

  yazısını görünce kadının ümidi biraz daha artmıştır. Hiç olmazsa kendini yakıp kavuran derdini söyleyecek, kabul görmese de, derdinden bir nebze olsun kurtulacaktır.

  Kadıncağız bütün cesaretini toplayıp akşam sultanın gelme vaktinde çadırın girişinde bekler. Birazdan Koca Yavuz, bütün haşmetiyle görünür; hâlinden, duruşundan kadının kendisine bir şeyler söylemek istediğini fark eder:

  Söyle!

  der kadına. Edeble el-pençe duran kadın titremeye başlar ve dizlerinin bağı çözülür. Padişah gür sesiyle ikinci defa

  Söyle!

  deyince, kadın, heyecanından sadece;

  Efendim!

  der ve gerisini getiremez; Koca Sultan’ın celâdetinden duyduğu heyecanla yere yığılır ve ruhunu oracıkta Rabb’ine teslim eder. Herkesi bir telâş ve heyecan sarsa da, gözler Koca Yavuz’dadır. Meseleyi günlerdir hisseden Yavuz’un bu tablo karşısında yüreği yanar, gözleri dolar ve şöyle der:

  Hakîkî âşık odur ki, sevdiği uğruna kalbi dursun..

 • Götüne güvendiği kadar, özüne güvenmiyordur.

 • reddedilmekten, karşı tarafın ona karşı hisleri olmayışından, aralarındaki arkadaşlık bağının da kopacağından korkan insandır. bunların yanında bir de "öz güveni yok" dersek de yeridir gibi.

  tabi çekingen de olabilir bu insan. Çekingen olması, öz güven eksikliğinden midir emin değilim fakat öz güven eksikliğinden olabileceğine inanan tarafım baya güçlü.

 • sevdiğini söylerse olan samimiyetini de kaybedeceğine inanan insandır. hatta geçmişte yarası vardır böyle.

 • Özgüveni yüksek biriryimdir.ama maalesef bu gönül mevzularında biraz geri dururum.çünkü gönül mevzuları ne özgüven bilir ne cesaret başka birşey bu.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -