şehirler arası otobüs yolculuğu klişeleri

 • otobüsle şehirlerarası yolculuk yaparken karşılaşılan çeşitli klişelerin detaylarından bahsedilecek olan sözlük başlığıdır.

  - otobüs kalkmadan önce alınan muavin yoklaması ve "nerede ineceksiniz" sorusu. önlü arkalı ya da yan yana oturan birkaç yolcudan aynı iniş yeri cevabı gelince "beraber misiniz" gibi bir ekstra soruyla karşılaşabiliyorsunuz.

  - muavinin mikrofonu eline alıp: "değerli yolcularımız, muavininiz konuşuyor. x firmamızın x-y şehirleri arası bilmem kaç km veya bilmem kaç saat sürecek bilmem kaç sefer sayılı seyehati boyunca sizlere ben yardımcı olacağım" şeklindeki anonsu. genelde hızlı ve vurgusuz bir şekilde konuştuğu için ne dediği pek anlaşılmaz, yani "değerli yolcularımız, ben muajiz, şuada mejtur firj sladajahad sat sürjk bızt vızt ssaja jladsahala yard oljam" gibi yazıya uyarlanabilir bir anons gelir. formalitedir..

  - koltuğun nereden yatırılacağını bulamayan amcalar...

  - yiyecek-içecek ikramı yapılırken uyuyakalmışsanız dürtükleyip uyandıran amcalar...

  - koridor tarafında oturuyorsanız muavinin ikide bir kolunuza çarpabilirliği... (bkz: dirseğe değen muavin götü)

  - pencere tarafında oturuyorsanız, perdenizin bir öndeki ya da bir arkadaki koltukta oturanlar tarafından kendi tarafına çekilmesi... (bkz: şehirler arası otobüs yolculuğunda perde gaspı)

  - şehirler arası yolculukta otobüse yeni bir kadın yolcu bindiğinde, muavinin oyun kurgusu değiştiren teknik direktör edasıyla yolcuların oturdukları koltuklarda değişikliklere gitmesi; "siz oradan kalkıp şöyle gelin, beyefendi sizi de ön koltuğa alalım, beyefendi bekleyin sizi benim koltuğa (en öndeki açılır-kapanır muavin koltuğu) alacağım" gibi.

  6
 • önde oturan şahsın koltuğun ve geometrinin sınırlarını zorlayacak derece koltuğu yatırması da yolculuğa dahil mi?

  1
 • cam kenarına 10 dakika geçsem yeter diyip orada uyuyakalan dayılar

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -