samsun'un gün yüzüne çıkarılan biyolojik zenginlikleri

 • Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın ‘Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve izleme Projesi’ kapsamında, Samsun 11’inci Bölge Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ile birlikte yürüttüğü ’flora ve fauna’ envanteri çalışması tamamlandı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Orman ve Su işleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, "Çalışmalar kapsamında 147’si endemik olmak üzere bin 784 damarlı bitki tespit edildi.

  Tespit edilen bitkilerden en çok da dünyada sadece Samsun’da bulunmakta olup ve yeri sır gibi saklanan bitki türü olan, 1962 yılında tespit edilen Samsun Lohusaotu (Aristolochia Samsunensis) bitkisi dikkat çekiyor. Envanterde yürütülen çalışmalarda bitkinin yurtdışına kaçırılması ihtimaline karşı, yetiştiği bölge hakkında kesinlikle bilgi paylaşımı yapılmazken, zehirli bitkinin sağlık için yararlı olup olmadığı halen araştırma aşamasında. Ayrıca Samsun bölgesinde yapılan envanter sonucuna göre de araştırmalarda 362 tür kuş, 29 tür iç su balığı, 12 tür sürüngen, 9 tür çift yaşarlar (amfibi), 376 tür tohumsuz bitki, 382 tür omurgasız hayvanlar olduğu tespit edildi" dedi.

  ayrıca (bkz: flora) ve (bkz: fauna)

  8
 • Bu işin akademik kadrosu üniversitenin (omü) biyoloji Bölümünün hocalarından teşekkül edilmiştir.
  Bunu da gururla yazıyorum işte...

  2
 • omu biyolojide is var valla kocaman harflerle helal olsun emegi gecen herkesin.

 • mahallemizde "sansar" yani "gelincik" halk arasındaki adı ile "yumurta hırsızı" dolaşıyor. bunu da fauna'ya katmışlar mı? diye soru uyandıran entry

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -