saathane meydanı

 • meydan ismini meydanın ortasında bulunan saat kulesinden almıştır.
  1800'lü yıllarda olan bir deprem sebebiyle meydanda bulunan kale yıkılmış ve sonraki dönemde surlar toprak altında kalarak unutulmuştur.Yakın tarihlerde saathane meydanını düzenleme projesine başlayan belediye yakındaki dükkanların bir kısmını yıkmış düzenleme çalışmaları nedeniyle alt yapı düzenlemesi için kazıya başlanılıp surları görünce dumur olmuş ve proje rafa kaldırılmıştır.Şu an ne yapılacağını ciddi manada merak etmekteyim.Surların yerlerini tam olarak belirlemek için kazılar yapılmış ve dolayısıyla meydanın bir bölümü brandalar ile kapatılmıştır.

  Samsun'un kalbi denilmesinde bir beis yoktur zira samsun'un merkezi burada kurulmuştur. selçuklu zamanında yapılan taş han ile beraber etrafına yapılmış diğer imarethaneler ile merkez dediğimiz ilkadım ilçesi oluşmuştur.Meydan ve çevresinde irili ufaklı birçok tarihi cami mevcuttur.Samsun'un merkezindeki en eski yerleşim birimi olduğunu söylememdeki sebep şudur:1900 lü yıllarda kurşunlu camii civarından çekilmiş bir fotoğrafta samsun merkez dediğimiz mekan saathane meydanı ve çevresinden ibarettir.Aynı zamanda taş han,belediye binası,hamam,medrese gibi tarihi binalar bu meydanın içerisindedir.

  2
 • samsun'un asıl esnafının bulunduğu yerdir. şu sıralar büyükşehir belediyesi'ni başlattığı ciddi bir projeyle yeniden yapılandırılmaya çalışılıyor.

  1
 • Samsun merkezdeki tek gerçek dönerci lezzet dönere ev sahipliği yapan meydandır.

 • Ortasında saat kulesi bulunan, her türlü aktar, şarküteri, zerzevatçı vs bulabileceğiniz meydan.

  Bir lokanta var yakınlarında. Uzun zamandır gitmedim ama çocukken her ay götürürdü dedem beni, o meydana her girdiğimizde üçgen döner yicem diye sevinirdim. Yanlış hatırlamıyorsam ismi lezzet.
  Bende o meydanın eşiti üçgen döner kısaca eheh. tavsiye edilir.

  Edit: üstteki yazar arkadaşımız da tastiklemiş, görmemişim.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -