rüştü asyalı

 • 1947 ankara doğumlu tiyatro ve sinema oyuncusu, devlet tiyatroları eski başrejisörü, sinema yönetmeni, oyun yazarı, seslendirme sanatçısı ve akademisyendir. türkiye'nin hafızalarda yer etmiş unutulmaz seslerinden biridir.

  kariyerine seslendirme sanatçısı olarak devlet çocuk radyosunda çeşitli masallar anlatarak ve sesli canlandırmalar yaparak başladı. devlet konservatuvarını tamamladıktan sonra, 1970 yılı itibariyle devlet tiyatrolarında oyunculuğa başladı. sinema yapımcılarının teşvikiyle çocuk radyosunda beğeni toplayan keloğlan canlandırmasını sinemaya taşıdı. 1971 ila 1975 yılları arasında çekilen dört filmden oluşan keloğlan sinema serisinde aydın babaoğlu ile birlikte başrolde yer aldı. 1970'lerde çoğu tiyatrocu gibi oynamak zorunda kaldığı birkaç tane de erotik filmi vardır.

  özellikle 1980'lerden günümüze dek ankara devlet tiyatrosu'nun birçok tiyatro oyununda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. oyunculuk yaptığı en önemli tiyatro eserleri keşanlı ali destanı, fil adam, azizname ve düşler yolu; yönetmenliğini yaptığı en önemli tiyatro oyunları ise ah şu gençler, kanlı nigar, ölümsüzler ve soruşturma'dır. tek kişilik tiyatro oyunu ben bir insan gibi birçok tiyatro oyununda senelerce nazım hikmet'i oynadı ve şiirlerini okudu.

  geleceğe dönüş (back to future) filminin eski dublajında dr. emmett brown ana karakterine yaptığı dublaj, en çok bilinen sinema dublajıdır. rüştü asyalı'nın sesine can yücel şiirlerinde ve çeşitli belgesellerde de rastlayabilirsiniz. hatta uslu bir çocuk olursanız keloğlan'ı bile görebilirsiniz...

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -