selcen hatun

 • selcen (selcan) hatun ismine iki yerde rastlarız. tabi diriliş ertuğrul dizisini bir kenara koyalım çünkü oradaki karakter tamamen senaryo üretimi... neyse konuya dönelim.
  birincisi, dede korkut hikayelerinin birinde,

  --- spoiler ---
  Kanlı Koca adındaki bir aşiret beyi, Kan Turalı adındaki oğluna eş ararken kimseyi beğenmez, uzun gezmelerden sonra Trabzon tekfurunun kızı Selcen Hatun'u beğenir. Selcen Hatun hem çok güzeldir hem de çok hünerli bir savaşçıdır.
  Bu kızı koruyan üç hayvan vardır. Boğa, aslan ve deve hayvanlarını öldürene kız verilecektir. Kan Turalı adlı genç bunu kabul eder, üç hayvanı da öldürüp Selcen Hatun'u alır. Babası, kızı verdiği için pişman olup arkasından ordu gönderse de Selcen Hatun ve Kan Turalı koca orduyu yener ve ülkelerine dönerler.

  --- spoiler ---

  gelelim ikincisine...
  büyük selçuklu imparatorluğu deyince herhalde ilk akla gelen hükümdar büyük çoğunlukla sultan alp arslan'dır diye tahmin ediyorum. işte o büyük hükümdarın, malazgirt fatihinin eşinin adıdır selcen ya da selcan diyelim her neyse...
  aynı zamanda selcen hatun, sultan melikşah'ın da annesidir. eşi olan alp arslan 1072'de çok erken yaşta vefat edince oğlu melikşah'ın emriyle alp arslan'ın kardeşi "kavurt bey" ile evlenir.
  selcen hatun'un eşiyle olan ilişkisini ve ona her daim verdiği moral ve desteği şu sözden anlamak her halde mümkündür sanırım... ki dirayetli ve davasına sonuna kadar inanmış bir kadın olduğunu da eklemiş olayım.

  --- spoiler ---
  sultan alp arslan öz babasını yani, çağrı bey'i kaybeder, bunun üzerine çıkmayı düşündüğü seferden vazgeçer. ancak selcen hatun bu karara karşılık şunu der eşine:

  " babamızı gömdük ama davamızı gömmedik tuğları kaldır orduyu yürüt!"

  --- spoiler ---

  ee boşa demezler her başarılı erkeğin arkasında bir hatun vardır diye...

  1
 • dede korkuttaki arketip kadın tipidir. erkeksi özellikler gösterir.
  kan turalı babasına diyordu ya hani,
  - ben kalkmadan o kalksın
  -benimle güreşsin
  -uğraşa girdi mi kazansın.
  -ben oku çekmeden o vursun.
  -attığı ok düşmesin. (hiç düşmesin dünyayı dolaşsın değil, attığını vursun ) )

  babası da ne demişti ?
  -oğul sen kız değil cilasun er istersin

  selcen hatun böyle bir tiptir. dedem korkutun kitabında en dikkat çeken özelliklerinden biri de kafir kızıdır ama kafire karşı türklerden olur. sadakat testlerinde başarılıdır. hatırlarsanız hikayenin sonunda gurur yapan kan turalı yayına davranırken selcen oku atar. ama temreni(okun ucundaki delici demir) çıkartmıştır. öldürmeye kıyamaz erini. barışırlar sevişirler.. mutlu son.

  Tabi daha da araştırmak isterseniz yunan hikayelerine varırsınız.

  çünkü selcen hatun, güzel helena'nın Türklerdeki varyantlaşmasıdır.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -