romanya

 • Orta Avrupa'nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası'nın kuzeyinde bulunan bir ülke. Ülke kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz'e kıyısı vardır.

  önce ülkenin geçmişine bir bakalım ve avrupa'daki en eski insan fosillerinin bu ülkede keşfedildiğini hemen söyleyelim. 2002 yılında keşfedilen bu fosillerin tam 42.000 yıllık olduğu sanılıyor...
  romanya topraklarında m.s 100'lü yıllardan itibaren siyasi hareketlilik görülmektedir. tabi ondan önce trakların kurduğu "dacia" krallığının varlığı bilinmektedir. dedim ya m.s 100'lü yıllardan sonra sırasıyla romalılar, gotlar, hunlar, avarlar, slavlar, macarlar, peçenekler, kumanlar ve tatarların hakimiyetini okuruz 1300'lü yıllara kadar... bu tarihten sonra o ortaokul ve lise tarih kitaplarında da adını duyacağımız eflak ve boğdan prenslikleri ortaya çıkar. ayrıca erdel prensliğini de unutmadan söyleyelim. bu üç ülke de 15.yy dan sonra osmanlı'nın himayesine girer ve bu durum ta 19.yy nin sonlarına kadar devam eder.
  1881 de bağımsızlığını ilan eder romanya... 1944 yılına kadar "romanya krallığı" olarak yönetim şekli devam eder. romanya krallığı ıı.dünya savaşı'nda nazi-faşist ortaklığının yanında yer alır ama bunun bedelini 1944 te sovyetler birliği tarafından işgal edilerek öder. savaştan sonra 1947 yılında ülkede komünist "romanya halk cumhuriyeti" ilan edilir. 1967 de yönetime nicolae ceauşescu geçer. 1989 yılında iktidardan devrilip karısı ile birlikte kurşuna dizilene kadar yönetimde kalır ceauşescu... bu 21 yıllık dönem romanya tarihinde unutulmaz bir dönem olarak bilinmektedir. 1989 yılından sonra yönetim şeklinin komünizmden bildiğimiz anlamda demokrasiye geçiş yapmış, 2004 te önce nato, 2007 de ise avrupa birliği üyesi olmuştur. birliğin ekonomik açıdan bulgaristan ile beraber en yoksul iki ülkesinden biridir.

  4
 • günümüzde rusya'nın kışkırtmasıyla moldova ile araları pek iyi değildir. zaman zaman askerî çatışmalar yaşadıkları olur. hâliyle rusları pek sevmezler. her yıl 1 aralık günü bağımsızlıklarını kutlarlar.

  1
 • çingenelerin anavatanı

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -