robotlara dokunmak

 • Yeni bir araştırmaya göre, robotlara dokunmak da insanları tahrik edebiliyor!
  Eğer bir robot, kendisine dokunmanızı isteseydi nasıl hissederdiniz? Stanford Üniversitesi'nden bir grup araştırmacıya göre bu sorunun cevabı "tahrik olmuş ancak emin değil" şeklinde.
  Yapılan bir deneyde, bir grup gönüllü, üzerlerine yerleştirilen algılayıcılar ile derideki nem miktarı ile fizyolojik uyarılma ile tepki süresi ölçüldü. Gönüllüler, bir robot ile aynı odaya yerleştirildi ve robot, sözlü bir şekilde vücudunun 13 farklı noktasına dokunmalarını istedi.
  Gönüllülerden, robotun "insanların normalde dokunmadıkları bölgelerine" dokunmaları istendi. Gözler veya kalça gibi bölgelerde fizyolojik tahrik seviyeleri daha yüksek olduğu, boyna veya ele dokunulduğunda ise düşük olduğu ortaya çıktı.
  Bu araştırmanın önemi ise, insanlar için dokunma duyusunun ilişkilerde önemli bir yer tutmasından kaynaklanmakta. Genel olarak bir kişinin size dokunmasına izin verip vermemeniz, o kişiye ne kadar güvendiğinizle doğru orantılı oluyor.
  Robot üreticileri, insanların ürünlerine güvenmelerini istiyor. Ancak robot-insan dokunmaları üzerinde, konuşma, şekil ve görünüş gibi diğer alanlara göre çok daha az araştırma yapılmış durumda. Bu deneyin sonucu, insanların robotlara karşı da belli tepkiler verebildiğini kanıtlıyor.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -