rotring

 • 1928 (bkz: hamburg)/ almanya kuruluşlu, teknik kalem fabrikası. her zaman (bkz: faber castell) ile kıyaslanır, ancak ikisinin kulvarı aslında oldukça farklıdır. kırtasiye meraklısı ve aşığı bir kişi olarak rotring (bkz: versatil) teknik resim öğrencilerine şiddet ile tavsiye edebilirim, fakat faber castell biraz daha düz yazı ve gündelik yaşam için uygundur. elimde şu an iki güzel kalem mevcut;

  Faber Castell 0,7mm Grip 2011 Versatil Kalem turkuaz mavisi
  http://www.ofix.com/Faber-Castell-7mm-Grip-2011-Versatil-Kalem-Antrasit
  yaklaşık 2 yıldır elimde olan bu kalem, gerçekten bir kez olsun beni yarı yolda bırakmadı. iki dezavantajı mevcut, yumuşak ağızlı olması sert çizimlerde biraz işinizi zorlaştırıyor. ikincisi de kalem biraz daha kırtasiye kültürüne ve kalem kültürüne yeni başlayan kişiler için tasarlanmış olduğu çok aşikar, bir noktadan sonra daha güçlü bir kalem elinizin altında istiyorsunuz.


  Rotring 500 0.7 mm Versatil Kalem - Siyah
  http://www.ofix.com/Rotring-500-Mm-Versatil-Kalem-Siyah
  bu kalemi yaklaşık 2 ay kadar önce satın aldım. almadan önce ufak tefek araştırmalar da yaptım kalem hakkında, rotringin yeni çıkarttığı bir seri olduğunu biliyordum. 3lü bir seri halinde çıkartılan bu seride 300 - 500 - 600 var. 300 gündelik yazılar için tamamen plastik iç ve dış hat, 500 iç hattı demirden dış hattı plastikten uzun saatler kalem kullanan çizer ve yazarlar için hazırlanmış sert ucu sayesinde net bir yazı puntosu veya çizim kalitesi yakalamanızı sağlıyor, 600 ise olayın bittiği nokta. içi dışı tamamen demir, sağlam, güçlü bir kalem ama ağırlık farkı arada çok fazla, bir süreden sonra gerçekten el ağrıtıyor. ben de bu arada en uygunun 500 olacağını düşündüm, 600ü günde 1-2 saatini işi ile geçiren mimar ve mühendislere özellikle önerdiklerini ama sürekli kalem ile olan insanlar için ağırlığın bir süreden sonra külfet oluşturacağını ilettiler. ben de kendim deneyerek bu sözlerin bir karşılığı olduğunu gördüm.

  3
 • Kalemleri tel kelime şahane.

  1
 • sahi bi kalem 30 lira oldu mu ya ?

  3
 • Alman kalem üretimi yapan firma. Yalnız fabrika japonya dadır. Versatil olarak Kaliteli 2 modeli vardır. Bunlar rapid pro ve 800 modelleridir. Gerisi zaten ucuz kalem kategorisinde. Bu firma versatilden çok kaligrafi ve rapido modellerini daha bir güzel ve özenli yaparlar ki çizerler için vazgeçilmezdir.

  1
 • "sıkıntılı kalemi hep mi bana denk gelir?" dediğim kalem markası. Ama kendisini hâlâ sevmekteyim.

  edit: faber castel'i tek geçerim yalnız. forever faber grip 1345!

  3
 • şu yaşıma kadar kullanmak nasip olmadı. sonuna kadar faber castell

  3
 • beni en lazim zamanlarda yolda birakan kalem markasi. 5liraya bi kalem almistim onun yerine asla bozulmuyor.

  1
 • 11. Sinifta sisman 0.7 bi faber almistim, 4 sene gecmis bu sene ilk donemin sonuna kadar kullandim. 7 lira mi neydi o zaman. Kandirilislara gelmeyin arkadaslar, manevi degeri olmayan basit bir kaleme 10 liradan fazla vermeyin.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -