sarı çizmeli mehmet ağa

 • barış manço'nun çok güzel bir şarkısının adıdır. radyoda çıkınca istemsizce sesi açtırır ve evet açtım.
  yaz dostum

 • Guzel sevmeyene adam denir mi ?

  3
 • o ses türkiye'de arda turan'ın katlettiği şarkı olarak gelir aklımıza . ama barış manço'nun ölümsüz eseridir tabi

  1
 • Güzel sevmeyene adam denir mi?

  2
 • ilginç bir öyküsü olan barış manço klasiği. şöyle ki;

  Sarı çizmenin moda olduğu bir zamanda izmir esnafından birisi uşağını çağırıp tembih etmiş:
  - Bak efendi! Aydın’dan Mehmet Ağa isminde birisi gelecek. Harman zamanında sarı çizme alması için on dört akçe vermiştim. Borcun vadesi geldi, bugün defterden borcunu sildim. Şimdi faytona bin, doğru istasyona. Uzun boylu, orta yaşlı, efe bıyıklı biridir, hemen tanırsın.
  .
  Uşak istasyona varmış. Tren boşalmaya başlamış. Bir müddet tarife uygun adam aramışsa da nafile. Bari çizmesinden tanıyayım diye bu sefer ayakları tarassuta başlamış. Ne var ki sarı çizmelerden giyen giyene. Nihayet çaresizlik içinde en benzettiği kişiye seslenmiş:
  -Mehmet Ağa! Bizim bey seni konakta bekliyor.

  Tesadüf bu ya, sarı çizmeli adamın adı Mehmet olup Aydın’da kendisini Ağa diye çağırılarmış. Beraberce konağa varmışlar. Bey bakmış ki gelen sarı çizmeli ile onun borçlusu arasında bir benzerlik yok. Elindeki defterin alacak hanesine yeniden yazarken diğer yandan uşağına paylamaya başlamış. Nihayet uşak:
  -Bey, demiş, burası koca bir şehir sarı çizmeli de çoktur, Mehmet Ağa da. Seninkini yaz defterine bir daha"

  hadi buyrun:

  1
 • "sarı çizmeli mehmet ağa bir gün öder hesabı.."

  ne de güzel bir şarkıdır.

  3
 • ilk entryimdeki hikayenin yanısıra başka bir öykü de barındıran parça. hem de sahibinin bizzat içinde olduğu bir hikaye..
  1971 yılnda Kıbrıs'a konser vermeye gider manço. orada göçeri diye bir köyde, köyün sakinlerinden mehmet ağanın hayat hikayesini öğrenir. 1800 lü yıllarda yaşayan mehmet ağa, köyün toprak ağasıymış ve şarkıda da bahsedildiği gibi cömert ve yoksullara sahip çıkan bir karaktere sahipmiş. tabi barış abi de bundan etkilenmez mi, etkilenir tabi... sonraki yıllarda bu hikayeden o bildiğimiz şarkıyı yazıp besteler. parça tabiri caizse patlayınca, 1982 de tekrar yolu düşer barış manço'nun... ve ağanın akrabalarıyla görüşüp mezarını yaptırır.

  kaynak:

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -